Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-25, 11:26 Autor: Tomasz Cichoń

Nie 29 a 15. To projekt nowego podziału Opola na dzielnice

IV Festiwal Dzielnic od soboty do niedzieli [fot. Patryk Domagała]
IV Festiwal Dzielnic od soboty do niedzieli [fot. Patryk Domagała]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
15 zamiast 29 - taki projekt łączenia dzielnic Opola prezydent miasta przedstawił zespołowi do spraw rozwoju rad dzielnic. Projektu nie przedstawiono natomiast radom dzielnic.
- Myśmy wnioskowali na zespole, żeby do takiej prezentacji doszło, przekazania wszystkich mechanizmów finansowych, żeby mogli się z tym zapoznać. Te informacje już gdzieś wypłynęły do mediów, przewodniczący rad dzielnic byli dość mocno poruszeni i bardziej ta dyskusja polegała na takim wylewaniu żalów, pretensji, dlaczego o niczym nie wiedzą i dlaczego ratusz chce łączyć dzielnice? Przecież było obiecane, że tych rad będzie 29, każda dzielnica będzie miała swoją tożsamość - mówi Przemysław Pospieszyński, radny Opola z Koalicji Obywatelskiej.

Kolejne posiedzenie konwentu zaplanowano na luty, w jego porządku jest rozpisane przedstawienie tego projektu - dodał gość "Poglądów i osądów" w Radiu Opole.

- Szukamy takiej formy reprezentacji, czyli przedstawicieli tych rad dzielnic i takiej ich współpracy z urzędem miasta, żeby była ona jak najefektywniejsza. Dzisiaj mamy przeszło 420 radnych w radach dzielnic. To jest prawie tylu, ilu urzędników w ratuszu. To jest bardzo duża liczba. Nawet ciało, które koordynuje pracę z radami dzielnic, konwent rad dzielnic, jest większy niż rada miasta, wiec jest tutaj bardzo głosów, bardzo różnorodnych a pytanie czy rzeczywiście to jest skuteczne? Jednocześnie frekwencja w ostatnich wyborach do rad dzielnic była zaledwie kilkunastoprocentowa, niska. Chcielibyśmy, żeby była wyższa - stwierdził prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, gość rozmowy "W cztery oczy".

W Opolu działa na razie 28 rad w 29 dzielnicach. W założeniu liczba tych rad ma być mniejsza.

- Wcześniejsze prezentacje zakładały podział na 8, 9, 10 czy też 12 dzielnic Opola, ale optymalna liczba dzielnic to 14 - 15 - dodaje Pospieszyński.
Przemysław Pospiszyński
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 13:21 Figurki maryjne zniszczone przez wandali - naprawione. Wrócą tam, gdzie stały Zniszczone przez wandali kilka miesięcy temu figurki Maryi z kapliczek w Gąsiorowicach, zostały uratowane. Plastyk i społecznik z Szymiszowa podjął się sklejenia… » więcej 2020-07-11, godz. 12:51 Kolizja w Kotorzu. Pijany kierowca uderzył autem w drzewo Mężczyzna kierujący peugeotem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Do zdarzenia doszło w Kotorzu Wielkim. Jak wykazała policyjna kontrola trzeźwości… » więcej 2020-07-11, godz. 11:27 Sobota na Opolszczyźnie deszczowa i chłodna. Opady deszczu mogą powodować miejscami wyższe stany wód Dziś (11.07) chłodniej i mokro. Na sobotę syoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, a termometry pokażą maksymalnie do 16 st. » więcej 2020-07-11, godz. 11:01 Raport MZ: 8 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 6 zgonach. Na Opolszczyźnie potwierdzono COVID-19 u 8 kolejnych osób. To… » więcej 2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Opolscy policjanci eskortowali do szpitala dziecko, które potrzebowało pilnie pomocy Jechał szybko, nie zważając na znaki i wyprzedzając inne pojazdy. Taka jazda 34-latka w Zawadzie zwróciła uwagę opolskich policjantów. Po zatrzymaniu tego kierowcy… » więcej 2020-07-11, godz. 07:30 Opolszczyzna pamięta o Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dzisiaj (11.07) przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Województwo… » więcej 2020-07-11, godz. 06:00 Zburzą pomnik powstańców i postawią na nowo. "Będzie cieszył oko kolejnych pokoleń" Mogiła powstańców znajdująca się w Kamieniu Śląskim, w gminie Gogolin, była już w opłakanym stanie. Ząb czasu ukruszył beton i lastriko, z którego został wykonany… » więcej 2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »