Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem ...
2019-04-24, 09:33 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o nowych zadaniach jakie stoją przed urzędami pracy

Maciej Kalski o raporcie na temat sytuacji na rynku pracy, który przedstawi na sesji sejmiku
Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Sytuacja na opolskim rynku pracy jest naprawdę dobra, mamy w tej chwili 22. tysiące bezrobotnych, czyi stopa bezrobocia wynosi 6,2 procent i jest minimalnie wyższa od krajowej średniej. Najgorzej jest w powiecie głubczycki, gdzie mamy bezrobocie na poziomie 9,5 proc., podobnie jest w prudnickim, gdzie bez pracy pozostaje 8,9 proc. osób w wieku produkcyjnym. Ale już w Opolu to tylko 3,2 procent - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Maciej Kalski, nowy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który dziś na sesji sejmiku przedstawi radnym raport na temat opolskiego rynku pracy.
Nasz gość stwierdził jednak, że widać także pewne niepokojące symptomy, na przykład w pierwszym kwartale tego roku liczba ofert w urzędach jest o 1 700 niższa niż w pierwszym kwartale minionego roku. Problemem pozostaje także bezrobocie wśród kobiet, zwłaszcza bezrobocie długotrwałe.

Naszego gościa pytaliśmy także o znaczenie Ukraińców dla opolskiego rynku pracy. Przypomnijmy: w kraju liczba ukraińskich pracowników lekko spada, na Opolszczyźnie rośnie (w minionym roku wydano 65 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy).
- Dlaczego tak lubią nasz region? Może dlatego, że mamy bardzo dużo doświadczonych agencji pracy, które kiedyś wysyłały Polaków na Zachód a teraz ściągają pracowników z Ukrainy - mówi Kalski.
Tomasz Kwiatek o bezrobociu w Opolu i na Opolszczyźnie
Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu
- Można twierdzić, że 3,2 procent to bezrobocie sanitarne, ale to nadal 2 500 osób bez pracy, w tym połowa to osoby długotrwale bezrobotne. Jeśli dodać do tego 2 300 bezrobotnych w powiecie opolskim, to mamy 4 800 osób, które należy nadal aktywizować. To są dla nas najtrudniejsi klienci - mówił w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

Naszego gościa pytaliśmy także o pracowników z Ukrainy. Okazuje się, w zeszłym roku opolski PUP wydał im 41 697 oświadczeń o powierzeniu pracy a w pierwszym kwartale tego roku - już 21 149. Czyli do końca roku może być ich tylu, ilu rok temu w całym regionie. - Zgadzam się z tezą, że to efekt skuteczności naszych agencji pracy. Wyspecjalizowały się w kompleksowym podejściu, zapewniają pracownikom na przykład miejsce zamieszkania. Jedna agencja kupiła akademik na Solskiego, inna zastanawia się nad budową modułów mieszkalnych - dodaje Kwiatek.

Zobacz także

2019-05-21, godz. 09:52 Rozmowy z Markiem Witkiem oraz dr. hab. Robertem Geislerem o różnorodności kulturowej Opolszczyzny Marek Witek, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Wielokulturowości - Konferencja ma dać sygnał w naszym województwie, że temat nie jest nam obojętny i tyczy s ... » więcej 2019-05-20, godz. 09:43 Rozmowy z Krzysztofem Dryndą oraz Michałem Kramarzem o programie "Cała Polska Strefą Ekonomiczną" Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - To jest zupełnie nowa jakość. Dzisiaj inwestor, który myśli o rozwoju swojego przed ... » więcej 2019-05-19, godz. 08:45 Rozmowa z Romanem Szczepankiem o Kulturalnym Śniadaniu w ramach Dni Opola Trwają Dni Opola. Wśród atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta jest także niedzielne Kulturalne Śniadanie (19 maja, godz. 11:00-17:00, pl. Jan ... » więcej 2019-05-18, godz. 09:15 Rozmowa z Grażyną Sokołowską o ofercie eukacyjnej Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Biadaczu Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Biadaczu działa od września zeszłego roku, ale w sobotę, 18 maja br. oficjalnie otworzyła swoją nową siedzibę. O of ... » więcej 2019-05-17, godz. 09:30 Rozmowy z Arkadiuszem Wickiewiczem oraz Zbigniewem Kubalańcą o Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym Arkadiusz Wickiewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w III LO w Opolu - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tegoroczne badanie statystyczne, które przeprowadził mie ... » więcej 2019-05-16, godz. 09:43 Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem Białokurem o tym, jak wielkie znaczenie ma tak zwana polityka history ... Prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Historia jest bardzo żywa, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. ... » więcej 2019-05-15, godz. 09:30 Rozmowy z Rolandem Wrzeciono i Grzegorzem Kulisiem o unijnym wsparciu finansowym dla przedsiębiorców Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powstało w 2008 roku, żeby zająć się przekazywaniem u ... » więcej 2019-05-14, godz. 10:51 Rozmowy z wiceministrem Marcinem Ociepą i Maciejem Badorą o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych. Marcin Ociepa wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - Mamy dzisiaj ważną konferencję promującą nowe rozwiązania, które weszły w życie w ramach ustaw ... » więcej 2019-05-15, godz. 08:30 Rozmowy z Sebastianem Szczurkiem oraz dr. Witoldem Potworą o tym, jak zmieniało się podejście Polaków do pracy w ostat ... Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu - U nas w ZUS-ie nie zauważyliśmy ani zwiększonej liczby zwolnień leka ... » więcej 2019-05-12, godz. 09:00 Rozmowa z lek. med. Tomaszem Sachańbińskim o Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem 12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ze specjalistą chirurgii onkologicznej, lek. med. Tomaszem Sachańbińskim z Opolskiego Centrum Onkologii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »