Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-18, 11:39 Autor: Jacek Rudnik

Trwa absolutoryjna sesja sejmiku, na której po raz pierwszy będzie omawiany raport o stanie regionu

Rafał Bartek [ fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [ fot. Paula Hołubowicz]
- Raport o stanie województwa zgodnie z ustawą jest obowiązkiem samorządu - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, przed sesją absolutoryjną radnych wojewódzkich. Wśród nowych dokumentów, którymi zajmą się radni regionu jest też program ochrony regionu przed nadmiernym hałasem.
W programie glosowań dziś (18.06) są dwa takie, które jak określił przewodniczący sejmiku Rafał Bartek z formalnego punktu widzenia "mogą wstrząsnąć" zarządem.

- Jak do tej pory, to jedynie absolutorium to było to, z czym musiał się liczyć zarząd, a teraz mamy wprowadzone drugie głosowanie nad wotum zaufania wobec zarządu - wyjaśniał rozmówca Radia Opole.

W ocenie Rafała Bartka sytuacja jest trochę dziwna, gdyż obydwa głosowania niosą ten sam skutek, czyli ewentualne wdrożenie procedury odwołania zarządu.

Zdaniem przewodniczącego sejmiku plan dochodów w budżecie regionu został w zeszłym roku zrealizowany praktycznie w stu procentach, w konsekwencji czego sesja powinna być dla zarządu województwa "pozytywna".

Pojawiający się po raz pierwszy na sesji raport o stanie województwa ma około 100 stron i pokazuje zarówno obszary dobrze zrealizowane jak i te, nad którymi w pierwszej kolejności trzeba zintensyfikować prace jak np. demografia, czyli konieczne ograniczenie procesów depopulacyjnych.

W planie sesji sejmiku dziś także program ochrony regionu przed nadmiernym hałasem oraz korekty w budżecie województwa, a co za tym idzie w wieloletniej prognozie finansowej. .
Rafał Bartek
Rafał Bartek 02

Wiadomości z regionu

2019-07-23, godz. 16:40 Na poddaszu uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Po kilkudziesięciu minutach procesu usłyszał wyrok Na 3,5 roku więzienia został skazany 33-letni Wojciech W., który na poddaszu domu w okolicach Białej uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Mężczyzna będzie m ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:00 Najpierw wiadukt, potem kładka. Miejska inwestycja przy Młynówce wstrzymana Na przebudowę kładki nad Młynówką mieszkańcy Opola będą musieli poczekać najprawdopodobniej kilka lat. Przejście jest zamknięte od wiosny 2018 roku, choć pies ... » więcej 2019-07-23, godz. 15:45 Głuchołazy: jest społeczne zapotrzebowanie na darmowe przejazdy autobusami w całej gminie Lawinowo przybyło mieszkańców gminy Głuchołaz korzystających z komunikacji autobusowej. Od lutego mogli oni korzystać z darmowych przejazdów transportem dowoż ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:15 Kierowali pod wpływem alkoholu i znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość Mimo kampanii społecznych i przestróg policji niemal codziennie słyszymy o zatrzymaniu kierujących pod wpływem alkoholu oraz przekraczających dozwoloną prędko ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:00 Opolskie: 6 utonięć od początku czerwca. Nadchodzą kolejne upały 6 utonięć od początku czerwca na Opolszczyźnie. Ratownicy wskazują na brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nieodpowiednie miejsca kąpieli. » więcej 2019-07-23, godz. 13:45 Inaczej będziemy jeździć przez rondo na wysokości CWK w Opolu. Zmiana będzie obowiązywać przez 2 miesiące Zmieni się tymczasowo organizacja ruchu na rondzie w ciągu ulicy Wrocławskiej przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. » więcej 2019-07-23, godz. 11:29 Czy w wyborach wystartują trzy bloki? Możliwości zawarcia sojuszy jest sporo - Naszą gotowość do samodzielnego startu w wyborach wyraziliśmy już na początku lipca - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Ruchu Kukiz'15 Paweł Grab ... » więcej 2019-07-23, godz. 10:50 Susza nadal będzie dawać się we znaki na Opolszczyźnie. Mogą wystąpić problemy z wodą w studniach Może być trudno o wodę w części opolskich studni. Państwowa Służba Hydrologiczna wydała ostrzeżenie przed sierpniową niżówką hydrogeologiczną, czyli dalszym o ... » więcej 2019-07-23, godz. 10:11 Śmiertelny wypadek w Czarnowąsach Do śmiertelnego wypadku doszło przed godz 9.00 na ul. Krzanowickiej w Czarnowąsach, w powiecie opolskim. Na wysokości Kamionki samochód osobowy wypadł z drogi ... » więcej 2019-07-23, godz. 06:00 Rodzice poległych żołnierzy spotkali się w Nysie. "Dzięki temu czujemy się mocniejsi" Kilkunastu rodziców żołnierzy poległych podczas zagranicznych misji bierze udział w turnusie terapeutycznym organizowanym przy współpracy Fundacji Stratpoints ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »