Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem ...
2019-06-10, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim o strategii rozwoju Opola
Arkadiusz Wiśniewski
- Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowany z mieszkańcami. I myślę, że to się udało. Opole przeżywa bardzo dobry okres, ma największy budżet w swojej historii, co pozwala nam na planowanie ambitnych przedsięwzięć - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Strategia rozwoju Opola do roku 2030, która musi jeszcze zostać przyjęta przez radnych. liczy sobie około 60 stron. Do piątku opolanie mogli zgłaszać do niej swoje uwagi.
Jak mówi nasz gość, strategia wylicza kilka zasadniczych pól działania: to współpraca miasta z opolskimi uczelniami, działania proekologiczne (od nowych terenów zielonych po budowę centrów przesiadkowych, wreszcie rozwiązanie problemów komunikacyjnych.
- Tu lista jest długa, najważniejsze są przeprawy mostowe przez Odrę - mówił Wiśniewski.
W planach są także dwie duże inwestycje, na których prezydentowi zależy najbardziej: budowa aquaparku w miejscu, gdzie dziś jest stadion Odry Opole, a także budowa nowego stadionu.
Zapytany o to, czy władze Opola myślą o kolejne korekcie granic. prezydent stwierdził, że w strategii nie ma takich planów, ale docierają do niego sygnały, że mieszkańcy niektórych z podopolskich sołectw przebąkują o tym, że chcieliby mieszkać w granicach miasta.
Rozmowa z dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola
dr. Witold Potwora

- Podoba mi się ta strategia, bo jest konkretna i napisana czytelnym językiem. Podejrzewam, że jej autorzy bez trudno mogliby do niej dołączyć ze dwieście stron danych statystycznych - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Nasz gość stwierdził, że przygotowanie strategii na kilkanaście lat jest obarczone dużym ryzykiem, bo świat zmienia się tak szybko, że założenia, na których strategię oparto, mogą się zdezaktualizować.

- Tak było ze strategią dla Opolszczyzny, którą przygotowano kilkanaście lat temu. Nikt wtedy nie był w stanie przewidzieć, że bezrobocie spadnie tak bardzo. A dziś jest rekordowo niskie - stwierdził Potwora.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-09, godz. 08:35 Aleksandra Raś o szczegółach imprezy "Sporty Mojego Dzieciństwa" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu zachęca do wspomnień i powrotu do czasów dzieciństwa. Gra w gumę, kapsle, zbijak – m.in. takie stanowiska ze „Sport ... » więcej 2019-06-08, godz. 08:35 Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Archiwów W tym roku Archiwum Państwowe w Opolu świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów już dziś (8.06). O uroczystym świętowaniu, a także o możliwości zobaczenia najcen ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »