Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-25, 11:26 Autor: Tomasz Cichoń

Nie 29 a 15. To projekt nowego podziału Opola na dzielnice

IV Festiwal Dzielnic od soboty do niedzieli [fot. Patryk Domagała]
IV Festiwal Dzielnic od soboty do niedzieli [fot. Patryk Domagała]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Paula Hołubowicz]
15 zamiast 29 - taki projekt łączenia dzielnic Opola prezydent miasta przedstawił zespołowi do spraw rozwoju rad dzielnic. Projektu nie przedstawiono natomiast radom dzielnic.
- Myśmy wnioskowali na zespole, żeby do takiej prezentacji doszło, przekazania wszystkich mechanizmów finansowych, żeby mogli się z tym zapoznać. Te informacje już gdzieś wypłynęły do mediów, przewodniczący rad dzielnic byli dość mocno poruszeni i bardziej ta dyskusja polegała na takim wylewaniu żalów, pretensji, dlaczego o niczym nie wiedzą i dlaczego ratusz chce łączyć dzielnice? Przecież było obiecane, że tych rad będzie 29, każda dzielnica będzie miała swoją tożsamość - mówi Przemysław Pospieszyński, radny Opola z Koalicji Obywatelskiej.

Kolejne posiedzenie konwentu zaplanowano na luty, w jego porządku jest rozpisane przedstawienie tego projektu - dodał gość "Poglądów i osądów" w Radiu Opole.

- Szukamy takiej formy reprezentacji, czyli przedstawicieli tych rad dzielnic i takiej ich współpracy z urzędem miasta, żeby była ona jak najefektywniejsza. Dzisiaj mamy przeszło 420 radnych w radach dzielnic. To jest prawie tylu, ilu urzędników w ratuszu. To jest bardzo duża liczba. Nawet ciało, które koordynuje pracę z radami dzielnic, konwent rad dzielnic, jest większy niż rada miasta, wiec jest tutaj bardzo głosów, bardzo różnorodnych a pytanie czy rzeczywiście to jest skuteczne? Jednocześnie frekwencja w ostatnich wyborach do rad dzielnic była zaledwie kilkunastoprocentowa, niska. Chcielibyśmy, żeby była wyższa - stwierdził prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, gość rozmowy "W cztery oczy".

W Opolu działa na razie 28 rad w 29 dzielnicach. W założeniu liczba tych rad ma być mniejsza.

- Wcześniejsze prezentacje zakładały podział na 8, 9, 10 czy też 12 dzielnic Opola, ale optymalna liczba dzielnic to 14 - 15 - dodaje Pospieszyński.
Przemysław Pospiszyński
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 13:15 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:49 W końcu jest zielone światło dla budowy remizy OSP Fosowskie Pomimo pieniędzy w budżecie gminy, strażacy z Fosowskiego w gminie Kolonowskie ponad dwa lata musieli czekać na rozpoczęcie budowy ich remizy. Problemem były ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 10:51 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:40 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:30 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »