Radio Opole » Gospodarka
2019-07-19, 14:15 Autor: Witold Wośtak

Fundacje, spółdzielnie i stowarzyszenia mają się gdzie poznać. W Opolu zorganizowano pierwsze śniadanie inicjatywne

Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Pierwsze śniadanie inicjatywne w Opolu było okazją do spotkania środowisk związanych z ekonomią społeczną. Ta z kolei za zadanie stawia sobie tworzenie miejsc pracy i zapobieganie wykluczeniu społecznemu, czyli połączenie zysku w biznesie z misją społeczną.
- Te wszystkie organizacje i stowarzyszenia opierają się zazwyczaj o wolontariat - mówi Krystian Warzecha z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Opolu.

- Naszym celem jest połączenie inicjatyw stowarzyszeń i fundacji, aby mogły zatrudniać nowe osoby. My będziemy wtedy uprawnieni do przekazania odpowiednich pieniędzy na ten cel. Oczywiście te osoby będą musiały być z grona bezrobotnych, niepełnosprawnych lub tak zwanych ubogich pracujących.

Edward Jasiński ze stowarzyszenia trzeźwościowego "Wędrowiec", chwali ideę tych śniadań i widzi w nich duży potencjał.

- Spotkanie jest bardzo owocne. Czasami szukamy w internecie czy urzędach i nie możemy spotkać wielu osób w celu nawiązania kontaktu. Nie wiemy gdzie szukać i jesteśmy w lesie. Tutaj przedstawiliśmy się bezpośrednio, twarzą w twarz i poznaliśmy stowarzyszenia, firmy czy organizacje chcące pomóc. Myślę, że w dalszej perspektywie te śniadania przyniosą owoce.

Dariusz Mazurczak, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, uważa, że
podmioty ekonomii społecznej nie mają łatwego zadania do realizacji.

- Jest o tyle trudniej, że należy umieć poruszać się na rynku komercyjnym, jednocześnie realizując zadania publiczne. Chodzi więc o wyciąganie ludzi z ubóstwa czy pomaganie osobom uzależnionym w powrocie na rynek pracy.

Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, dodaje, że dla osób długotrwale bezrobotnych to szansa przyjaźniejszego powrotu do aktywności zawodowej.

- Spółdzielnia socjalna, stowarzyszenie i fundacja - one patrzą inaczej na tego pracownika, nie wymagając od razu wypracowywania zysku. Patrzy się na człowieka całościowo, dostrzegając jego problemy ze zdrowiem lub adaptacją społeczną. Są przecież osoby bardzo oddalone od rynku pracy. Doświadczenia pokazują jednak, że wiele osób znalazło zatrudnienie w taki sposób.

Dobrym przykładem jest inicjatywa stowarzyszenia "Uczymy się żyć razem". W przedszkolu i szkole dla dzieci autystycznych pracują 83 osoby.
Krystian Warzecha
Edward Jasiński
Dariusz Mazurczak
Tomasz Kwiatek

Gospodarka

2020-01-26, godz. 19:30 W Reńskiej Wsi rusza program dopłat do wymiany kopciuchów Radni i urzędnicy z Reńskiej Wsi pracują nad zapisami gminnego programu wymiany starych pieców na ekologiczne. W tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na… » więcej 2020-01-26, godz. 10:00 Gmina Wołczyn ma pieniądze na wymianę starych pieców. Tym razem w puli jest 140 tysięcy złotych 140 tysięcy złotych zarezerwowano w tym roku w gminie Wołczyn na współfinansowanie wymiany starych pieców. » więcej 2020-01-26, godz. 08:15 Nowy projekt badawczy w WSZiA w Opolu Naukowcy z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu wraz z uczelnią w czeskim Hawierzowie badają jak zmieniło się życie na polsko-czeskim pograniczu… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W tym roku powstanie droga łącząca Bryksy i Naczęsławice Największym drogowym zadaniem zaplanowanym w tym roku w gminie Pawłowiczki będzie budowa drogi łączącej Bryksy i Naczęsławice. Samorząd stara się o dofinansowanie… » więcej 2020-01-24, godz. 20:15 "Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok 123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki w tym roku powstanie PSZOK Mieszkańcy gminy Strzeleczki w tym roku w końcu doczekają się własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do tej pory śmieci, które powinny trafić… » więcej 2020-01-24, godz. 14:44 Prószków postawił na swojego odbiorcę. Cena za śmieci wyższa, ale mogło być gorzej 23 złote i 50 groszy - tyle od stycznia mieszkaniec gminy Prószków zapłaci miesięcznie za wywóz odpadów segregowanych. To o 9 złotych więcej niż w roku ubiegł… » więcej 2020-01-24, godz. 12:13 Zatrudniasz powyżej 10 osób? Do końca stycznia zawiadom ZUS o wypadkach w pracy Pracodawcy, którzy zatrudniają przynajmniej 10 pracowników do końca stycznia mają czas, żeby powiadomić ZUS o wypadkach i niekorzystnym środowisku pracy w swoim… » więcej 2020-01-24, godz. 10:00 Strzelce Opolskie: gmina chce wybudować kolejne dwa bloki na spółkę z mieszkańcami W ubiegłym roku do użytku oddano pierwszy w Strzelcach Opolskich blok, wybudowany wspólnie przez samorząd i mieszkańców. Przy ulicy Bocznicowej miejsce jest na… » więcej 2020-01-23, godz. 19:30 Polska Cerekiew: nie będzie dużego remontu dróg, ale wiele małych inwestycji W tym roku gmina Polska Cerekiew nie będzie realizować żadnej dużej inwestycji drogowej. Zamiast tego, pieniądze na ten cel przeznaczone będą na remonty małych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »