Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-22, 11:00 Autor: Tomasz Cichoń

13 zamiast 29. Tyle dzielnic chce utworzyć w Opolu prezydent miasta

Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Aleksandra Zwarycz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Aleksandra Zwarycz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Soppa [fot. Łukasz Fura]
Justyna Soppa [fot. Łukasz Fura]
- Widzimy dysproporcje między dzielnicami i chcemy je wyrównać - tak pomysł nowego podziału Opola na dzielnice skomentowała w rozmowie "W cztery oczy" Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
Przypomnijmy, władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Ich liczba ma się zmniejszyć z 29 do 13.

- Te duże dzielnice, mocno zurbanizowane, one w naturalny sposób dynamicznie się rozwijają. Dzielnice, które są usytuowane na obrzeżach miasta, pomimo różnorodnych starań, nie są w stanie dorównać temu poziomowi. Gdybyśmy mieli sakiewkę pieniędzy, którą możemy skokowo zwiększyć budżety tych dzielnic obrzeżnych - super. Ale nie mamy, musimy szukać sposobu jak sprawić, żeby rady dzielnic były skuteczne w swoich działaniach - mówi Zwarycz.

Zmieni się również sposób finansowanie rad dzielnic. - Odchodzimy od idei dzielenia po równo. Przyjęliśmy do tego założenia, do propozycji, algorytm, który składa się z kilku komponentów. Jeden to jest powierzchnia dzielnicy, drugi to jest liczba ludności, trzeci to jest liczba jednostek urbanistycznych, czyli aktualnych dzielnic, które stworzą jedną po to, żeby uzyskać efekt. Im więcej się łączy, tym lepszy wynik finansowy i bonus za frekwencję wyborczą, czyli dodatkowe środki za aktywność dzielnicy.

Budżet dla dzielnicy będzie się składał z dwóch filarów: z budżetu rad dzielnic w łącznej wysokości 3 mln 700 tysięcy złotych i budżetu obywatelskiego przypisanego do konkretnej dzielnicy, który ma wynieść razem 4 mln 200 tysięcy złotych. Łącznie jedna dzielnica będzie mogła otrzymać nawet ponad milion złotych.

- Pomysł połączenia dzielnic Opola pojawił się na początku roku i ja jestem sceptycznie nastawiona do tej zmiany - mówi Justyna Soppa, przewodnicząca zarządu dzielnicy Nowa Wieś Królewska. Po zmianach granic Nowa Wieś Królewska miałaby być połączona z Groszowicami i Grotowicami.

- Ja nie wiedzę tutaj korzyści finansowej dla naszych dzielnic - mówi Soppa. - Ten budżet na rady dzielnic dla tej dzielnicy numer 7 (Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice) to jest 377 i pół tysiąca złotych. To nie jest więcej, to jest tak, że w tym są środki bieżące (ja mam w dzielnicy Nowa Wieś Królewska) 40 tysięcy złotych plus 100 tysięcy. Bo to są te budżety bieżące plus te budżety inwestycyjne są zsumowane w tej pozycji. Ja nie widzę tej korzyści - jest to mniej.

- Na jednego mieszkańca dostaniemy nie 10 złotych a 7, więc dla mnie to jest mniej. Ale dzielnice małe dostaną więcej - mówi gość "Poglądów i osądów" Radia Opole.

Justyna Soppa skomentowała także tak zwany bonus za frekwencję w wyborach do rad dzielnic, jaki ma być wprowadzony gdyż ratusz "potrzebuje mocniejszego głosu" mieszkańców. - Co to znaczy mocniejszego głosu? To znaczy, że my teraz jako przewodniczący zarządów nie mamy mandatów do tego, żeby reprezentować moją dzielnicę? Niektórzy radni dzielnic mają wyższe poparcie niż radni miasta.
Aleksandra Zwarycz naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w UM
Aleksandra Zwarycz naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w UM
Justyna Soppa przewodnicząca rady dzielnicy Nowa Wieś Królewska
Justyna Soppa przewodnicząca rady dzielnicy Nowa Wieś Królewska

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej 2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***