Radio Opole » Gospodarka
2019-09-25, 15:45 Autor: Maria Klusik

Kwiatek: problem to osoby długotrwale bezrobotne. "Dominują kobiety"

Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
- Naszym wyzwaniem są wciąż osoby długotrwale bezrobotne - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
W stolicy regionu bez pracy pozostaje blisko 4200 mieszkańców, stopa bezrobocia wynosi 3 procent, w powiecie opolskim natomiast 5,4 proc. - To oficjalne statystyki, w rzeczywistości około 5 milionów Polaków jest biernych zawodowo - dodaje gość Radia Opole.

- Po prostu żyją, ja znam przykłady osób, gdzie rodzice wspierają aż do 40 roku życia finansowo. Osoba sobie pojeździ może do Holandii na jakieś dorywcze prace, a tak na miejscu... przebywa. Jest mu wygodnie, jeszcze nie tworzy rodziny i tak można, dopóki cały czas jest parasol ochrony w postaci rodziców, to tak może to trwać. Te 5 milionów to są tego typu przypadki.

Wśród osób długotrwale bezrobotnych dominują kobiety. - Jest to chyba już taki poziom sześćdziesięciu paru procent. Natomiast różne są na to teorie: kobieta zajmuje się dziećmi, mąż pracuje. Jest wiek na pewno, który dominuje do czterdziestego któregoś roku. To są osoby, które w tej grupie dominują. Nie ma prostych recept, jak to załatwić. Może lepiej czasami, jak jest trójka dzieci, to żeby matka wychowywała te trójkę dzieci a nie opiekunka.

Dodajmy, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi 5,2 procent.
Tomasz Kwiatek
Tomasz Kwiatek

Gospodarka

2020-05-29, godz. 10:30 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach przeznaczył zarząd województwa opolskiego Jako pomoc bezzwrotna to działanie jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatów brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i… » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 100 tysięcy do wzięcia na wymianę kopciuchów Mieszkańcy gminy Reńska Wieś mogą sięgnąć po dotacje na wymianę starych palenisk na ekologiczne. To pierwszy rok, gdy samorząd przeznacza na to pieniądze ze swojego… » więcej 2020-05-28, godz. 15:15 753 przedsiębiorców z woj. opolskiego sięgnęło już po pieniądze z tarczy antykryzysowej Blisko 92 miliony złotych rozdysponowały do tej pory powiatowe urzędy pracy na pomoc opolskim przedsiębiorcom stratnym z powodu pandemii. Tak wynika z 'licznika… » więcej 2020-05-28, godz. 13:00 Opolanie coraz chętniej decydują się na urlopy ojcowskie Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie ponad 1400 O… » więcej 2020-05-28, godz. 12:00 Po ubiegłorocznych problemach z wodą inwestują w studnie i hydrofory Rozpoczynają się prace przy wartym niemal 4 miliony zł projekcie poprawy gospodarki wodnej w gminie Ujazd. Do przyszłego roku ma być zrealizowanych kilka inwestycji… » więcej 2020-05-28, godz. 09:30 Ruszył remont części ulicy Plebiscytowej w Opolu. Będą dwa tygodnie utrudnień Rozpoczął się remont odcinka ulicy Plebiscytowej w Opolu. » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Plac zabaw z kołem młyńskim i staw wiejski powstaną w Starym Ujeździe Zamiast zarośniętego chwastami terenu, ma być nowy plac rekreacyjny a miejsce, o którym tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają, że był tam staw ma zyskać swój pierwotny… » więcej 2020-05-27, godz. 09:45 Epidemię i wakacje wykorzystają na remont szkoły. Placówka w Kałkowie doczeka się termomodernizacji oraz wymiany instalacji… Szkoła podstawowa w Kałkowie doczeka się poważnego remontu. Inwestycja wpłynie pozytywnie na środowisko, a także zapewni oszczędności gminnej kasie. » więcej 2020-05-26, godz. 18:00 Zmienia się otoczenie Centrum Tradycji Strażackiej w Rudnikach. Gmina remontuje też swoje drogi Gmina Rudniki na razie nie wstrzymuje inwestycji. W ostatnich dniach zakończyły się prace budowlane wokół wyremontowanego Centrum Tradycji Strażackiej i Historii… » więcej 2020-05-26, godz. 15:47 Coraz więcej osób korzysta ze świadczenia postojowego ZUS Ponad 26 tysięcy osób zwróciło się do ZUS w regionie o wypłatę świadczenia postojowego. W niecałe dwa miesiące wniosek o pierwszorazową wypłatę świadczenia postojowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »