Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-04, 22:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W Opolu będzie mniej dzielnic, zamiast 29 tylko 13. Jest zgoda radnych

Radni Opola zdecydowali; Opole zamiast 29 będzie miało 13 rad dzielnic [fot.P.Wójtowicz]
Radni Opola zdecydowali; Opole zamiast 29 będzie miało 13 rad dzielnic [fot.P.Wójtowicz]
Opole zmniejszyło liczbę dzielnic z 29 do 13 - tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej (04.07) sesji. Według wiceprzewodniczącej rady Małgorzaty Wilkos z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, Opole jest za małym miastem na tak dużą liczbę dzielnic. Radni PiS uważają cięcie za zbyt radykalne, a Przemysław Pospieszyński z Koalicji Obywatelskiej uważa, że przez to rozwiązanie prezydent miasta chce mieć większą kontrolę nad radami. Wybory do nowych rad mają się odbyć w październiku.
- Ja się wstrzymałem od głosowania, ponieważ nie widzę efektu dodatniego dla tego pomysłu. Moim zdaniem, to jest tylko po to, żeby prezydent miał większą kontrolę nad radami dzielnic - zaznaczył radny KO. Pamiętajmy, że prezydent obiecał wcześniej mieszkańcom nowo przyłączonych miejscowości, że każda z nich, która wejdzie do Opola, będzie osobną dzielnicą z zasobnym budżetem, a teraz zmienił zdanie. Ponadto nie dyskutowaliśmy dzisiaj o budżetach nowych dzielnic - przypomniał Przemysław Pospieszyński.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski odmówił komentarza w tej sprawie. Wiceprzewodnicząca rady miasta Małgorzata Wilkos broni zmian. - Opole jest za małym miastem, aby działało w nim 29 rad dzielnic. Ponadto zwracam uwagę, że niektóre z nich składają się z tysiąca mieszkańców, a inne z kilku tysięcy. Przypominam również, że frekwencja podczas wyborów do rad dzielnic była niewielka, a niektóre rady, jak chociażby na osiedlu Malinka, nigdy nie powstały. Moim zdaniem, połączenie na przykład dzielnic Borki i Świerkle wyjdzie na dobre mieszkańcom, ponieważ są to tereny, które mają podobne problemy.

Radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Kawa był innego zdania - Nie ukrywam, wcześniej głosowałem za większą liczbą rad dzielnic. Rozumiem obecną politykę prezydenta, na którą nie mam wpływu, ale gdybym to ja redukował liczbę dzielnic, zwróciłbym większą uwagę na dzielnice, które dobrze działają i nie łączyłbym ich w taki sposób jak obecnie. Pamiętajmy, że dzielnice powstały niedawno, a ich członkom należy dać więcej czasu na przystosowanie się.

Zdaniem radnego PiS należało ograniczyć liczbę o pięć, góra dziesięć dzielnic, ale nie w takim stopniu jak to zrobiono. Przewodniczący rady miasta Łukasz Sowada (klub radnych Arkadiusza Wiśniewskiego) tak odniósł się do propozycji Marka Kawy. - Możemy zadać sobie pytanie, to w takim razie, jaka liczba jest dobra. Pracowałem w zespole, który przygotowywał nowy podział. Staraliśmy się zorganizować go tak, aby połączyć ze sobą dzielnice podobne pod względem tożsamości i uważam, że dobrze to wykonaliśmy, a zmiany są uzasadnione.

Uchwała, którą dzisiaj przegłosowano wejdzie w życie do końca wakacji, natomiast wybory do nowych rad odbędą się w październiku
Sesja Dzielnice

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 21:54 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 21:37 Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej 'Wierni Polsce'. Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja po ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej Osaka na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi [ZDJĘCIA] Do dziś (18.08) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi trwa 3 Zlot Fanów Motoryzacji Japońskiej OSAKA. Jak podają organizatorzy, wydarzenie przyciągnęło ponad dwust ... » więcej 2019-08-18, godz. 17:18 Kresowianie z całej Opolszczyzny przyjechali do Wójcic. Trwają VIII Opolskie Dni Madonn Kresowych Mimo powojennej zawieruchy, kult Matki Boskiej Łopatyńskiej, której cudowny obraz znajduje się w wójcickim sanktuarium, nie stracił na znaczeniu. » więcej 2019-08-18, godz. 17:00 Janusz Kowalski zapowiedział walkę z wyludnieniem Opolszczyzny. "Potrzebne są odważne programy" - Według ekspertów, egzystencja województwa opolskiego stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił na dzisiejszej (18.08) konferencji prasowej Janusz Kowalski, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:24 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 13:57 Nocny rajd pijanego kierowcy zakończony w... ogródku Pijany kierowca wjechał na chodnik, staranował ogrodzenie i zatrzymał się w ogródku. Do zdarzenia doszło minionej nocy w centrum Opola, na ul. Robotniczej. 21 ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »