Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-04, 22:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W Opolu będzie mniej dzielnic, zamiast 29 tylko 13. Jest zgoda radnych

Radni Opola zdecydowali; Opole zamiast 29 będzie miało 13 rad dzielnic [fot.P.Wójtowicz]
Radni Opola zdecydowali; Opole zamiast 29 będzie miało 13 rad dzielnic [fot.P.Wójtowicz]
Opole zmniejszyło liczbę dzielnic z 29 do 13 - tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej (04.07) sesji. Według wiceprzewodniczącej rady Małgorzaty Wilkos z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, Opole jest za małym miastem na tak dużą liczbę dzielnic. Radni PiS uważają cięcie za zbyt radykalne, a Przemysław Pospieszyński z Koalicji Obywatelskiej uważa, że przez to rozwiązanie prezydent miasta chce mieć większą kontrolę nad radami. Wybory do nowych rad mają się odbyć w październiku.
- Ja się wstrzymałem od głosowania, ponieważ nie widzę efektu dodatniego dla tego pomysłu. Moim zdaniem, to jest tylko po to, żeby prezydent miał większą kontrolę nad radami dzielnic - zaznaczył radny KO. Pamiętajmy, że prezydent obiecał wcześniej mieszkańcom nowo przyłączonych miejscowości, że każda z nich, która wejdzie do Opola, będzie osobną dzielnicą z zasobnym budżetem, a teraz zmienił zdanie. Ponadto nie dyskutowaliśmy dzisiaj o budżetach nowych dzielnic - przypomniał Przemysław Pospieszyński.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski odmówił komentarza w tej sprawie. Wiceprzewodnicząca rady miasta Małgorzata Wilkos broni zmian. - Opole jest za małym miastem, aby działało w nim 29 rad dzielnic. Ponadto zwracam uwagę, że niektóre z nich składają się z tysiąca mieszkańców, a inne z kilku tysięcy. Przypominam również, że frekwencja podczas wyborów do rad dzielnic była niewielka, a niektóre rady, jak chociażby na osiedlu Malinka, nigdy nie powstały. Moim zdaniem, połączenie na przykład dzielnic Borki i Świerkle wyjdzie na dobre mieszkańcom, ponieważ są to tereny, które mają podobne problemy.

Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Kawa był innego zdania - Nie ukrywam, wcześniej głosowałem za większą liczbą rad dzielnic. Rozumiem obecną politykę prezydenta, na którą nie mam wpływu, ale gdybym to ja redukował liczbę dzielnic, zwróciłbym większą uwagę na dzielnice, które dobrze działają i nie łączyłbym ich w taki sposób jak obecnie. Pamiętajmy, że dzielnice powstały niedawno, a ich członkom należy dać więcej czasu na przystosowanie się.

Zdaniem radnego PiS należało ograniczyć liczbę o pięć, góra dziesięć dzielnic, ale nie w takim stopniu jak to zrobiono. Przewodniczący rady miasta Łukasz Sowada (klub radnych Arkadiusza Wiśniewskiego) tak odniósł się do propozycji Marka Kawy. - Możemy zadać sobie pytanie, to w takim razie, jaka liczba jest dobra. Pracowałem w zespole, który przygotowywał nowy podział. Staraliśmy się zorganizować go tak, aby połączyć ze sobą dzielnice podobne pod względem tożsamości i uważam, że dobrze to wykonaliśmy, a zmiany są uzasadnione.

Uchwała, którą dzisiaj przegłosowano wejdzie w życie do końca wakacji, natomiast wybory do nowych rad odbędą się w październiku
Sesja Dzielnice

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 21:35 RAPORT DNIA. Są kolejne zarażenia w regionie, ale minionej doby znacznie więcej osób wyzdrowiało. W kraju - 264 nowe z… 3 nowe zarażenia koronawirusem i 13 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (15.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-15, godz. 20:15 W czwartek (16.07) lepiej omijać ulicę Pużaka w Opolu Trwa remont ulic Witosa i Pużaka w Opolu, dlatego kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Podczas wymiany asfaltu na ulicy Pużaka tworzą się korki, a na Witosa… » więcej 2020-07-15, godz. 19:30 Posprzątaj banery wyborcze i przekaż je fundacji. Powstaną z nich torby i piórniki Fundacja Kwitnące Talenty proponuje 'powyborcze zero waste' i zachęca komitety kandydatów, którzy startowali w wyborach prezydenckich do przekazania banerów wyborczych… » więcej 2020-07-15, godz. 19:15 Kluczborscy seniorzy znów ruszyli jednośladami na wycieczki. Wcześniej policjanci przypominali im o zasadach bezpiecze… Seniorzy z Kluczborka oficjalnie rozpoczęli 18. sezon rowerowy. Inauguracja miała miejsce w parku miejskim. » więcej 2020-07-15, godz. 16:59 WYBORY 2020. Działacze PiS oburzeni internetowymi wpisami Andrzeja Butry. Radny PSL przeprasza i obiecuje, że to się nie… 'Zdecydowanie sprzeciwiamy się mowie nienawiści'. To główny przekaz konferencji działaczy Prawa i Sprawiedliwości po serii internetowych wpisów Andrzeja Butry. » więcej 2020-07-15, godz. 16:30 Od miesięcy mieli okradać altany działkowe. Wpadli w ręce policji W ręce policjantów z Krapkowic wpadło trzech mężczyzn, którzy mieli notorycznie okradać altany na ogródkach działkowych w gminach Zdzieszowice i Gogolin. Włamywacze… » więcej 2020-07-15, godz. 15:19 Kamperem na wakacje. Tego roku karawaning jest bardzo popularny w czasie pandemii Wynajem kamperów w czasie pandemii koronawirusa jest tego lata wyjątkowo popularną formą wypoczynku wśród Polaków. » więcej 2020-07-15, godz. 15:15 O klimat może zadbać każdy. "Wodny" happening w Opolu Dlaczego należy i w jaki sposób można oszczędzać wodę? Jak ważna jest segregacja śmieci i na czym ona polega? To tylko nieliczne tematy, które w Opolu poruszyli… » więcej 2020-07-15, godz. 14:50 Dwóch kierowców zatrzymało pijanego motorowerzystę, który miał prawie 3 promile Dzięki przytomności i szybkiej reakcji dwóch kierowców, pijany motorowerzysta został zatrzymany, zanim doprowadził do wypadku na drodze. Doszło do tego poniedziałek… » więcej 2020-07-15, godz. 13:08 Parkomaty znów działają jak przed pandemią, ale nie wszędzie Gmina Krapkowice przywróciła funkcjonowanie strefy płatnego parkowania. Jej działanie zostało zawieszone wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Obecnie parkomaty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »