Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-22, 16:22 Autor: Anna Kurc

Opolskie przedszkola nagrodzone za zbiórkę zużytego oleju

Akcja "Olej zdasz, drzewko masz" w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Akcja "Olej zdasz, drzewko masz" w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Przez kilka miesięcy zbierali zużyty olej, dziś (22.04) otrzymali za to nagrody. 26 opolskich przedszkoli wzięło udział w akcji "Olej zdasz, drzewko masz". W Centrum Wystawienniczo-Kongrespowym w Opolu zorganizowano finał tego edukacyjnego konkursu dla przedszkolaków.
- Inicjatywa propaguje wśród najmłodszych proekologiczne zachowania - mówi Małgorzata Rdest, wiceprezes firmy EMKA S.A.

- Zwiększa wiedzę przedszkolaków na temat selektywnej zbiórki odpadów, w tym odpadu piątej kategorii, odpadu, a w zasadzie cennego surowca, jakim jest zużyty olej kuchenny, czyli nie tylko to, co zostaje nam po smażeniu, ale też jest to olej po suszonych pomidorach czy rybach w puszce - dodaje Rdest.

Przedszkola uczestniczące w akcji otrzymały sadzonki drzewek. Nagrodą dla trzech placówek, które zebrały najwięcej oleju były ekrany interaktywne.

- Taka akcja jest bardzo potrzebna. Nawet wśród nas nauczycielek zauważyłyśmy, że do tej pory nie wiedziałyśmy, co z tym olejem rzeczywiście robić i każdy pozbywał się go na jakieś swoje sposoby - mówi Martyna Witek, nauczyciel z Publicznego Przedszkola Integracyjnego nr 38 w Opolu.

- Musieliśmy zbierać olej i wrzucać do odpowiedniego kosza. Bardzo dużo zebraliśmy. W przedszkolu dostawaliśmy butelki, do nich w domu zbieraliśmy olej i przynosiliśmy je z powrotem do przedszkola - opowiadają przedszkolaki.

- Zbiórka zużytego oleju spożywczego to pilotażowe przedsięwzięcie prowadzone wspólnie przez urząd miasta wraz z firma EMKA Oil - informuje Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola.

- Olej jako odpad to jeszcze ciągle nowość. Warta rozważenia jest kontynuacja akcji i rozbudowanie tej sieci zbiórki olejów jadalnych. Umowę mamy podpisaną do końca roku. To przyczynia się do zwiększenia poziomów recyklingu dla miasta Opola, więc jak najbardziej taki zużyty olej jadalny jest dobrze widziany w systemie - wyjaśnia Kowalczuk.

Od października 2023 roku na terenie Opola zlokalizowanych jest 35 zielonych pojemników na zużyty olej spożywczy. Do tej pory udało się zebrać niemal 1,5 tony tego surowca. Dodajmy, że wykorzystywany jest on jako komponent do biopaliw. Może służyć również jako dodatek do pasz oraz do tworzenia świec czy mydła.
Małgorzata Rdest
Martyna Witek, przedszkolaki
Iwona Kowalczuk

Wiadomości z regionu

2024-05-20, godz. 16:58 Ruszają Piastonalia. Święto studentów zapewni wiele muzycznych wrażeń Ruszają Piastonalia, czyli święto studentów opolskich uczelni. Tydzień pełen muzycznych wrażeń rozpoczyna się już dziś i potrwa do soboty. Piastonalia… » więcej 2024-05-20, godz. 16:00 We wrześniu ulice stolicy regionu opanują biegacze. Wystartuje Półmaraton Opole 2024 Nieco ponad 21 kilometrów - z takim dystansem zmierzą się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy na Półmaratonie Opole 2024. Już 7 września, po kilku latach… » więcej 2024-05-20, godz. 15:44 Jest szansa, że oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wznowi wkrótce działalność Czasowo zawieszony oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu prawdopodobnie wznowi działalność w przyszłym tygodniu. » więcej 2024-05-20, godz. 15:12 Europosłanka Róża Thun chce współpracować z samorządami Europosłanka Róża Thun, liderka Trzeciej Drogi w eurowyborach w okręgu dolnośląsko-opolskim, chce działać na rzecz samorządów. Pierwsze kroki w tym celu… » więcej 2024-05-20, godz. 15:02 "Mamy młode dusze". Do piątku Opolem rządzą seniorzy [ZDJĘCIA] Seniorzy przejęli rządy w Opolu. Ruszyły 26. Opolskie Dni Seniora. W tym roku mają one charakter królewski, bo takie też jest ich hasło - 'Po królewsku'… » więcej 2024-05-20, godz. 14:40 „To dzięki nim mamy co jeść”. Światowy Dzień Pszczół w prudnickiej szkole Obchody Światowego Dnia Pszczół zorganizował Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku. Celem jest uświadamianie znaczenia owadów w naszym ekosystemie i dla… » więcej 2024-05-20, godz. 14:26 Beata Kempa w Opolu. Ma poparcie Patryka Jakiego 'W tej kadencji Parlamentu Europejskiego traktat przeszedł zaledwie dziewięcioma głosami, w związku z tym każdy głos w kolejnej kadencji ma naprawdę kluczowe… » więcej 2024-05-20, godz. 13:10 Zatrzymany przez "łowców głów". 31-latek spędzi 4 lata w więzieniu Opolscy policjanci zatrzymali 31-letniego Kamila S., który by uniknąć więzienia ukrywał się w Holandii. » więcej 2024-05-20, godz. 12:35 Ruszył remont oddziału paszportowego. Czy klienci odbiorą na czas dokumenty? Uwaga mieszkańcy Opolszczyzny. Ruszył remont oddziału paszportowego w Opolu. Prace przeprowadzane są w hali, gdzie obsługiwani są petenci. Według zapewnień… » więcej 2024-05-20, godz. 11:15 Każdy znajdzie coś dla siebie. III Piknik Zdrowia na Uniwersytecie Opolskim Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego trwa III Piknik Zdrowia. Studenci razem ze swoim wykładowcami będą przez cały dzień wykonywać darmowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »