Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-13, 17:04 Autor: Mariusz Chałupnik

Jedni owoce, inni sześć łyżeczek cukru. Opolscy studenci mogli się przebadać pod kątem cukrzycy

Akcja "Studenci nie cukrzą" na UO [fot. Mariusz Chałupnik]
Akcja "Studenci nie cukrzą" na UO [fot. Mariusz Chałupnik]
Akcja "Studenci nie cukrzą" na UO [fot. Mariusz Chałupnik]
Akcja "Studenci nie cukrzą" na UO [fot. Mariusz Chałupnik]
Jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań na nią na całym świecie rośnie w lawinowym tempie. Cukrzyca, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób naszych czasów. W przeddzień Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na Uniwersytecie Opolskim NFZ zorganizował akcję "Studenci nie cukrzą".
- W przypadku tej choroby profilaktyka jest kluczowa - zapewnia Barbara Klusik, pielęgniarka. - Trzeba jak najszybciej się dowiedzieć, że my tę cukrzycę możemy już mieć. Mimo, że nie ma zewnętrznych objawów, to choroba może się rozwijać. Może postępować proces związany z nietolerancją glukozy.

Studenci mogli między innymi zbadać sobie poziom cukru, ciśnienia tętniczego czy skorzystać z porad trenerów personalnych.

- To ważne, ponieważ ze świadomością tego, jak groźny jest cukier bywa różnie - przekonuje Julia. - Jest duże grono osób, które starają się odżywiać zdrowo, ale jest też dużo osób, które nie zwracają na to uwagi. Osobiście mam koleżankę, która herbatę słodzi sześcioma łyżeczkami.

- Jak chcę słodyczy, to jem owoce - mówi Magdalena. - Zawsze jest jakaś alternatywa dla cukru.

- Żeby najeść się ciastkami, to czekamy na święta - dodaje Jessika. - A w ciągu roku, to bardziej owoce.

Badania studenci mogli wykonać w ramach cyklicznie prowadzonej przez NFZ akcji "Środa z profilaktyką".
Barbara Klusik
studentki UO

Wiadomości z regionu

2020-02-25, godz. 07:00 Początek końca Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu? Zespół Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu może być zlikwidowany. Szkoła od kilku lat boryka się z problemem małej liczby uczniów, a koszty utrzymania placówki… » więcej 2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »