Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-03, 13:10 Autor: Witold Wośtak

WYBORY 2020: 28 czerwca wybierzemy prezydenta. Opolscy politycy komentują datę ogłoszoną przez marszałek Sejmu

Głosowanie [fot. Katarzyna Doros]
Głosowanie [fot. Katarzyna Doros]
To już pewne - 28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta. Około godz. 11:30 tę datę ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a do 10 czerwca można rejestrować kandydatów. Dla Rafała Trzaskowskiego, nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej, oznacza to również datę finalną zebrania stu tysięcy podpisów poparcia. Zapytaliśmy o komentarz opolskich polityków.

Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa struktur partii na Opolszczyźnie, jest przekonana, że wszyscy Polacy są zadowoleni z ogłoszonej daty.

- Dla sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, którzy stoją murem za panem prezydentem Andrzejem Dudą, będzie to czas wielkiej mobilizacji, wielkiej radości i przekazywania dobrej nowiny. Mam na myśli fakt, jak wiele pan prezydent Andrzej Duda zrobił dobrego w Polsce, ale również na Opolszczyźnie.

Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, ocenia, że z wystąpienia marszałek Witek wyczuwał niepokój i obawę przed wynikiem wyborów.

- Widać, że PiS boi się. Andrzej Duda nie jest pewniakiem i może przegrać te wybory. Pan prezydent Andrzej Duda stracił w ostatnim czasie 20 procent poparcia. Przypominam, że pan prezydent Rafał Trzaskowski rośnie w siłę i poparcie dla niego jest większe każdego dnia. Na dzisiaj on wydaje się najpoważniejszym rywalem dla pana Andrzeja Dudy.

Zdaniem Pawła Kukiza, posła Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz-15, data 28 czerwca została ustalona już jakiś czas temu przez "naczelnika państwa".

- W związku z czym była to data powszechnie wiadoma. To, co dzisiaj ogłosiła pani marszałek, jest konsekwencją decyzji naczelnika państwa. Na tym polega fatalność naszego ustroju, że o wszystkim decyduje wódz zwycięskiej partii. Tyle mam do powiedzenia.

Jak mówi Piotr Woźniak, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, bardzo dobrze, że data wyborów została wreszcie ustalona.

- Wszyscy powinni mieć równe szanse. Jeden z kandydatów ma trochę mało czasu na zbieranie podpisów poparcia, ale takie są dzisiaj realia. Osobiście jestem za tym, aby te wybory odbyły się przede wszystkim w formule demokratycznej. Nie było takiej możliwości 10 maja, mam nadzieję, że uda się to zrobić 28 czerwca.

Podpisana przez prezydenta i opublikowana ustawa daje możliwość oddania głosu tradycyjnie - w lokalach wyborczych - lub w formie korespondencyjnej.
Violetta Porowska
Tomasz Kostuś
Paweł Kukiz
Piotr Woźniak

Wiadomości z regionu

2020-08-04, godz. 10:56 MZ: Niechluby rekord. Takiej liczby zakażeń w kraju jeszcze nie było Mamy kolejny rekord zakażeń koronawirusem w kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych przypadkach. Na Opolszczyźnie na COVID-19 zachorowało 7… » więcej 2020-08-04, godz. 10:50 Uwaga! Awaria systemu CEPIK w całym kraju. Utrudnienia w wydziałach komunikacji Uwaga kierowcy - w związku z ogólnopolską awarią systemu CEPIK starostwa powiatowe w całym kraju zawiesiły obsługę klientów w wydziałach komunikacji. » więcej 2020-08-04, godz. 10:12 W powiecie nyskim strażacy szukają wędkarza, który wskoczył do rzeki. Mężczyzna przestraszył się straży ryba… W Lasocicach w gminie Łambinowice trwa akcja poszukiwawcza mężczyzny, który najprawdopodobniej w obawie przed kontrolą straży rybackiej, wskoczył do wody… » więcej 2020-08-04, godz. 09:14 "Naszym celem jest utrzymać struktury". Forum Młodych PiS o działaniach na najbliższą przyszłość - W czasie kampanii wyborczej ciężko pracowaliśmy, teraz czas na podsumowanie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Krukowski z Forum Młodych… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 255 opolskich nauczycieli stara się o dyplomowany awans zawodowy Do 14 sierpnia pracownicy Kuratorium Oświaty w Opolu przeprowadzą 255 postępowań kwalifikacyjnych na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 ZUS ponownie wysyła do sanatoriów. Pierwszeństwo dla osób z szansą na odzyskanie zdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił dzisiaj (04.08) skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 Trwa rozbudowa szkoły w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku na dobudowanej kondygnacji powstaną dwie nowe sale lekcyjne Trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku obiekt zyska nowe piętro dobudowane nad pomieszczeniami zaplecza sali gimnastycznej. » więcej 2020-08-04, godz. 06:00 Tylko z "matmy" gorzej. Opolscy 8-klasiści lepsi niż reszta kraju 8-klasiści z województwa opolskiego w krajowej czołówce. Uczniowie, którzy pisali egzamin kończący ich edukację w szkołach podstawowych, spisali się… » więcej 2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »