Radio Opole » Gospodarka
2019-07-05, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

5,6 procent - rekordowo niskie bezrobocie na Opolszczyźnie

Hala produkcyjna [zdj. Jan Poniatyszyn]
Hala produkcyjna [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kto chce pracować to pracę znajdzie. Obcokrajowcy w urzędzie wojewódzkim w Opolu oczekujący na czasowe pozwolenie o prace [fot.P.Wójtowicz]
Kto chce pracować to pracę znajdzie. Obcokrajowcy w urzędzie wojewódzkim w Opolu oczekujący na czasowe pozwolenie o prace [fot.P.Wójtowicz]
W czerwcu bezrobocie w województwie opolskim wyniosło 5,6 procent i w porównaniu do maja spadło o 0,1 procent. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, najłatwiej o pracę w Opolu - bezrobocie wynosi 2,8 procent, a najtrudniej w powiecie głubczyckim, gdzie 8,7 procent mieszkańców jest zarejestrowanych w pośredniaku.
Renata Cygan, wicedyrektor WUP w Opolu tłumaczy, że to najniższy poziom bezrobocia od początku lat 90 ubiegłego wieku. Obecnie w regionie jest 20 tysięcy osób zarejestrowanych w urzędach pracy. - Kto chce pracować, ten pracę znajdzie - dodaje Cygan. - Ponad 50 procent bezrobotnych, to osoby, które na bezrobociu są od lat i oni do pracy nie pójdą.
Nie mają kwalifikacji i zamiaru ich zdobyć albo nie chcą podjąć legalnie zatrudnienia, by nie płacić alimentów. - Mamy również dużo bezrobotnych kobiet, których mężowie pracują za granicą. Duża część z nich rejestruje się w urzędach pracy tylko ze względu na ubezpieczenie społeczne.

Bezrobocie spada, podobnie jak liczba ofert pracy. W poprzednich latach do wszystkich pośredniaków w województwie zgłaszano kilka tysięcy ofert miesięcznie, w czerwcu przedsiębiorcy zamieścili tylko 2400 ofert i w porównaniu do maja ta liczba jeszcze spadła o 1100. Wicedyrektor tłumaczy, że to wynik nie słabnącej kondycji gospodarki, a sposobu zamieszczania ogłoszeń. Po normalizacji stron internetowych urzędów pracy, przedsiębiorcy każdego miesiąca muszą ponownie wprowadzać swoje oferty, a nie przedłużać poprzednią propozycję, więc wielu się z tego wycofuje.

Dodajmy, że według danych WUP w Opolu obecnie około 30 procent ofert zatrudnienia ukazuje się na rynku, poprzez pośredniaki.

Dane pokazują, że gdyby na rynku pracy nie pojawili się obywatele Ukrainy, to gospodarka miałaby problemy z produkcją. W 2017 roku w województwie opolskim urząd pracy obsługiwał 30 tysięcy obywateli Ukrainy, rok później około 65 tysięcy. Tylko do maja 2019 odnotowano 37 tysięcy pracowników ze wschodu, którzy chcą podjąć pracę na okres od 6 do 9 miesięcy. Do tego dochodzą Ukraińcy, którzy starają się u wojewody na pobyt do 3 lat.
Renata Cygan

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »