Radio Opole » Gospodarka
2019-04-24, 11:18 Autor: Roman Juranek

6,2% wynosi stopa bezrobocia w naszym województwie. Bez pracy pozostaje około 22 tysięcy mieszkańców regionu

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Maciej Kalski [fot. Paula Hołubowicz]
Maciej Kalski [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kwiatek [fot. Paula Hołubowicz]
Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono 3,2%. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie głubczyckim (9,5%) i prudnickim (8,9%), najmniej w oleskim (4,2%) i w Opolu (3,2%).
- W pośredniakach pojawia się coraz mniej ofert pracy - tłumaczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach, porównując to do sytuacji sprzed roku. Być może rysuje się pierwszy taki negatywny trend na rynku pracy. Jeżeli porównamy pierwszy kwartał 2018 z pierwszym kwartałem 2019, to ta różnica w liczbie ofert pracy jest aż 3600 - o tyle mniej. Więc tak naprawdę są to spore spadki.

- Wciąż możemy mówić o rynku pracownika - uważa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Pracodawcy muszą się postarać o dobrego pracownika, co też się przekłada chociażby we wzroście przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku, kiedy to wynagrodzenie wzrosło o ponad 230 zł.

Wciąż na rynku bez pracy jest więcej kobiet niż mężczyzn. Stanowią dwie trzecie bezrobotnych z trzeciego sektora, czyli tego najbardziej oddalonego od rynku pracy. Wśród osób bez doświadczenia zawodowego kobiety stanowią natomiast 68%.

Opole to miasto z najniższym bezrobociem w regionie. Według ostatnich danych wynosi ono w stolicy regionu 3,2%. - To są osoby bardzo oddalone od rynku pracy i w pierwszej kolejności potrzebują aktywizacji społecznej a dopiero potem zawodowej - powiedział w "Poglądach i osadach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

- To już jest wyzwaniem, tak naprawdę, dla niektórych. Patrząc na Opole, to jest 2500 osób, to jest spory zasób. Gdy dołożymy do tego 2300 w powiecie opolskim, to mamy 4800 osób, które są u nas w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowane. To jest spora rzesza osób.

- Mamy rynek pracownika i rolą urzędów pracy jest nie tylko znajdowanie zatrudnienia, ale także poszukiwania pracowników i ich szkolenie - dodaje Kwiatek. - Choćby nawet ten priorytet, który teraz jest mało zauważalny w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Będzie w maju nabór i będą mogli skorzystać np. nauczyciele. Jeżeli dyrektor szkoły widzi, że jakiś nauczyciel miałby stracić pracę, a nabycie jakiejś umiejętności pozwoli mu nadal na tym rynku pracy wykładać, uczyć, to nasz Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest odpowiedzią.

Takie szkolenie pozwoli nauczycielom na uczenie dodatkowego przedmiotu i dzięki temu nauczyciel będzie mógł uczyć na przykład: nie w trzech szkołach, a w dwóch, bo będzie miał zdolności na te dwa kierunki - mówi Kwiatek.
Maciej Kalski
Maciej Kalski
Tomasz Kwiatek
Tomasz Kwiatek

Gospodarka

2020-06-02, godz. 14:47 Olescy przedsiębiorcy doceniają pomoc z tarczy antykryzysowej. Wojewoda: ten powiat jest wzorem do naśladowania 10 milionów złotych trafiło do firm z powiatu oleskiego w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. » więcej 2020-06-02, godz. 11:26 Gminne spółki będą połączone, żeby ograniczyć koszty. Jest już wybrany nowy prezes Nowym prezesem firmy Gogolińskie Usługi Komunalne został Adam Gacka. Jednocześnie jest on członkiem zarządu spółki Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie… » więcej 2020-06-01, godz. 21:06 Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne już możliwe dla uczniów technikum i trzecich klas szkół branżowych Uczniowie technikum i trzecich klas szkoły branżowej mogą od dziś (01.06) wrócić na praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne. » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 ZUS przypomina o nowych limitach dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Mowa o grupie nadal pracującej Zmieniły się limity dodatkowych zarobków dla osób na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Warto uważać, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pomniejszyć wypłacane… » więcej 2020-06-01, godz. 10:00 19 milionów złotych nie wystarczy na przebudowę oleskiej oczyszczalni. Najtańsza oferta przekracza 24 miliony 11 firm zgłosiło się do przetargu na gruntowną przebudowę oczyszczalni ścieków w Oleśnie. » więcej 2020-05-29, godz. 21:10 Ostatni weekend na rozliczenie się z fiskusem. Można dopisać lub zmienić wspieraną organizację pozarządową Ostatni dzwonek na złożenie rocznego rozliczenia PIT. W tym roku wyjątkowo można to zrobić do 1 czerwca, a nie do 30 kwietnia. » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach przeznaczył zarząd województwa opolskiego Jako pomoc bezzwrotna to działanie jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatów brzeskiego, nyskiego, namysłowskiego, prudnickiego i… » więcej 2020-05-29, godz. 10:30 100 tysięcy do wzięcia na wymianę kopciuchów Mieszkańcy gminy Reńska Wieś mogą sięgnąć po dotacje na wymianę starych palenisk na ekologiczne. To pierwszy rok, gdy samorząd przeznacza na to pieniądze ze swojego… » więcej 2020-05-28, godz. 15:15 753 przedsiębiorców z woj. opolskiego sięgnęło już po pieniądze z tarczy antykryzysowej Blisko 92 miliony złotych rozdysponowały do tej pory powiatowe urzędy pracy na pomoc opolskim przedsiębiorcom stratnym z powodu pandemii. Tak wynika z 'licznika… » więcej 2020-05-28, godz. 13:00 Opolanie coraz chętniej decydują się na urlopy ojcowskie Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie ponad 1400 O… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »