Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-10, 11:24 Autor: Justyna Maćkowiak

Trwają prace nad strategią rozwoju Opola do 2030 roku. "Dokument ma się opierać przede wszystkim na oczekiwaniach mieszkańców"

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Łukasz Fura]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Łukasz Fura]
Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Opole jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się samorządów w Polsce, mamy bardzo niskie bezrobocie i trzeba zrobić wszystko, aby było tak nadal - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany o prace nad strategią rozwoju Opola do roku 2030. W tworzeniu dokumentu uczestniczyli zarówno eksperci, jaki mieszkańcy miasta - dodaje gość Radia Opole.
- Mieszkańcy mogli zgłaszać wnioski, ale już wcześniej robiliśmy badania sondażowe wśród mieszkańców, również takie wywiady pogłębione. Pytaliśmy również mieszkańców ościennych miejscowości. Zależało nam na tym i cały czas zależy, żeby strategia nie była dokumentem miejskim pisanym przez specjalistów, ale żeby była przede wszystkim oparta o oczekiwania mieszkańców. Bo to na ich rzecz pracujemy, spełniamy ich marzenia, oczekiwania. Stąd ta strategia ma być przede wszystkim dokumentem, który jest nasz, mieszkańców.

Strategia, która czeka jeszcze na zatwierdzenie radnych, obejmuje kilka obszarów - rozwój gospodarczy, Opole jako ośrodek akademicki w oparciu o reformę szkolnictwa wyższego.

- Mieszkańcy Opola chcą także zielonego miasta - dodaje prezydent Wiśniewski. - Czyli takiego, w którym doceniamy jakość życia w postaci jakości powietrza, ilości terenów rekreacyjnych, boisk - bo to jest to, czego oczekują mieszkańcy. Opole w tych statystykach jest oceniane bardzo wysoko. Mamy wspaniałą perłę czyli Wyspę Bolko, czyli kilkadziesiąt hektarów terenów zielonych w centrum miasta. Ale zieleń staramy się sadzić także w nowych miejscach. Przybywa drzew w różnych miejscach, ostatnio na ulicy Krakowskiej, placu Kopernika, przy jednej z uliczek rynku parking zamieniliśmy na teren zielony.

- Zielone Opole to także wyprowadzanie ruchu z centrum Opola, po konsultacjach z mieszkańcami oraz sprawna komunikacja miejsca - dodaje prezydent Opola.

- Bardzo podoba mi się ta strategia. Jest napisana prostym i zrozumiałym językiem - ocenił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu pytamy o stworzoną właśnie strategię rozwoju Opola do 2030 roku. - Dobrze, że ten dokument jest dynamiczny - dodaje gość Radia Opole.

- Tam nie ma ogromnej ilości danych statystycznych. Jest to tekst o charakterze jakościowym. Również cele są tak określone, że strategia jest dość sprytna, to znaczy, że ona może być za rok, za dwa i za trzy lata zrealizowana. Ona jakby unika tego problemu twardych danych. Poza tym spodobała mi się metodologia opracowywania tych danych, ponieważ jedna z metod opracowania strategii to były konsultacje z młodymi ludźmi.

- Opole w ostatnich latach rozwija się dość szybko, choć zawsze znajda się osoby, którym nie wszystko się podoba - dodaje ekonomista.
Arkadiusz Wiśniewski cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski cz. 2
Witold Potwora

Wiadomości z regionu

2020-07-09, godz. 09:38 WYBORY 2020. "12 lipca będzie dużo niepewności". Szef opolskiej PO Andrzej Buła o drugiej turze wyborów prezydenckich - Naszym celem było to, by nasz kandydat był w drugiej turze, później jest reset i dwa tygodnie najważniejszej pracy - przyznał w rozmowie „W cztery oczy” szef… » więcej 2020-07-09, godz. 06:30 Nysa chce zwiększać udział pojazdów o ekologicznym napędzie. W mieście mają pojawić się stacje ładowania i stacja z gazem… Nysa stawia na ekologiczny transport. Gminna strategia rozwoju elektromobilności zakłada zwiększanie udziału pojazdów o napędzie elektrycznym. Miasto nie wyklucza… » więcej 2020-07-08, godz. 22:33 Pożar w budynku wielorodzinnym w Prudniku. Konieczna była ewakuacja [AKTUALIZACJA] Na miejsce zdarzenia wysłano 4 zastępy straży pożarnej. Podjęto też decyzję o ewakuacji mieszkańców. » więcej 2020-07-08, godz. 21:15 "Żeby przyszłe pokolenia mogły odnaleźć przodków". Młodzież pomaga w oczyszczaniu krzyży na Starym Cmentarzu Jenieckim… Grupa studentów i uczniów szkół średnich z Opolszczyzny chwyciła za szpachelki i kilka dni wakacji postanowiła poświęcić na oczyszczenie z mchu żelbetowych krzyży… » więcej 2020-07-08, godz. 20:30 WYBORY 2020. Sympatycy prezydenta Andrzeja Dudy zachęcali i mobilizowali w Paczkowie do niedzielnego głosowania Akcja 'Łączy nas Polska' zawitała dziś (08.07) do Paczkowa. » więcej 2020-07-08, godz. 19:50 Zegarmistrz z Prudnika nie chciał wydać napastnikom 10 złotych. Z obrażeniami trafił na badania do szpitala, a policja… Zabrakło pieniędzy na alkohol, więc postanowili napaść na zegarmistrza. Do takiego zdarzenia doszło około 16:30 w Prudniku. » więcej 2020-07-08, godz. 19:45 WYBORY 2020: Janusz Kowalski apelował do mieszkańców Nysy o mobilizację i oddanie głosu na Andrzeja Dudę Opolski poseł Janusz Kowalski odwiedził dziś (08.07) powiat nyski, gdzie zachęcał do głosowania na Andrzeja Dudę w II turze wyborów prezydenckich. » więcej 2020-07-08, godz. 19:30 Samochody nie będą już przecinać oleskiego Rynku. Wprowadzono zmianę organizacji ruchu Zmiana organizacji ruchu wokół Rynku w Oleśnie. Samochody nie mogą już korzystać z odcinka wzdłuż fontanny i Kolumny Maryjnej w kierunku ulicy Armii Krajowej -… » więcej 2020-07-08, godz. 19:00 Raport dnia: 4 zarażenia i 5 powrotów do zdrowia w regionie. MZ potwierdziło 277 nowych przypadków i 15 zgonów w całym… 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 5 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (08.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Opole: wypadek dwóch samochodów na Oleskiej. Uszkodzona latarnia W Opolu na ulicy Oleskiej, na odcinku między rondem im. Alfonsa Zgrzebnioka a skrzyżowaniem z Czaplaka i Zajączka zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »