Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-08, 15:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Hasło "Cukier krzepi" już nieaktualne. Szykuje się podatek cukrowy, który ma pomóc w walce z otyłością

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Grażyna Mamzer konsultant wojewódzki do dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego [fot.P.Wójtowicz]
Grażyna Mamzer konsultant wojewódzki do dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego [fot.P.Wójtowicz]
3 mln Polaków ma cukrzycę, z czego 85 procent to typ drugi, który jest związany z nadwagą. Na Opolszczyźnie problem ten dotyczy 4 procent populacji. Aby zmienić tę negatywną tendencję, rząd chce objąć słodzone napoje dodatkowym podatkiem. Według założeń, maksymalna opłata to 1 złoty 20 groszy za litr słodkiego napoju. Tzw. podatek cukrowy ma wejść w życie 1 kwietnia. Czy wpłynie to na zmianę nawyków żywieniowych? O to zapytaliśmy opolskich lekarzy i dietetyków.
- Sądzę, że jest to jedna z dróg - mówi Marcin Dorocki, lekarz na oddziale chorób wewnętrznych i diabetologii w szpitalu MSWiA w Opolu. - Odbyłem staż na oddziale diabetologii w jednym z wrocławskich szpitali i uważam, że skala problemu jest bardzo duża. Tam 10-letni pacjenci potrafią ważyć około 80 kilogramów, a to są dzieci, które żywią się głównie frytkami, chipsami. Siegają po nie, ponieważ tak jest łatwiej rodzicom - tłumaczy.

Onkolog Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii jest podobnego zdania w kwestii wpływu niezdrowego jedzenia i napoi na nadwagę, jednak zaznacza, że zakazami niewiele można uzyskać - Moim zdaniem należy edukować - stwierdza.

Grażyna Mamzer, konsultant wojewódzki do dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego podkreśla: - Spożywajmy więcej warzyw i ograniczajmy spożycie owoców, do jednego na dzień - apeluje.

Pani Bernadetta, pacjentka oddziału chorób wewnętrznych i diabetologii szpitala MSWiA w Opolu podkreśla, że brak przestrzegania tych zasad doprowadził do cukrzycy z powikłaniami - Nie wiedziałam, jak ważne jest zdrowe odżywianie i sądziłam, że mi nie może się nic przydarzyć. Byłam zdrowa, pełna życia i podczas badań wyszło na jaw, że mam podniesiony poziom cukru. W konsekwencji powikłań pacjentka doznała także zawału serca.

Głównym celem wprowadzenia podatku od napoi słodkich jest promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów oraz profilaktyka otyłości i związanych z nią chorób. Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości złotówki od każdej "małpki", czyli butelki alkoholu poniżej 300 mililitrów.

Z opłat zwolnione będą napoje bez dodatku cukru, na przykład 100-procentowe soki owocowe, a także produkty zarejestrowane jako wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz żywność dla niemowląt. Dochody z podatku w wysokości 50 mln złotych rocznie mają zasilać kasę Narodowego Funduszu Zdrowia i budżet państwa.

Natomiast przedstawiciel Coca-coli w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Izabela Morawska powiedziała, że po wprowadzeniu nowego podatku napoje słodzone podrożeją co najmniej o połowę – przy czym cena najtańszych może się nawet podwoić.
Czy podatek od słodkich napoi ma sens?

Wiadomości z regionu

2020-05-30, godz. 21:00 Raport dnia w regionie: 11 nowych przypadków koronawirusa. Mamy też 3 ozdrowieńców 11 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 stwierdzono dziś (30.05) w naszym regionie. W ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie ponownie nie odnotowano nowych… » więcej 2020-05-30, godz. 18:15 Powiat spieszy się dążąc do spełnienia prawnych wymogów liczby wychowanków domu dziecka Zmniejszy się liczba podopiecznych Domu Dziecka w Głogówku. Takie są ustawowe wymogi. Do stycznia 2021 roku powiaty mają przeorganizować instytucjonalne domy dziecka… » więcej 2020-05-30, godz. 16:40 Kolizja na Oleskiej w Opolu z udziałem nietrzeźwego kierowcy Jak informuje opolska policja, kierowca osobowej skody zignorował czerwone światło i wjechał w inny, prawidłowo jadący pojazd. » więcej 2020-05-30, godz. 16:00 Nyski MZK przywraca możliwość zakupu biletów u kierowcy Kolejny etap odmrażania nyskiej komunikacji miejskiej. Od poniedziałku (01.06) przewoźnik zniesie ograniczenia dotyczące zakupu biletów. » więcej 2020-05-30, godz. 15:30 Uwaga spacerowicze, kleszcze atakują! "Nie kręcimy nim, nie ściskamy i nie wyciągamy palcami" Są maleńkie, ale bardzo groźne - mowa o kleszczach, które w tym roku mocno atakują. Spotkać możemy je nie tylko w lasach, ale również w parkach, na łąkach czy… » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 W nyskim "Mechaniku" powstanie branżowa szkoła II stopnia. Jej absolwenci będą mogli pójść na studia Nyski 'Mechanik' rozszerzy ofertę edukacyjną. Od nowego roku szkolnego, będzie tam funkcjonować 2-letnia branżowa szkoła II stopnia. » więcej 2020-05-30, godz. 15:00 "Bezpieczny Senior na Drodze", czyli bezpłatny kurs doszkalający dla kierowców po sześćdziesiątce Starsi mieszkańcy stolicy regionu będą mogli odświeżyć sobie przepisy ruchu drogowego i pod okiem instruktora poćwiczyć jazdę samochodem w praktyce. W czerwcu… » więcej 2020-05-30, godz. 13:45 Nowi księża w diecezji opolskiej. Za nami święcenia w kilku miejscach [ZDJĘCIA] Diecezja opolska ma od dziś (30.05) czterech nowych kapłanów. Późnym popołudniem liczba ta wzrośnie do siedmiu. Jak co roku w przededniu Uroczystości Zesłania… » więcej 2020-05-30, godz. 13:15 Trwają prace nad nowym statutem powiatu nyskiego. Obecny ma być nieprecyzyjny Powiat nyski będzie miał nowy statut. Jego opracowaniem zajmie się wyłoniona podczas wczorajszej (29.05) sesji 6-osobowa grupa radnych. » więcej 2020-05-30, godz. 13:00 Po 30 latach do Kędzierzyna-Koźla wraca kształcenie w branży kolejowej. "Już teraz zapotrzebowanie na kolejarzy zgłosiło… Miłośnicy kolei będą mogli kształcić się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, gdzie od września uruchomiony będzie kierunek technik transportu k… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »