Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-09, 10:15 Autor: Krzysztof Rapp

"Są wątpliwości, ale to krok w dobrą stronę". Radni Opola oceniają propozycję nowych okręgów wyborczych w mieście

Nowy podział okręgów wyborczych [mat. prasowe UM Opola]
Nowy podział okręgów wyborczych [mat. prasowe UM Opola]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sławomir Batko [fot. Barbara Więcek]
Sławomir Batko [fot. Barbara Więcek]
Szykuje się zmiana w organizacji okręgów wyborczych w Opolu. Zamiast pięciu, ratusz proponuje cztery okręgi, ale za to bardziej dopasowane do aktualnych dzielnic miasta. Urząd miasta tłumaczy, że nowy podział wymusiło powiększenie Opola, zmiana liczby ludności i właśnie powstanie nowych dzielnic.
- Teraz system będzie bardziej uporządkowany - mówił dziś (09.11) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej w opolskiej radzie miasta.

- Ostatnio było pięć okręgów bardzo rozrzuconych. Ja miałem okręg od Półwsi po osiedle Armii Krajowej, więc prowadzić kampanię wyborczą było naprawdę bardzo trudno. A mieszkańcom znaleźć swojego reprezentanta było jeszcze trudniej. Teraz te okręgi wyborcze są uporządkowane. Mamy 28 rad dzielnic, 420 radnych dzielnicowych. No i chyba dobrze, że radni miasta Opola będą osobami reprezentowanymi przez bardzo dużą część mieszkańców tak, żeby to się nie dublowało - argumentował Kubalańca.

Gość Radia Opole dodał, że możliwy jest scenariusz wspólnej listy opozycji w wyborach samorządowych. - Deklaracja Opolska była takim pierwszym przyczynkiem na poziomie regionalnym, my teraz schodzimy w dół. Te nowe okręgi wyborcze tym bardziej premiują duże komitety. Aby osiągnąć dobry wynik i zdobyć mandat trzeba być zjednoczonym, dużym środowiskiem. Myślę, że Platforma Obywatelska pójdzie do tych wyborów bardzo szeroko z różnymi ugrupowaniami i jednym kandydatem na prezydenta Opola.

- Diabeł tkwi w szczegółach, ale myślę, że projekt nowych okręgów wyborczych w Opolu to krok w dobrą stronę - tak mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Sławomir Batko, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Opola.

- Pojawiają się pewne wątpliwości, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że chyba po powiększeniu Opola niezwykle trudno byłoby zostawić pięć okręgów. Ze względu na to, że rzeczywiście te nowo przyłączone tereny są zdecydowanie mniej liczne i ciężko byłoby stworzyć jeden okręg w postaci "obwarzanka" [okalający Opole, red.].

O tym, czy projekt zaproponowany przez prezydenta Opola zostanie przyjęty zadecydują radni na sesji rady miasta.
Zbigniew Kubalańca
Zbigniew Kubalańca
Sławomir Batko

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 10:00 Nie ma pieniędzy na uprzątnięcie chemikaliów ze starego kurnika w Otmicach. Może uda się uporządkować otoczenie Gmina Izbicko nie ma pieniędzy na usunięcie odpadów zgromadzonych w starym kurniku w Otmicach, ale trwają starania, żeby posprzątać choć te śmieci, które są wokół… » więcej 2020-02-17, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej 2020-02-16, godz. 10:42 30-lecie TSKN. Dziś obchody jubileuszu w Gogolinie - 16 lutego 1990 roku została oficjalnie zarejestrowana mniejszość niemiecka - przypomniała w rozmowie 'W cztery oczy' Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN odnosząc… » więcej 2020-02-16, godz. 10:10 Wypadek zakończony dachowaniem na DK 46. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały poszkodowane po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej nr 46 Opole - Lubliniec w miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Do… » więcej 2020-02-16, godz. 09:30 Rondo jest tańsze, więc będzie remont szkolnych łazienek Dzięki oszczędnościom, które pojawiły się po rozstrzygnięciu przetargu na budowę ronda, gmina Ujazd znalazła pieniądze na bieżące remonty w dwóch szkołach podstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »