Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-22, 11:00 Autor: Tomasz Cichoń

13 zamiast 29. Tyle dzielnic chce utworzyć w Opolu prezydent miasta

Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Projekt nowego podziału miasta na dzielnice [mat. prasowe]
Aleksandra Zwarycz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Aleksandra Zwarycz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Justyna Soppa [fot. Łukasz Fura]
Justyna Soppa [fot. Łukasz Fura]
- Widzimy dysproporcje między dzielnicami i chcemy je wyrównać - tak pomysł nowego podziału Opola na dzielnice skomentowała w rozmowie "W cztery oczy" Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
Przypomnijmy, władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Ich liczba ma się zmniejszyć z 29 do 13.

- Te duże dzielnice, mocno zurbanizowane, one w naturalny sposób dynamicznie się rozwijają. Dzielnice, które są usytuowane na obrzeżach miasta, pomimo różnorodnych starań, nie są w stanie dorównać temu poziomowi. Gdybyśmy mieli sakiewkę pieniędzy, którą możemy skokowo zwiększyć budżety tych dzielnic obrzeżnych - super. Ale nie mamy, musimy szukać sposobu jak sprawić, żeby rady dzielnic były skuteczne w swoich działaniach - mówi Zwarycz.

Zmieni się również sposób finansowanie rad dzielnic. - Odchodzimy od idei dzielenia po równo. Przyjęliśmy do tego założenia, do propozycji, algorytm, który składa się z kilku komponentów. Jeden to jest powierzchnia dzielnicy, drugi to jest liczba ludności, trzeci to jest liczba jednostek urbanistycznych, czyli aktualnych dzielnic, które stworzą jedną po to, żeby uzyskać efekt. Im więcej się łączy, tym lepszy wynik finansowy i bonus za frekwencję wyborczą, czyli dodatkowe środki za aktywność dzielnicy.

Budżet dla dzielnicy będzie się składał z dwóch filarów: z budżetu rad dzielnic w łącznej wysokości 3 mln 700 tysięcy złotych i budżetu obywatelskiego przypisanego do konkretnej dzielnicy, który ma wynieść razem 4 mln 200 tysięcy złotych. Łącznie jedna dzielnica będzie mogła otrzymać nawet ponad milion złotych.

- Pomysł połączenia dzielnic Opola pojawił się na początku roku i ja jestem sceptycznie nastawiona do tej zmiany - mówi Justyna Soppa, przewodnicząca zarządu dzielnicy Nowa Wieś Królewska. Po zmianach granic Nowa Wieś Królewska miałaby być połączona z Groszowicami i Grotowicami.

- Ja nie wiedzę tutaj korzyści finansowej dla naszych dzielnic - mówi Soppa. - Ten budżet na rady dzielnic dla tej dzielnicy numer 7 (Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice) to jest 377 i pół tysiąca złotych. To nie jest więcej, to jest tak, że w tym są środki bieżące (ja mam w dzielnicy Nowa Wieś Królewska) 40 tysięcy złotych plus 100 tysięcy. Bo to są te budżety bieżące plus te budżety inwestycyjne są zsumowane w tej pozycji. Ja nie widzę tej korzyści - jest to mniej.

- Na jednego mieszkańca dostaniemy nie 10 złotych a 7, więc dla mnie to jest mniej. Ale dzielnice małe dostaną więcej - mówi gość "Poglądów i osądów" Radia Opole.

Justyna Soppa skomentowała także tak zwany bonus za frekwencję w wyborach do rad dzielnic, jaki ma być wprowadzony gdyż ratusz "potrzebuje mocniejszego głosu" mieszkańców. - Co to znaczy mocniejszego głosu? To znaczy, że my teraz jako przewodniczący zarządów nie mamy mandatów do tego, żeby reprezentować moją dzielnicę? Niektórzy radni dzielnic mają wyższe poparcie niż radni miasta.
Aleksandra Zwarycz naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w UM
Aleksandra Zwarycz naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w UM
Justyna Soppa przewodnicząca rady dzielnicy Nowa Wieś Królewska
Justyna Soppa przewodnicząca rady dzielnicy Nowa Wieś Królewska

Wiadomości z regionu

2020-02-29, godz. 10:00 Opole: “Kryzys w świecie, kryzys w Kościele" - wykłady otwarte na Uniwersytecie Opolskim Na Wielkopostne Wykłady Otwarte zaprasza Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Ich cykl nosi tytuł “Kryzys w świecie, kryzys w Kościele'. » więcej 2020-02-28, godz. 21:53 Gorąca atmosfera na kluczborskim spotkaniu w sprawie S11. Największym problemem planowany węzeł Kluczbork Północ Wysoka frekwencja i gorąca dyskusja towarzyszyła kluczborskiemu spotkaniu w sprawie planowanej budowy drogi ekspresowej S11. » więcej 2020-02-28, godz. 20:28 W Babicach upamiętniono zamordowanych w Hucie Pieniackiej. "Musimy wspominać tę prawdę" 28 lutego 1944 odbyła się akcja pacyfikacyjna polskiej ludności we wsi Huta Pieniacka. Według Instytutu Pamięci Narodowej mordu dokonali ukraińscy nacjonaliści… » więcej 2020-02-28, godz. 20:00 Marian Banaś w Opolu. Prezes NIK przyjrzał się realizacji Specjalnej Strefy Demograficznej Najwyższa Izba Kontroli ma uwagi dotyczące realizacji autorskiego projektu samorządu województwa pod nazwą Specjalna Strefa Demograficzna. Szczegółów jednak nie… » więcej 2020-02-28, godz. 19:15 Poznawali historię spacerując szlakiem miejsc kaźni z czasów terroru komunistycznego w Opolu Spacerem pamięci po miejscach kaźni z czasów terroru komunistycznego w stolicy regionu, stowarzyszenie Biało-czerwone Opole i zaproszona młodzież uczcili pamięć… » więcej 2020-02-28, godz. 18:56 Ruch w Lubszy znów został wstrzymany. Kolejna odsłona protestu mieszkańców Mieszkańcy Lubszy ponownie zablokowali drogę krajową nr 39, aby zwrócić uwagę na problem dużego natężenia ruchu we wsi. » więcej 2020-02-28, godz. 17:44 Nadal brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny śnięcia ryb w starorzeczu Nysy Kłodzkiej Nie udało się jednoznacznie ustalić, jaka jest przyczyna śnięcia ryb w starorzeczu Nysy Kłodzkiej. Wizja lokalna przeprowadzona na 6-kilometrowym dopływie do zbiornika… » więcej 2020-02-28, godz. 16:58 170 razy fikcyjnie sprzedawał telefon, do odsiadki ma 20 lat. Sąd okręgowy zajął się apelacją studenta AGH. "To kara jak… Mateusz L. student krakowskiego AGH skazany na 20 lat więzienia kary łącznej za oszukanie ponad 170 osób, odwołał się od wyroku. Przypomnijmy, mężczyzna został… » więcej 2020-02-28, godz. 15:16 Rehabilitacja kardiologiczna i walka z otyłością. USK w Opolu rusza z dwoma programami profilaktycznymi Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu odchudzą mieszkańców województwa i zadbają o ich rehabilitację kardiologiczną. USK rusza z dwoma programami… » więcej 2020-02-28, godz. 15:00 Jezioro Dębowa może być objęte monitoringiem. To element walki z wandalami Reńska Wieś co roku inwestuje w infrastrukturę wokół zbiornika 'Dębowa', jednocześnie walczy z wandalami. Pomysł na ten rok to zamontowanie monitoringu przy pomostach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »