Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-27, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Pracownicy urzędu wojewódzkiego zbadali cukier i wiedzą, że "przykład idzie z góry". Akcja NFZ

"Nie cukrzę – przykład idzie z góry". Akcja NFZ w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
"Nie cukrzę – przykład idzie z góry". Akcja NFZ w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
"Nie cukrzę – przykład idzie z góry". Akcja NFZ w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
"Nie cukrzę – przykład idzie z góry". Akcja NFZ w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
"Nie cukrzę – przykład idzie z góry". Akcja NFZ w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
"Nie cukrzę – przykład idzie z góry". Akcja NFZ w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
Tym razem nie w przychodniach i centrach handlowych, ale w gmachu Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele oddziału NFZ w Opolu zorganizowali środę z profilaktyką pod hasłem „Nie cukrzę – przykład idzie z góry”. Pracownicy i kadra kierownicza urzędu wojewódzkiego w czasie przerwy bez wychodzenia z budynku mogła skorzystać z bezpłatnego badania cukru i pomiaru ciśnienia. Akcja NFZ jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów, którzy w natłoku codziennych obowiązków przyznają, że często nie mają czasu na profilaktykę.
- Takie badanie zajmuje minutę, a normalnie należałoby zwolnić się z pracy i iść do lekarza. W moim przypadku wyszła górna norma, także trzeba dbać o cukier i ciśnienie - mówi pan Ryszard, konserwator w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Nie możemy powiedzieć, że zdrowo się odżywiamy, trochę mamy problem z takim higienicznym trybem życia, dlatego uważam, że takie akcje powinny odbywać się w każdym urzędzie - mówi Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia urzędu wojewódzkiego.

- Codzienna gonitwa powoduje, że nie mamy czasu na badania. Ja sama nie pamiętam, kiedy badałam cukier, chyba było to dwa lata temu, ale przez ten czas wiele się mogło zmienić. Takie akcje są potrzebne, żeby wiedzieć, czy coś nam zagraża - dodaje Ewa Zalewska, dyrektor Biura Obsługi w urzędzie.

- Im bliżej mamy dostęp do badań profilaktycznych, tym chętniej z nich korzystamy. Dlatego chcemy, aby ten przykład poszedł z góry - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Chcemy, aby pacjenci zobaczyli, że i urzędy i opolskie media, wszyscy dają przykład, żeby się regularnie badać i mierzyć ciśnienie, cukier i korzystać z tych badań profilaktycznych. W związku z tym mam nadzieję, że zaszczepimy tę ideę także wśród pacjentów.

- Niektórzy z badanych przez nas pracowników mają już cukrzycę, ale są osoby, które pierwszy raz badają sobie cukier lub nie mają tej świadomości, że są w grupie ewentualnego zagrożenia - dodaje Barbara Klusik, pielęgniarka środowiskowa z przychodni "Centrum".

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na cukrzycę chorują już blisko 3 miliony Polaków.
pracownicy urzędu wojewódzkiego
Barbara Pawlos, Barbara Klusik

Wiadomości z regionu

2024-07-23, godz. 11:00 Spotkanie Młodych po raz 30. Do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju Po raz 30. do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju, która bierze udział w Spotkaniu Młodych - młodzieżowym festiwalu katolickim zorganizowanym… » więcej 2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »