Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 20:48 Autor: Joanna Matlak

Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę

Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice [fot. Joanna Matlak]
Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice [fot. Joanna Matlak]
Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie.
- Chcieliśmy zwiększyć partycypację mieszańców w sprawowaniu władzy w mieście, a do tego potrzeba większych pieniędzy- mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola i dodaje, że chodzi o lepsze doposażenie zwłaszcza dzielnic peryferyjnych.

- Stąd propozycja połączenia Budżetu Obywatelskiego z budżetami rad dzielnic i jednocześnie odejście od stałego podziału pieniędzy dla rad. Stałego, czyli takiego w którym każda miała po 100 tys. złotych. Teraz będą różnice i będą one dość istotne, bo w największych dzielnicach może to być nawet ponad milion złotych. Jest to możliwe dzięki łączeniu dzielnic, co pomaga kumulować pieniądze - mówi prezydent Wiśniewski.

- Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że zwiększają się środki w BO. Kwota dedykowana dla dzielnic to 4,2 mln plus środki na rady dzielnic 3,7 mln złotych, w sumie prawie 8 mln - dodaje Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Innym pomysłem jest przyznanie dodatkowych pieniędzy za wysoką frekwencję w wyborach. Co istotne, w dzielnicach, które powstaną z kilku połączonych jednostek, mandaty mają być obsadzone tak, aby jedna dzielnica nie dominowała nad drugą.

Projekt trafił już do konsultacji, a ostateczna wersja funkcjonowania dzielnic trafi na czerwcową sesję rady miasta. Wybory do rad dzielnic odbędą na przełomie września i października.
Arkadiusz Wiśniewski i Aleksandra Zwarycz

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 14:00 Od dziś w Nysie można lepiej poznać początki Solidarności. "To był trudny czas, ale piękne rzeczy w bólach się… Nysa to kolejne miasto Opolszczyzny, w którym można oglądać wystawę poświęconą początkom Solidarności. Na terenie Bastionu Świętej Jadwigi zaprezentowano… » więcej 2020-08-14, godz. 13:56 Jest upalnie, będzie burzowo. Alert pogodowy dla powiatu głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego Uwaga na burze z gradem w powiecie głubczyckim, nyskim i prudnickim. » więcej 2020-08-14, godz. 12:50 Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek na ulicy Bohaterów Warszawy w Głuchołazach Do zdarzenia doszło po godzinie 9.00. Kierowca jednego z samochodów osobowych wymagał pomocy ratowników medycznych. Według najnowszych informacji sprawcą… » więcej 2020-08-14, godz. 12:15 Oszuści znów uaktywnili się. Kluczborska seniorka straciła 50 tysięcy złotych, bo uwierzyła, że jej krewny potrącił… Dziewięć prób wyłudzenia pieniędzy metodą 'na policjanta' odnotowali opolscy funkcjonariusze w ostatnich dniach. Dwie okazały się skuteczne. » więcej 2020-08-14, godz. 11:30 Raport MZ. Dużo zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju ponad 800 przypadków nowych zachorowań W województwie opolskim minionej doby na koronawirusa zachorowało 31 osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju zmarło kolejnych 15 osób i odnotowano… » więcej 2020-08-14, godz. 11:15 "To są nasi sąsiedzi, a traktujemy ich jak braci i siostry". Marcin Ociepa w Radiu Opole o sytuacji na Białorusi - W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie społeczeństwa - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej 2020-08-14, godz. 07:30 Pierwsi kandydaci zdecydowali się już złożyć dokumenty na opolskie uczelnie Informatyka, logistyka, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i architektura - to kierunki studiów najczęściej wybierane przez maturzystów na Politechnice Opolskiej… » więcej 2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***