Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-13, 18:00 Autor: Joanna Matlak

50 mln złotych wróci do Opola? "Rozmowy przed nami"

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na konferencji przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na konferencji przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Z dużej chmury mały deszcz - tak w skrócie można opisać nadzwyczajną sesję Rady Miasta Opola. Radni mieli dziś (13.05) wezwać zarząd województwa do przywrócenia konkursu, w którym miasto mogłoby aplikować o pieniądze unijne. Chodzi 50 mln złotych, które – jak uważali włodarze Opola – marszałek Andrzej Buła zabrał miastu.
Prezydent przekazał, że ze strony urzędu marszałkowskiego padła deklaracja zwrócenia miastu 50 mln złotych, ale nie na drogi wojewódzkie.

- Jeżeli udałoby się odciążyć zadania, które mamy w naszym budżecie tymi środkami z urzędu marszałkowskiego, to wtedy, być może, moglibyśmy wygospodarować oszczędności na część inwestycji drogowych. Ale rozmowy przed nami - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Taką usłyszałem informację, że nie jest możliwe to, żeby to było przeznaczone na drogi wojewódzkie, dlatego, że tych pieniędzy już w budżecie nie ma. Sytuacja jest świeża, zobaczymy, jak temat będzie się rozwijał. Ja też już jestem poraniony jeśli chodzi o pewne deklaracje i wywiązywanie się z nich, więc powiem, że jestem umiarkowanie sceptyczny - dodaje prezydent.

Jakie jest źródło finansowania i na co trafią pieniądze – na razie nie wiadomo.

Obrotem sprawy byli zdziwieni radni Prawa i Sprawiedliwości. - Jest to zaskoczenie bo jednak atmosfera gęstniała, spór narastał i poszło to daleko, także jeśli chodzi o personalia. Ale myślę, że obaj panowie poszli po rozum do głowy, i że jest to z korzyścią dla miasta - mówi Sławomir Batko z PiS.

Z wycofania rezolucji zadowolony jest Przemysław Pospieszyński z klubu Koalicji Obywatelskiej. - Ciężko mi mówić na temat rozmów jakie prezydent prowadzi z zarządem województwa. Wiem, że takie rozmowy trwają. Prezydent wycofał uchwałę o rezolucji i jestem zadowolony, że nie będziemy tego procedować, bo tego nigdy nie powinno być na sesji rady miasta - mówi Pospieszyński.

Próbowaliśmy skontaktować się z marszałkiem Andrzejem Bułą, ale nie odebrał telefonu ani nie odpisał na wiadomość. Spotkanie stron, czyli przedstawicieli prezydenta i urzędu marszałkowskiego ma odbyć się jutro.

Dodajmy, że na sesji radni przekazali 200 tys. złotych Narodowemu Centrum Polskiej Piosenki na koncert pt. Przebojowe Opole, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca.
Arkadiusz Wiśniewski
Przemysław Pospieszyński
Sławomir Batko

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 08:30 Od poniedziałku żłobki i przedszkola w Nysie wznawiają działalność Placówki został zaopatrzone w niezbędne środki dezynfekcyjne oraz środki ochrony osobistej, a personel przygotowany do pracy w nowym reżimie sanitarnym. » więcej 2020-05-24, godz. 21:00 Raport dnia: jedna ofiara śmiertelna, trzy nowe przypadki COVID-19 i 7 ozdrowieńców Jedna ofiara śmiertelna i 3 zachorowania na COVID-19 - tak przedstawiają się dane dotyczące koronawirusa dzisiaj (24.05) w województwie opolskim. Mamy też kolejnych… » więcej 2020-05-24, godz. 20:20 Dachowanie auta na DK 40 w Pokrzywnicy. Jedna osoba ciężko ranna [AKTUALIZACJA] W miejscowości Pokrzywnica w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim na drodze krajowej nr 40 samochód osobowy wypadł z drogi i dachował. Podróżowały nim 2 osoby, które… » więcej 2020-05-24, godz. 20:10 Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka z czwórką osób. Nikomu nic się nie stało Niebezpieczne zdarzenie na akwenie w naszym regionie. Na Jeziorze Dużym w Turawie wywróciła się żaglówka z pasażerami na pokładzie. Do zdarzenia doszło dzisiaj… » więcej 2020-05-24, godz. 20:00 Gminny autobus znów będzie kursować w Kluczborku. Pasażerowie muszą dostosować się do nowych zasad Autobusowa komunikacja gminna w Kluczborku wznowi kursowanie 1 czerwca. Przypomnijmy, wszystkie połączenie zostały zawieszone w marcu przez pandemię koronawir… » więcej 2020-05-24, godz. 17:53 Popołudniowy raport resortu zdrowia: odnotowano 1 zgon na Opolszczyźnie. Nie ma nowych przypadków COVID-19. Jest jeden… W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 90 nowych zachorowaniach. Dodatkowo resort powiadomił o jednym śmiertelnym przypadku, który zanotowano… » więcej 2020-05-24, godz. 17:30 Od poniedziałku będą mogły być reaktywowane zajęcia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami Placówki wsparcia dziennego, kluby seniora i warsztaty terapii zajęciowej od jutra (25.05) będą mogły wznowić swoją działalność. Jednak ich otwarcie będzie uzależnione… » więcej 2020-05-24, godz. 17:00 Za tydzień powróci kluczborska strefa płatnego parkowania. Każdy będzie musiał dezynfekować dłonie Znów trzeba będzie zapłacić za samochód zaparkowany w centrum Kluczborka. Władze gminy podjęły decyzję o przywróceniu strefy płatnej od 1 czerwca. » więcej 2020-05-24, godz. 16:45 Niespokojnie na drogach w regionie. Ciąg dalszy zdarzeń, do których były wzywane służby Po 14.00 informowaliśmy o trzech osobach, które zostały ranne w wypadku na DK 40 w miejscowości Blachownia Śląska w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Jak wstępnie… » więcej 2020-05-24, godz. 16:15 PolRegio Opole przywraca wraz z nowym tygodniem pociągi na wybranych trasach Pasażerowie pociągów regionalnych od jutra (25.05) będą mogli korzystać z większej liczby kursów. Spółka PolRegio Opole w porozumieniu z urzędem marszałkowskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »