Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-02, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Ratusz pracuje nad budowaniem obywatelskiego Opola. Chodzi m.in. o większą frekwencję w wyborach do rad dzielnic

Ratusz pracuje nad budowaniem obywatelskiego Opola [fot. Katarzyna Doros]
Ratusz pracuje nad budowaniem obywatelskiego Opola [fot. Katarzyna Doros]
Specjalny zespół powołany przez prezydenta Opola pracuje nad wdrożeniem zmian, które usprawnią funkcjonowanie rad dzielnic i zwiększą obywatelskość Opola. W jego skład wchodzą ratuszowi urzędnicy, przedstawiciele rad oraz radni Opola.
- Szukamy optymalnych rozwiązań, które doprowadzą m.in. do zwiększenia frekwencji wyborczej – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Prezydent zapewnia, że liczba dzielnic nie ulegnie zmianie. - Chcielibyśmy wprowadzić bardziej złożony algorytm podziału środków finansowych tak, żeby również w podziale tych środków preferować frekwencję wyborczą w wyborach do rad dzielnic. Chcielibyśmy również w ramach tego algorytmu odnieść się troszeczkę do wielkości, do zadań, do liczby ludności poszczególnych dzielnic. Chcielibyśmy także, jeżeli to dalej w ten sposób pójdzie, zaproponować jakiś bonus za działania integracyjne, jeżeli chodzi o rady dzielnic, dlatego że chcielibyśmy, żeby rady operowały większymi środkami.

- Zależy nam na zachowaniu tożsamości poszczególnych dzielnic - dodaje.

Wybory do rad dzielnic odbędą się w tym roku. W Opolu obecnie funkcjonuje 29 dzielnic, z czego w 28 mieszkańcy wybrali swoje rady. Kadencja nowo wybranych rad będzie trwać 5 lat.
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 06:17 Pożar domu przy ul. Środkowej w Opolu 9 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru domu jednorodzinnego przy ulicy Środkowej w Opolu. Nikt nie został poszkodowany. Mimo kilkugodzinnej… » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Rudniki: adaptacja części szkoły na żłobek ruszyła wcześniej niż zakładano Rozpoczęła się adaptacja części budynku szkoły podstawowej w Rudnikach na potrzeby żłobka. Gmina otrzymała 750 tysięcy złotych promesy w ramach programu Maluch… » więcej 2020-03-31, godz. 21:00 W powiecie nyskim powstaną izolatoria dla ponad 100 zarażonych koronawirusem. Szpital dementuje, by placówka miała być… Nyski szpital nie zostanie przekształcony w monoprofilową placówkę zakaźną. Głosy sugerujące taką możliwość pojawiły się w trakcie dzisiejszej (31.03) sesji rady… » więcej 2020-03-31, godz. 20:45 Raport dnia: 16 nowych zakażeń w regionie. Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono u 70 osób Wtorek 31.03 przyniósł na Opolszczyźnie 16 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W regionie na COVID-19 zachorowało w sumie 70 osób. W tej… » więcej 2020-03-31, godz. 19:15 Szkoły zamknięte, ale program dożywiania dzieci w Opolu funkcjonuje. Jest zasiłek zamiast gorącego posiłku Zamiast gotowych posiłków, pieniądze na ich przygotowanie. Opolskie rodziny, których dzieci są objęte programem dożywiania w szkołach, w momencie zamknięcia placówek… » więcej 2020-03-31, godz. 19:00 Za dwa tygodnie rusza remont Mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Utrudnienia na Moście Pamięci Sybiraków w Opolu. 14 kwietnia ruszą tam prace remontowe. Na początek zostanie zamknięty chodnik na całej długości od ronda do wiaduktu… » więcej 2020-03-31, godz. 18:00 Zagrożenie koronawirusem: od jutra na ulicach miast dodatkowe mieszane patrole wojska i policji Od jutra (1.04) armia zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa. Ma to związek z wprowadzeniem kolejnych restrykcji przez rząd. » więcej 2020-03-31, godz. 17:30 Sesja sejmiku województwa krótka, bez udziału gości i dziennikarzy. Tylko pilne uchwały Bez bezpośredniego udziału dyrektorów departamentów, publiczności i dziennikarzy i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przebiegła marcowa sesja Sejmiku… » więcej 2020-03-31, godz. 17:15 Żołnierze opolskiej brygady logistycznej pomogli w transporcie 16 tysięcy paczek rękawiczek ochronnych Żołnierze brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych codziennie angażują się w pracę przy dostawach środków ochrony osobistej i środków odkażających… » więcej 2020-03-31, godz. 17:00 Nyscy radni powiatowi zdecydowali o dodatkowych pieniądzach na szpitale w Nysie i Głuchołazach. Nie obyło się bez kłót… Nyscy radni powiatowi uchwalili zmiany w budżecie mające na celu skuteczniejszą walkę z koronawirusem. Zamiast 663 tysięcy złotych na promocję, pieniądze trafią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »