Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-22, 11:00 Autor: Tomasz Cichoń

13 zamiast 29. Tyle dzielnic chce utworzyć w Opolu prezydent miasta

Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Aleksandra Zwarycz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Aleksandra Zwarycz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Soppa [fot. Łukasz Fura]
Justyna Soppa [fot. Łukasz Fura]
- Widzimy dysproporcje między dzielnicami i chcemy je wyrównać - tak pomysł nowego podziału Opola na dzielnice skomentowała w rozmowie "W cztery oczy" Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
Przypomnijmy, władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Ich liczba ma się zmniejszyć z 29 do 13.

- Te duże dzielnice, mocno zurbanizowane, one w naturalny sposób dynamicznie się rozwijają. Dzielnice, które są usytuowane na obrzeżach miasta, pomimo różnorodnych starań, nie są w stanie dorównać temu poziomowi. Gdybyśmy mieli sakiewkę pieniędzy, którą możemy skokowo zwiększyć budżety tych dzielnic obrzeżnych - super. Ale nie mamy, musimy szukać sposobu jak sprawić, żeby rady dzielnic były skuteczne w swoich działaniach - mówi Zwarycz.

Zmieni się również sposób finansowanie rad dzielnic. - Odchodzimy od idei dzielenia po równo. Przyjęliśmy do tego założenia, do propozycji, algorytm, który składa się z kilku komponentów. Jeden to jest powierzchnia dzielnicy, drugi to jest liczba ludności, trzeci to jest liczba jednostek urbanistycznych, czyli aktualnych dzielnic, które stworzą jedną po to, żeby uzyskać efekt. Im więcej się łączy, tym lepszy wynik finansowy i bonus za frekwencję wyborczą, czyli dodatkowe środki za aktywność dzielnicy.

Budżet dla dzielnicy będzie się składał z dwóch filarów: z budżetu rad dzielnic w łącznej wysokości 3 mln 700 tysięcy złotych i budżetu obywatelskiego przypisanego do konkretnej dzielnicy, który ma wynieść razem 4 mln 200 tysięcy złotych. Łącznie jedna dzielnica będzie mogła otrzymać nawet ponad milion złotych.

- Pomysł połączenia dzielnic Opola pojawił się na początku roku i ja jestem sceptycznie nastawiona do tej zmiany - mówi Justyna Soppa, przewodnicząca zarządu dzielnicy Nowa Wieś Królewska. Po zmianach granic Nowa Wieś Królewska miałaby być połączona z Groszowicami i Grotowicami.

- Ja nie wiedzę tutaj korzyści finansowej dla naszych dzielnic - mówi Soppa. - Ten budżet na rady dzielnic dla tej dzielnicy numer 7 (Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice) to jest 377 i pół tysiąca złotych. To nie jest więcej, to jest tak, że w tym są środki bieżące (ja mam w dzielnicy Nowa Wieś Królewska) 40 tysięcy złotych plus 100 tysięcy. Bo to są te budżety bieżące plus te budżety inwestycyjne są zsumowane w tej pozycji. Ja nie widzę tej korzyści - jest to mniej.

- Na jednego mieszkańca dostaniemy nie 10 złotych a 7, więc dla mnie to jest mniej. Ale dzielnice małe dostaną więcej - mówi gość "Poglądów i osądów" Radia Opole.

Justyna Soppa skomentowała także tak zwany bonus za frekwencję w wyborach do rad dzielnic, jaki ma być wprowadzony gdyż ratusz "potrzebuje mocniejszego głosu" mieszkańców. - Co to znaczy mocniejszego głosu? To znaczy, że my teraz jako przewodniczący zarządów nie mamy mandatów do tego, żeby reprezentować moją dzielnicę? Niektórzy radni dzielnic mają wyższe poparcie niż radni miasta.
Aleksandra Zwarycz naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w UM
Aleksandra Zwarycz naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w UM
Justyna Soppa przewodnicząca rady dzielnicy Nowa Wieś Królewska
Justyna Soppa przewodnicząca rady dzielnicy Nowa Wieś Królewska

Wiadomości z regionu

2019-07-15, godz. 21:32 Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce obcują z naukami ścisłymi Najmłodsi mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli dziś (15.07) dowiedzieć się jak zbudowany jest wszechświat, czy poznać zjawiska zachodzące w naszym codziennym życ ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:45 Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ogranicz ... Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyb ... » więcej 2019-07-15, godz. 19:45 Studenci z zagranicy goszczą w Opolu na Summer Studies Blisko 70 studentów z Tajwanu, Chin, Kazachstanu, czy Zimbabwe przyjechało do Opola na Letni Uniwersytet 2019. Młodzi ludzie na Uniwersytecie Opolskim przez 4 ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:30 Bus programu Rodzina 500 Plus w kursie po Opolszczyźnie Korfantów, Nysa, Łambinowice i Pakosławice - w tych 4 miejscowościach gościł dziś (15.07) opolski bus Rodzina 500 plus. To inicjatywa, która ma przybliżyć mie ... » więcej 2019-07-15, godz. 18:00 Przeszła trzy operacje w pierwszych dniach życia. Lekarze z Wrocławia uratowali życie dziecku urodzonemu w Nysie To pierwszy taki zabieg w Polsce. Wrocławscy lekarze przeprowadzili trzy operacje w pierwszych dniach życia noworodka. Dziewczynka, która urodziła się w Nysie ... » więcej 2019-07-15, godz. 17:00 Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:45 Drogowe zamieszanie w centrum Opola Ulica Kośnego w Opolu przez kilka tygodni będzie jednokierunkową, od Katowickiej do parkingu przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. O zmianach w organizacji ru ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:05 Zamiast ogródków działkowych będą tereny inwestycyjne [INTERWENCJA] Przeciw likwidacji ogrodów działkowych protestują ich użytkownicy w Prudniku. Ziemię tą gmina chce przeznaczyć pod inwestycje, bo w mieście brakuje gruntów na ... » więcej 2019-07-15, godz. 16:00 Sobota w sklepie i na badaniach. NFZ organizuje Dzień Otwarty w Centrum Handlowym Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-15, godz. 15:07 Szykuje się przeprowadzka opolskiego NFZ. Koniec funduszu... na peryferiach Po 21 latach Narodowy Fundusz Zdrowia w Opolu przenosi siedzibę z ul. Głogowskiej na Ozimską 72a. Od kwietnia przyszłego roku pacjenci będą przyjmowani w biur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »