Radio Opole » Gospodarka
2019-07-05, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

5,6 procent - rekordowo niskie bezrobocie na Opolszczyźnie

Hala produkcyjna [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala produkcyjna [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kto chce pracować to pracę znajdzie. Obcokrajowcy w urzędzie wojewódzkim w Opolu oczekujący na czasowe pozwolenie o prace [fot.P.Wójtowicz]
Kto chce pracować to pracę znajdzie. Obcokrajowcy w urzędzie wojewódzkim w Opolu oczekujący na czasowe pozwolenie o prace [fot.P.Wójtowicz]
W czerwcu bezrobocie w województwie opolskim wyniosło 5,6 procent i w porównaniu do maja spadło o 0,1 procent. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, najłatwiej o pracę w Opolu - bezrobocie wynosi 2,8 procent, a najtrudniej w powiecie głubczyckim, gdzie 8,7 procent mieszkańców jest zarejestrowanych w pośredniaku.
Renata Cygan, wicedyrektor WUP w Opolu tłumaczy, że to najniższy poziom bezrobocia od początku lat 90 ubiegłego wieku. Obecnie w regionie jest 20 tysięcy osób zarejestrowanych w urzędach pracy. - Kto chce pracować, ten pracę znajdzie - dodaje Cygan. - Ponad 50 procent bezrobotnych, to osoby, które na bezrobociu są od lat i oni do pracy nie pójdą.
Nie mają kwalifikacji i zamiaru ich zdobyć albo nie chcą podjąć legalnie zatrudnienia, by nie płacić alimentów. - Mamy również dużo bezrobotnych kobiet, których mężowie pracują za granicą. Duża część z nich rejestruje się w urzędach pracy tylko ze względu na ubezpieczenie społeczne.

Bezrobocie spada, podobnie jak liczba ofert pracy. W poprzednich latach do wszystkich pośredniaków w województwie zgłaszano kilka tysięcy ofert miesięcznie, w czerwcu przedsiębiorcy zamieścili tylko 2400 ofert i w porównaniu do maja ta liczba jeszcze spadła o 1100. Wicedyrektor tłumaczy, że to wynik nie słabnącej kondycji gospodarki, a sposobu zamieszczania ogłoszeń. Po normalizacji stron internetowych urzędów pracy, przedsiębiorcy każdego miesiąca muszą ponownie wprowadzać swoje oferty, a nie przedłużać poprzednią propozycję, więc wielu się z tego wycofuje.

Dodajmy, że według danych WUP w Opolu obecnie około 30 procent ofert zatrudnienia ukazuje się na rynku, poprzez pośredniaki.

Dane pokazują, że gdyby na rynku pracy nie pojawili się obywatele Ukrainy, to gospodarka miałaby problemy z produkcją. W 2017 roku w województwie opolskim urząd pracy obsługiwał 30 tysięcy obywateli Ukrainy, rok później około 65 tysięcy. Tylko do maja 2019 odnotowano 37 tysięcy pracowników ze wschodu, którzy chcą podjąć pracę na okres od 6 do 9 miesięcy. Do tego dochodzą Ukraińcy, którzy starają się u wojewody na pobyt do 3 lat.
Renata Cygan

Gospodarka

2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka DW 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego. To kontynuacja prac związana jest z modernizacją nawierzchni… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Praca wre przy budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. Trwają roboty konstrukcyjne, a dziś wmurowano kapsułę c… Kapsułę czasu wmurowano na budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. 4-kondygnacyjny budynek będzie mieć prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych powierz… » więcej 2020-09-17, godz. 13:55 Studenci i absolwenci nyskiej PWSZ będą mogli skorzystać z praktyk i stażów w firmie Alsecco Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała kolejne porozumienie z prywatnym przedsiębiorcą. Tym razem jest to firma Alsecco, produkującą okna… » więcej 2020-09-17, godz. 08:30 Gmina Ujazd ogłosiła przetarg na rewitalizację rynku. "Koniunktura jest dużo lepsza niż w lutym" Rynek w Ujeździe zostanie zrewitalizowany, a w miejscu asfaltowej nawierzchni pojawią się nowe ławki i nasadzenia. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie… » więcej 2020-09-16, godz. 14:30 Termomodernizacja głubczyckiego "Rolniczaka" i jego internatu dobiega końca. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł Głubczycki „Rolniczak” prowadzi termomodernizację i remontuje swoje wnętrza, jak również w przynależącym do niej internacie. W samej szkole gruntownie… » więcej 2020-09-16, godz. 09:45 Mieszkanie, stancja czy akademik? Studentów czeka wybór lokum. Zainteresowanie mniejsze, ale ceny nie spadły Przez epidemię koronawirusa spadł popyt na studenckie mieszkania i stancje. W ubiegłym roku wolnego lokum nie można było znaleźć już w sierpniu, teraz… » więcej 2020-09-16, godz. 08:15 Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie. Największą grupą są wciąż Ukraińcy Od maja liczba obcokrajowców ubezpieczonych w opolskich placówkach ZUS wzrosła o blisko 1500 osób. » więcej 2020-09-15, godz. 20:00 Dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki będą wyremontowane Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontuje kolejne dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki. Tym razem chodzi o 1,5 km nawierzchni na trasie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***