Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem…
2019-06-10, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim o strategii rozwoju Opola
Arkadiusz Wiśniewski
- Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowany z mieszkańcami. I myślę, że to się udało. Opole przeżywa bardzo dobry okres, ma największy budżet w swojej historii, co pozwala nam na planowanie ambitnych przedsięwzięć - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Strategia rozwoju Opola do roku 2030, która musi jeszcze zostać przyjęta przez radnych. liczy sobie około 60 stron. Do piątku opolanie mogli zgłaszać do niej swoje uwagi.
Jak mówi nasz gość, strategia wylicza kilka zasadniczych pól działania: to współpraca miasta z opolskimi uczelniami, działania proekologiczne (od nowych terenów zielonych po budowę centrów przesiadkowych, wreszcie rozwiązanie problemów komunikacyjnych.
- Tu lista jest długa, najważniejsze są przeprawy mostowe przez Odrę - mówił Wiśniewski.
W planach są także dwie duże inwestycje, na których prezydentowi zależy najbardziej: budowa aquaparku w miejscu, gdzie dziś jest stadion Odry Opole, a także budowa nowego stadionu.
Zapytany o to, czy władze Opola myślą o kolejne korekcie granic. prezydent stwierdził, że w strategii nie ma takich planów, ale docierają do niego sygnały, że mieszkańcy niektórych z podopolskich sołectw przebąkują o tym, że chcieliby mieszkać w granicach miasta.
Rozmowa z dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola
dr. Witold Potwora

- Podoba mi się ta strategia, bo jest konkretna i napisana czytelnym językiem. Podejrzewam, że jej autorzy bez trudno mogliby do niej dołączyć ze dwieście stron danych statystycznych - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Nasz gość stwierdził, że przygotowanie strategii na kilkanaście lat jest obarczone dużym ryzykiem, bo świat zmienia się tak szybko, że założenia, na których strategię oparto, mogą się zdezaktualizować.

- Tak było ze strategią dla Opolszczyzny, którą przygotowano kilkanaście lat temu. Nikt wtedy nie był w stanie przewidzieć, że bezrobocie spadnie tak bardzo. A dziś jest rekordowo niskie - stwierdził Potwora.

Zobacz także

2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »