Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-10, 11:24 Autor: Justyna Maćkowiak

Trwają prace nad strategią rozwoju Opola do 2030 roku. "Dokument ma się opierać przede wszystkim na oczekiwaniach mieszkańców"

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Łukasz Fura]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Łukasz Fura]
Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Opole jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się samorządów w Polsce, mamy bardzo niskie bezrobocie i trzeba zrobić wszystko, aby było tak nadal - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany o prace nad strategią rozwoju Opola do roku 2030. W tworzeniu dokumentu uczestniczyli zarówno eksperci, jaki mieszkańcy miasta - dodaje gość Radia Opole.
- Mieszkańcy mogli zgłaszać wnioski, ale już wcześniej robiliśmy badania sondażowe wśród mieszkańców, również takie wywiady pogłębione. Pytaliśmy również mieszkańców ościennych miejscowości. Zależało nam na tym i cały czas zależy, żeby strategia nie była dokumentem miejskim pisanym przez specjalistów, ale żeby była przede wszystkim oparta o oczekiwania mieszkańców. Bo to na ich rzecz pracujemy, spełniamy ich marzenia, oczekiwania. Stąd ta strategia ma być przede wszystkim dokumentem, który jest nasz, mieszkańców.

Strategia, która czeka jeszcze na zatwierdzenie radnych, obejmuje kilka obszarów - rozwój gospodarczy, Opole jako ośrodek akademicki w oparciu o reformę szkolnictwa wyższego.

- Mieszkańcy Opola chcą także zielonego miasta - dodaje prezydent Wiśniewski. - Czyli takiego, w którym doceniamy jakość życia w postaci jakości powietrza, ilości terenów rekreacyjnych, boisk - bo to jest to, czego oczekują mieszkańcy. Opole w tych statystykach jest oceniane bardzo wysoko. Mamy wspaniałą perłę czyli Wyspę Bolko, czyli kilkadziesiąt hektarów terenów zielonych w centrum miasta. Ale zieleń staramy się sadzić także w nowych miejscach. Przybywa drzew w różnych miejscach, ostatnio na ulicy Krakowskiej, placu Kopernika, przy jednej z uliczek rynku parking zamieniliśmy na teren zielony.

- Zielone Opole to także wyprowadzanie ruchu z centrum Opola, po konsultacjach z mieszkańcami oraz sprawna komunikacja miejsca - dodaje prezydent Opola.

- Bardzo podoba mi się ta strategia. Jest napisana prostym i zrozumiałym językiem - ocenił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu pytamy o stworzoną właśnie strategię rozwoju Opola do 2030 roku. - Dobrze, że ten dokument jest dynamiczny - dodaje gość Radia Opole.

- Tam nie ma ogromnej ilości danych statystycznych. Jest to tekst o charakterze jakościowym. Również cele są tak określone, że strategia jest dość sprytna, to znaczy, że ona może być za rok, za dwa i za trzy lata zrealizowana. Ona jakby unika tego problemu twardych danych. Poza tym spodobała mi się metodologia opracowywania tych danych, ponieważ jedna z metod opracowania strategii to były konsultacje z młodymi ludźmi.

- Opole w ostatnich latach rozwija się dość szybko, choć zawsze znajda się osoby, którym nie wszystko się podoba - dodaje ekonomista.
Arkadiusz Wiśniewski cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski cz. 2
Witold Potwora

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 21:08 Strażacy z całego regionu rywalizowali w Brzegu podczas Wojewódzkich Zawodów w Sporcie Pożarniczym [ZDJĘCIA] 83 zawodowych strażaków ze wszystkich powiatów Opolszczyzny rywalizowało w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Brzegu. » więcej 2019-06-18, godz. 20:00 Po raz pierwszy od 80 lat komora śluzy Sławięcice jest sucha - trwa wielki remont [ZDJĘCIA] Ważące ponad 60 ton drzwi będą wymienione na nowe, zabytkowe mechanizmy zostają, ale będą sterowane elektronicznie, nie ręcznie. Po raz pierwszy od czasu budo ... » więcej 2019-06-18, godz. 19:46 "Przez trzy lata byli najmłodszym rocznikiem w szkole". Absolwenci PG IX w Opolu już dziś (18.06) odebrali świadectwa Gimnazja kończą swoją historię. 60 tegorocznych absolwentów opolskiej 9. odebrało już dziś (18.06) świadectwa ukończenia szkoły, pożegnało swoich nauczycieli ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:15 Barbara Herok z Malni Sołtyską Roku 2018 Barbara Herok, sołtyska Malni w gminie Gogolin, otrzymała tytuł „Sołtysa Roku 2018”. Przyznało go Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs dla najlepszy ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:13 Opolscy logistycy świętują 20-lecie. Przypominać będzie o tym nowy pomnik 10. Opolska Brygada Logistyczna ma 20 lat. Pierwszym akordem świętowania było dzisiejsze (18.06) odsłonięcie pomnika w jednostce. » więcej 2019-06-18, godz. 17:30 Zabójstwo przy Armii Krajowej w Opolu. Miłosz Cz. prawomocnie skazany na 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnie skazał Miłosza Cz. na 25 lat więzienia za zabójstwo Amadeusza K., w kwietniu ubiegłego roku. Do zdarzenia doszło pod m ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:46 Wypadek koło Dębiny. Wśród poszkodowanych jest dziecko Zablokowana jest droga z Prudnika do Dębiny. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tuz po godzinie 16:00 doszło do zd ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:30 W urzędzie wojewódzkim podsumowali programy profilaktyczne dot. dopalaczy i internetu. "Lepiej, jak o tym powie młodzi ... „Cyberbezpieczny uczeń' i „Pomyśl zanim spróbujesz” - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano kilkuletnie działanie programów profilaktycznych w regionie. » więcej 2019-06-18, godz. 15:30 Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym ma działać na wyobraźnię kierowców Opolscy policjanci zaprezentowali nowe narzędzie, obrazujące poważne wypadki drogowe. Mowa o multimedialnej mapie miejsc wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »