Radio Opole » Gospodarka
2019-04-24, 11:18 Autor: Roman Juranek

6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Maciej Kalski [fot. Paula Hołubowicz]
Maciej Kalski [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prudnickim (8,9%), najmniej w oleskim (4,2%) i w Opolu (3,2%).
- W pośredniakach pojawia się coraz mniej ofert pracy - tłumaczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach, porównując to do sytuacji sprzed roku. Być może rysuje się pierwszy taki negatywny trend na rynku pracy. Jeżeli porównamy pierwszy kwartał 2018 z pierwszym kwartałem 2019, to ta różnica w liczbie ofert pracy jest aż 3600 - o tyle mniej. Więc tak naprawdę są to spore spadki.

- Wciąż możemy mówić o rynku pracownika - uważa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Pracodawcy muszą się postarać o dobrego pracownika, co też się przekłada chociażby we wzroście przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku, kiedy to wynagrodzenie wzrosło o ponad 230 zł.

Wciąż na rynku bez pracy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Stanowią dwie trzecie bezrobotnych z trzeciego sektora, czyli tego najbardziej oddalonego od rynku pracy. Wśród osób bez doświadczenia zawodowego kobiety stanowią natomiast 68%.

Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono w stolicy regionu 3,2%. - To są osoby bardzo oddalone od rynku pracy i w pierwszej kolejności potrzebują aktywizacji społecznej a dopiero potem zawodowej - powiedział w "Poglądach i osadach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

- To już jest wyzwaniem, tak naprawdę, dla niektórych. Patrząc na Opole, to jest 2500 osób, to jest spory zasób. Gdy dołożymy do tego 2300 w powiecie opolskim, to mamy 4800 osób, które są u nas w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowane. To jest spora rzesza osób.

- Mamy rynek pracownika i rolą urzędów pracy jest nie tylko znajdowanie zatrudnienia, ale także poszukiwania pracowników i ich szkolenie - dodaje Kwiatek. - Choćby nawet ten priorytet, który teraz jest mało zauważalny w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Będzie w maju nabór i będą mogli skorzystać np. nauczyciele. Jeżeli dyrektor szkoły widzi, że jakiś nauczyciel miałby stracić pracę, a nabycie jakiejś umiejętności pozwoli mu nadal na tym rynku pracy wykładać, uczyć, to nasz Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest odpowiedzią.

Takie szkolenie pozwoli nauczycielom na uczenie dodatkowego przedmiotu i dzięki temu nauczyciel będzie mógł uczyć na przykład: nie w trzech szkołach, a w dwóch, bo będzie miał zdolności na te dwa kierunki - mówi Kwiatek.
Maciej Kalski
Maciej Kalski
Tomasz Kwiatek
Tomasz Kwiatek

Gospodarka

2019-05-20, godz. 18:15 O roli izb rolniczych oraz polityce rolnej państwa rozmawiano w Łosiowie. "Musimy nadążać za tym, co jest nowoczesnośc ... O roli samorządów rolniczych i priorytetach rządu w zakresie wspierania polskiej wsi rozmawiano w Łosiowie. Podobne spotkania odbywają się w całym kraju. » więcej 2019-05-20, godz. 15:09 Rzemieślnicy spotkali się na corocznym zjeździe w Opolu. Były odznaczenia i wyróżnienia Honorowe odznaczenia i wyróżnienia za zasługi nadała Izba Rzemieślnicza w Opolu. » więcej 2019-05-20, godz. 14:37 Są umowy na budowę dwóch obwodnic w powiecie oleskim. Drogi mają być gotowe w 2022 roku Olesno, Praszka i Gorzów Śląski będą mieć obwodnice. W urzędzie wojewódzkim podpisano dwie umowy na projekt oraz budowę tras, między wykonawcami a Generalną D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:09 Półrocze programu "Cała Polska Strefą Ekonomiczną". Jak nowe przepisy wpłynęły na inwestycje? Poranne komentarze - Dziś, to jest nowa jakość, a inwestor, który myśli o rozwoju przedsiębiorstwa, może zainwestować w zasadzie w każdym miejscu w Polsce, jeśli tylko spełnia o ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:55 Pod Grodkowem może powstać olbrzymia obora. Mieszkańcy podzieleni W okolicach Bogdanowa pod Grodkowem może niebawem powstać spora ferma bydła. Spółka Polagri powiązana z leżącym pod Nysą zakładam Bioagra planuje budowę obory ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:00 "Partnerstwo Borów Niemodlińskich" rozdysponuje pieniądze na projekty o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i kultu ... Ponad 1,5 miliona złotych ma do rozdysponowania Lokalna Grupa Działania 'Partnerstwo Borów Niemodlińskich' na ogólnodostępne niekomercyjne projekty z zakresu ... » więcej 2019-05-17, godz. 18:15 Problemy hodowców z pogodą. Karpi nie zabraknie, ale ryba może być mniejsza Pogoda nie sprzyja opolskim hodowcom karpia. Zbyt wysokie temperatury na początku kwietnia i zbyt niskie w maju spowodowały, że opóźniony został cykl produkcy ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:15 Brzeskie wodociągi produkują prąd ze ścieków i tłuszczów. Energia pokrywa większość zapotrzebowania spółki Oprócz zaopatrywania w wodę i odbioru nieczystości, produkują także prąd. Dzięki biogazowi pozyskiwanemu między innymi ze ścieków, brzeskie wodociągi są w sta ... » więcej 2019-05-16, godz. 20:39 Z unijnych dotacji korzystali najlepiej i najsprawniej. Firmy z Opolszczyzny wyróżnione Miliard złotych dofinansowania z pieniędzy unijnych trafiło do opolskich przedsiębiorców. Na uroczystej gali „Opolski TOP 15-lecia” w Filharmonii Opolskiej wy ... » więcej 2019-05-16, godz. 17:00 Planistyczne przepisy utrudniają życie gminom oraz inwestorom Samorządy lokalne mają problemy z przeprowadzeniem szybkich zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Bez takich uregulowań prawnych nie mo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »