Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-24, 11:08 Autor: Witold Wośtak

Opolski Festiwal Kariery w CWK. "Opowiadamy o opolskim rynku pracy, ale nie w statystyce"

Opolski Festiwal Kariery 2024 w CWK [fot. Marcin Boczek]
Opolski Festiwal Kariery 2024 w CWK [fot. Marcin Boczek]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz dorośli szukający swojego miejsca na rynku pracy - do tych grup kierowany jest Opolski Festiwal Kariery, który zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy regionu.
W programie jest kilka debat i prelekcji, między innymi wykład motywacyjny Krzysztofa Skiby. Jest też ponad 30 stanowisk wystawienniczych. Jak zaznacza Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, celem jest opowiedzenie o opolskim rynku pracy.

- Pokazanie go oczywiście nie od strony statystycznej, tylko jakie daje szanse i możliwości, w jakich zawodach. Chcemy również zaakcentować, że kompetencje są niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach oraz nawiązać do kompetencji społecznych, technologicznych oraz wielu innych, które pozwalają odnaleźć się w miejscu pracy.

Okazuje się, że wielu nastolatków ma już konkretne plany na karierę zawodową.

- Myślałem, żeby po ukończeniu „Elektryczniaka” pójść na studia - na architekta instalacji elektrycznych – i prawdopodobnie to będę chciał zrobić.

- Myślę nad tym, czy nie zostać programistką. Jestem uczennicą pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej, także jeszcze nie znalazłam swojego miejsca, natomiast gdzieś to programowanie kusiło mnie od dawna i zawsze o tym myślałam. Wydaje mi się, że pójdę w tę stronę.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że w tak dynamicznym świecie ważne jest, by być przygotowanym na różne zmiany.

- Chodzi o to, abyśmy potrafili odnaleźć się w tym świecie jako ludzie, ale również jako pracownicy. Chcemy, aby mieszkanki i mieszkańcy naszego województwa widzieli w pracy sposób na samorealizację oraz sposób na zarabianie pieniędzy.

Jednym z uczestników jest dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Jego zdaniem, kierunki humanistyczne nie ograniczają możliwości na rynku pracy.

- Elastyczność to niewątpliwie jedna z wartości, dla których warto podjąć studia na kierunkach społecznych czy humanistycznych, mówiąc szerzej. To daje szerokie przygotowanie do życia, wyposażenie w kompetencje miękkie i umiejętność dostosowania się do wymagań pracodawców oraz zmieniających się warunków na rynku pracy.

Tomasz Stec, informatyk z Uniwersytetu WSB Merito w Opolu, uważa, że przynajmniej na razie sztuczna inteligencja nie odbierze ludziom miejsc pracy.

- Na ten moment i przez najbliższy czas sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić człowieka w wysokopoziomowych funkcjach naszego umysłu i tak naprawdę jedynie w niewielkim obszarze. Można więc oddelegowywać sztuczną inteligencję jedynie do prostych zadań, które może wykonywać nasz umysł.

Opolski Festiwal Kariery potrwa do 14:00. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Maciej Kalski
Uczniowie
Zuzanna Donath-Kasiura
Błażej Choroś
Tomasz Stec

Wiadomości z regionu

2024-05-20, godz. 17:10 Dekada Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. "Zdaje egzamin, co nas cieszy" Ma budować przyjazny dla rodzin i seniorów klimat oraz samorząd. Opolska Karta Rodziny i Seniora ma już 10 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 16:58 Ruszają Piastonalia. Święto studentów zapewni wiele muzycznych wrażeń Ruszają Piastonalia, czyli święto studentów opolskich uczelni. Tydzień pełen muzycznych wrażeń rozpoczyna się już dziś i potrwa do soboty. Piastonalia… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 We wrześniu ulice stolicy regionu opanują biegacze. Wystartuje Półmaraton Opole 2024 Nieco ponad 21 kilometrów - z takim dystansem zmierzą się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy na Półmaratonie Opole 2024. Już 7 września, po kilku latach… » więcej 2024-05-20, godz. 15:44 Jest szansa, że oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wznowi wkrótce działalność Czasowo zawieszony oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu prawdopodobnie wznowi działalność w przyszłym tygodniu. » więcej 2024-05-20, godz. 15:12 Europosłanka Róża Thun chce współpracować z samorządami Europosłanka Róża Thun, liderka Trzeciej Drogi w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim, chce działać na rzecz samorządów. Pierwsze kroki w tym celu… » więcej 2024-05-20, godz. 15:02 "Mamy młode dusze". Do piątku Opolem rządzą seniorzy [ZDJĘCIA] Seniorzy przejęli rządy w Opolu. Ruszyły 26. Opolskie Dni Seniora. W tym roku mają one charakter królewski, bo takie też jest ich hasło - 'Po królewsku'… » więcej 2024-05-20, godz. 14:40 „To dzięki nim mamy co jeść”. Światowy Dzień Pszczół w prudnickiej szkole Obchody Światowego Dnia Pszczół zorganizował Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku. Celem jest uświadamianie znaczenia owadów w naszym ekosystemie i dla… » więcej 2024-05-20, godz. 14:26 Beata Kempa w Opolu. Ma poparcie Patryka Jakiego 'W tej kadencji Parlamentu Europejskiego traktat przeszedł zaledwie dziewięcioma głosami, w związku z tym każdy głos w kolejnej kadencji ma naprawdę kluczowe… » więcej 2024-05-20, godz. 13:10 Zatrzymany przez "łowców głów". 31-latek spędzi 4 lata w więzieniu Opolscy policjanci zatrzymali 31-letniego Kamila S., który by uniknąć więzienia ukrywał się w Holandii. » więcej 2024-05-20, godz. 12:35 Ruszył remont oddziału paszportowego. Czy klienci odbiorą na czas dokumenty? Uwaga mieszkańcy Opolszczyzny. Ruszył remont oddziału paszportowego w Opolu. Prace przeprowadzane są w hali, gdzie obsługiwani są petenci. Według zapewnień… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »