Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-03, 21:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Znaki zapytania przy proponowanych zmianach granic opolskich dzielnic. Debata z mieszkańcami Opola

Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Debata w sprawie zmian dzielnic Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Sposoby finansowania, jak i sama sensowność proponowanych zmian - to były główne wątki, które w debacie dotyczącej połączenia dzielnic Opola poruszali mieszkańcy miasta. Ratusz planuje zredukować liczbę dzielnic z 29 do 13.
To oznacza, że niektóre dzielnice mają pozostać w dawnych granicach, a niektóre zostaną ze sobą połączone. Do takiego "mariażu" ma dojść między innymi w przypadku - Sławic, Półwsi, Bierkowic i Wrzosek, czy Grotowic, Groszowic i Nowej Wsi Królewskiej.

- Z naszego punktu widzenia w ogóle nie widzimy sensu łączenia dzielnic - mówi Henryk Bąk, przewodniczący rady dzielnicy Groszowice. - My funkcjonowaliśmy w miarę dobrze, zresztą jak inni. Opowiadanie w mediach, że to wyszło od mieszkańców, to duży znak zapytania. Powiem wprost - to zostało narzucone i tu nie ma dyskusji. Osoby, które będą teraz decydowały, będą miały większy problem, żeby się dogadać. Prostym językiem tłumacząc, jak ja się mam męczyć i kogoś przekonywać dla 370 tysięcy złotych, to kto z moich społeczników pójdzie na to.

- Wątpliwości pojawiają się przy proponowanym podziale pieniędzy - dodaje Małgorzata Kostrzewska z zarządu dzielnicy Zaodrze. - Dwie, trzy rady jeśli zostaną połączone, to mają mieć dużo więcej środków od nas. My mamy tylko 100 tysięcy złotych do podziału, a niektóre rady, słyszę, że mają mieć po 300-400 tysięcy złotych. Na naszej dzielnicy jest 12 tysięcy ludzi. Uważam, że przy podziale pieniędzy powinno się brać pod uwagę liczbę mieszkańców.

Według przedstawicieli ratusza nic nie jest przesądzone, zarówno sam podział, jak i sposób finansowania danych dzielnic. Jednym z pomysłów jest połączenie przyznawanych pieniędzy z dzielnicowym budżetem obywatelskim.

- Myślę, że ten algorytm jest korzystny dla mieszkańców - mówi Grzegorz Marcjasz, sekretarz miasta Opola. - Te pieniądze, które obecnie mają, czyli 100 tysięcy złotych inwestycyjnych i te na bieżącą działalność, to one kilkukrotnie wzrosną po połączeniu się samych dzielnic. W związku z tym siła finansowa tej dzielnicy również wzrośnie. To się może przejawić w realizacji różnych projektów, bo 100 tysięcy złotych, to jest zbyt mała kwota, żeby zrobić jakąś większą inwestycję. Przy większych dzielnicach, przy większych budżetach, to już mamy inne pole działania.

Od piątku (31.05) prowadzone są konsultacje społeczne w sprawie połączenia dzielnic. Swoje uwagi mieszkańcy miasta mogą składać w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Konsultacje trwają do 6 czerwca.
Henryk Bąk
Małgorzata Kostrzewska
Grzegorz Marcjasz

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 07:00 Prudnik: powiat modernizuje szkoły średnie, powstanie centrum ochrony pszczół Blisko cztery miliony złotych to wartość zadań zaplanowanych na obiektach oświatowych powiatu prudnickiego. Inwestycje te mają przynieść oszczędności w utrzymaniu… » więcej 2020-07-14, godz. 20:00 Międzynarodowa ekipa paleontologów zjechała do Krasiejowa. Trwają coroczne wykopaliska. "Każde znalezisko jest bezcenn… Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć… » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Kluczborska interna będzie zawieszona w drugiej połowie lipca. Podczas remontu lekarze wezmą urlop Tymczasowo zawieszony zostanie Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku od piątku (17.07). » więcej 2020-07-14, godz. 17:27 Uwaga kierowcy! Utrudnienie na drodze z Głuchołaz do Prudnika [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe na drodze krajowej nr 40 z Głuchołaz do Prudnika w pobliżu Charbielina. » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Mobilne łąki przykryją granit na placu Kopernika i opolskim rynku Opole planuje utworzyć na placu Kopernika i rynku mobilne łąki. Aby zazielenić centrum miasta, ratusz planuje zakupić 85 mobilnych donic, w których nasadzone zostaną… » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Kładka nad kanałem Ulgi w Opolu niemal gotowa, ale pojedziemy nią dopiero po wakacjach Kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Krapkowicką z wyspą Bolko w Opolu na ukończeniu. Most pomalowano w barwach biało-niebieskich, na przeprawie kładziona jest… » więcej 2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »