Radio Opole » Gospodarka
2019-06-18, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Raport o stanie województwa opolskiego. Zarząd twierdzi, że region się bogaci a opozycja, że coś jest nie tak

Sesja sejmiku województwa [fot. Joanna Matlak]
Sesja sejmiku województwa [fot. Joanna Matlak]
Sesja sejmiku [fot. UMWO]
Sesja sejmiku [fot. UMWO]
Sesja sejmiku [fot. UMWO]
Sesja sejmiku [fot. UMWO]
Mało konkretów - tak raport o stanie województwa opolskiego ocenia sejmikowa opozycja. Radni udzielili wotum zaufania (przy podziale głosów 19/9), ale członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali przeciw zauważają, że dokument jest kolorowy, ale brakuje w nim informacji, w którą stronę zmierza województwo.
Marszałek Andrzej Buła odpiera zarzuty i twierdzi, że region się bogaci a jako przykład podaje 37 procentowy wzrost wydatków na inwestycje i spadek (5 lat) o 10 mln złotych kwoty związanej z obsługą zadłużenia - To pokazuje, że się bogacimy - twierdzi samorządowiec.

Radny klubu PiS Marcin Ociepa, nie zgadza się z taką oceną.

- Skoro jest tak dobrze, to dlaczego opolskie jest w ogonie województw? Według jego danych opolskie jest na 13. miejscu pod względem PKB na mieszkańca.

- Taką samą pozycję zajmujemy w przypadku liczby zakładanych firm na 1000 mieszkańców, bezrobocie jest wyższe, niż przeciętne w kraju, jesteśmy na pierwszym miejscu w przypadku depopulacji, mamy również pierwsze miejsce w wydawaniu pieniędzy unijnych. To jest paradoks - podkreśla radny.

- Otóż pieniądze unijne w żaden sposób nie przekładają się na wskaźniki, o których mówiłem, ponieważ mimo wdrażanych pieniędzy zajmujemy niskie miejsca w rankingach.

Marszałek Andrzej Buła pytany o sytuację, o której mówił radny Marcin Ociepa nie odpowiedział na pytanie jak wygląda sytuacja pod względem PKB czy zarobków, ale podczas konferencji prasowej poświęconej również kwestii raportu odesłał nas z tym pytaniem do skarbnika województwa. Na spotkaniu usłyszeliśmy, że raport jest punktem wyjścia, który pokazuje sytuację na koniec 2018 roku.

- Jest dokumentem, który będzie mobilizował pracowników departamentów tak, aby za rok dane nie były gorsze - tłumaczył marszałek. - Przecież 5 lat temu mówiliśmy o bezrobociu na poziomie 15 procent, dzisiaj to jest 5 procent. Budujemy kilkanaście domów opieki nad seniorami, ale zwracam uwagę, że odebrano nam też część kompetencji. Wcześniej łatwiej mogliśmy profilować młodych ludzi poprzez gimnazja, których już nie ma i to się zadziało poza samorządem województwa - tłumaczy Andrzej Buła.

Martyna Nakonieczny z PiS również poruszyła kwestię młodych ludzi. - Liczba studentów w poprzednim roku spadła, zamiast się podnosić. Programy, które marszałek dofinansowuje mają dobre założenia, ale nie powodują, że ci młodzi ludzie chcą tutaj studiować, albo wracać i rozbudowywać region. Staliśmy się centrum transferu zasobów ludzkich, zamiast centrum transferu innowacji - mówiła podczas konferencji swojego klubu.

Radny PiS Bogdan Tomaszek tak odniósł się do tematu: Raport naszym zdaniem powinien mówić o stanie województwa, natomiast mówi co zrobiono w kwestii przychodów, wydatków, brakuje mi analizy tego, jak działania zarządu przekładają się na rozwój województwa.

Marcin Ociepa omawiając sytuację województwa, która jego zdaniem nie jest dobra, zasugerował aby Andrzej Buła podał się do dymisji i wówczas zjednoczona prawica weszłaby do tego zarządu. - Trzeba się wyrwać z myślenia kategoriami partyjnymi i stworzyć nowy zarząd - mówi Ociepa.

Zdaniem marszałka Andrzeja Buły takie sugestie Marcina Ociepy to wynik braku pewności co do miejsca na liście wyborczej do parlamentu a pomysł uważa za niedorzeczny.
Raport o stanie województwa opolskiego
Marcin O vs. Andrzej Buła

Gospodarka

2019-09-19, godz. 14:00 Zmniejszyła się produkcja karpia na Opolszczyźnie. Przyczyną jest mała ilość opadów W 2018 roku produkcja karpia na Opolszczyźnie była niższa niż w innych województwach. » więcej 2019-09-19, godz. 10:28 Sprzęt na miarę XXI wieku otrzymał prudnicki Zakład Usług Komunalnych Nowoczesna zamiatarka marki HAKO daje możliwość wjazdu w wąskie uliczki oraz chodniki. Dodatkowym atutem zamiatarki jest to, że może być ona używana również d ... » więcej 2019-09-18, godz. 13:45 Gmina sprzeda działki, ale tylko jeśli inwestor postawi na nich szeregowce Osiedle niskich bloków szeregowych może powstać w Zawadzkiem. Radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania, który teraz dopuszcza taką zabudowę. Wyznaczon ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:02 Jest pozwolenie, za dwa tygodnie zacznie się przebudowa mostu kolejowego w Krapkowicach Jest już pozwolenie na przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach. Za dwa tygodnie rozpoczną się prace, które mają potrwać ponad 1,5 roku. Po ... » więcej 2019-09-17, godz. 20:30 Employer branding, czyli chwyty na znalezienie pracownika Jak pozyskać pracowników i jak na funkcjonowanie firm wpłynie podwyższenie pensji minimalnej - to tematy poruszone podczas 'Śniadania na czasie', na które zap ... » więcej 2019-09-17, godz. 18:00 Skarbimierz: ruszyła budowa nowego magazynu przy fabrykach produkujących słodycze Kamień węgielny wmurowany, czas na budowę magazynu logistycznego w Skarbimierzu. Halę o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych wybuduje firma Panattoni Eur ... » więcej 2019-09-17, godz. 15:15 W gminie Izbicko będzie sieć gazowa W przyszłym roku w Izbicku ma powstać sieć gazowa. W planie jest podłączenie budynków należących do samorządu i zmiana ich systemu ogrzewania na bardziej ekol ... » więcej 2019-09-17, godz. 13:30 Położyli asfalt na jednej drodze, skorzystali mieszkańcy dwóch miejscowości Kolejna droga w gminie Strzeleczki doczekała się asfaltu. Na ukończeniu jest budowa ulicy Granicznej między Dziedzicami i Racławiczkami. Inwestycja kosztowała ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Opolski urząd pracy oferuje dotacje na założenie własnej firmy. Rusza nabór do projektu „Pomysł na starcie kluczem do ... Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz samorząd województwa opolskiego wspiera nowych przedsiębiorców. W 4 naborach może udzielić ponad 5 mln zł. dotacji na zało ... » więcej 2019-09-15, godz. 19:27 Na 24.Targach Przedsiębiorczości i Rzemiosła w Prudniku doceniono najlepszych wystawców i producentów Tłumy Polaków i Czechów odwiedziły tegoroczne 24. Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region „Dom i Ogród” w Prudniku. Od piątku (13.09) ponad 100 wyst ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »