Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 20:48 Autor: Joanna Matlak

Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę

Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice [fot. Joanna Matlak]
Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice [fot. Joanna Matlak]
Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie.
- Chcieliśmy zwiększyć partycypację mieszańców w sprawowaniu władzy w mieście, a do tego potrzeba większych pieniędzy- mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola i dodaje, że chodzi o lepsze doposażenie zwłaszcza dzielnic peryferyjnych.

- Stąd propozycja połączenia Budżetu Obywatelskiego z budżetami rad dzielnic i jednocześnie odejście od stałego podziału pieniędzy dla rad. Stałego, czyli takiego w którym każda miała po 100 tys. złotych. Teraz będą różnice i będą one dość istotne, bo w największych dzielnicach może to być nawet ponad milion złotych. Jest to możliwe dzięki łączeniu dzielnic, co pomaga kumulować pieniądze - mówi prezydent Wiśniewski.

- Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że zwiększają się środki w BO. Kwota dedykowana dla dzielnic to 4,2 mln plus środki na rady dzielnic 3,7 mln złotych, w sumie prawie 8 mln - dodaje Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Innym pomysłem jest przyznanie dodatkowych pieniędzy za wysoką frekwencję w wyborach. Co istotne, w dzielnicach, które powstaną z kilku połączonych jednostek, mandaty mają być obsadzone tak, aby jedna dzielnica nie dominowała nad drugą.

Projekt trafił już do konsultacji, a ostateczna wersja funkcjonowania dzielnic trafi na czerwcową sesję rady miasta. Wybory do rad dzielnic odbędą na przełomie września i października.
Arkadiusz Wiśniewski i Aleksandra Zwarycz

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 13:30 IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. W kolejnych siedmiu występują o ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 Wybory nowego rektora Politechniki Opolskiej odbędą się we wrześniu We wrześniu odbędą się wybory uzupełniające rektora Politechniki Opolskiej - wynika z opublikowanego na stronie uczelni terminarza wyborów. Według dokumentu, ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:04 Kolejarze modernizują przejazdy na linii z Brzegu do Nysy. Są utrudnienia dla kierowców i zmiany dla pasażerów PKP Ruszyły (19.08) prace na linii kolejowej nr 288 z Brzegu do Nysy. Dzięki pieniądzom z ogólnopolskiego programu przejazdowego, zmodernizowanych zostanie 5 prze ... » więcej 2019-08-20, godz. 12:30 "Postaramy się powalczyć o więcej niż jedno miejsce w parlamencie". Paweł Kampa z SLD o wyborczych planach - Takie słowa publicznie nie powinny padać - powiedział w 'Poglądach i Osądach' Paweł Kampa. » więcej 2019-08-20, godz. 12:00 Wybory parlamentarne: Janusz Kowalski o trudnej sytuacji Opolszczyzny. "Debata powinna być poświęcona ważnym tematom" - Jestem członkiem rady programowej PiS, startuję z poparciem ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - wyjaśniał w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole J ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:51 Prawo i Sprawiedliwość inauguruje kampanię wyborczą w powiatach. Mobilny billboard wyjechał w trasę Nowy mobilny billboard Prawa i Sprawiedliwości wyjechał w teren. Pierwszym punktem na jego trasie jest powiat krapkowicki. » więcej 2019-08-20, godz. 10:47 Kandydaci komitetu PSL-Koalicja Polska zaprezentowali w Opolu pierwsze punkty programu wyborczego Oficjalnie ruszyła opolska kampania wyborcza komitetu PSL-Koalicja Polska. Jak już informowaliśmy, jedynką na liście jest Paweł Kukiz, drugie miejsce przypadł ... » więcej 2019-08-20, godz. 09:34 "Kapitan Borchardt" na pełnym morzu. Młodzi żeglarze z Opolszczyzny ruszyli w rejs po Bałtyku Żaglowiec 'Kapitan Borchardt' jest już na pełnym morzu, a na jego pokładzie 18 młodych żeglarzy z Opolszczyzny. Według wskazań radaru statek płynie w kierunku ... » więcej 2019-08-20, godz. 08:56 Kontrola KAS na A4. Przewoźnikowi grozi wysoka kara Nawet 40 tysięcy złotych kary grozi przedsiębiorcy-przewoźnikowi, który organizował transport smarów zatrzymany przez opolskich mundurowych Krajowej Administr ... » więcej 2019-08-19, godz. 21:00 Utrudnienia dla kierowców w ścisłym centrum Opola. Drogowcy we wtorek rozpoczną remont ulicy Książąt Opolskich We wtorek (20.08) rozpocznie się remont ulicy Książąt Opolskich w ścisłym centrum Opola. Drogowcy muszą wymienić nawierzchnię asfaltową ze względu na jej fata ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »