Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-07, 16:35 Autor: Joanna Matlak

EUROWYBORY: Borys Budka chwali marszałka Bułę i broni w konflikcie z prezydentem Opola

EUROWYBORY: Borys Budka chwali marszałka Bułę [fot. Joanna Matlak]
EUROWYBORY: Borys Budka chwali marszałka Bułę [fot. Joanna Matlak]
- Jestem zażenowany postawą prezydenta Wiśniewskiego, który de facto stał się częścią sztabu wyborczego PiS – tak poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który gościł dziś (07.05) w Opolu, odniósł się do konfliktu prezydenta z marszałkiem Andrzejem Bułą. Zaznaczył jednocześnie, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego trzyma kciuki za marszałka.
- Po tym wszystkim, co dobrego udało się zrobić, nie wiem, czy jako opolanin oddałbym marszałka do Brukseli, ale w Europie potrzebujemy ludzi otwartych – mówił w Opolu Borys Budka i dodał, że prezydent Opola atakując marszałka "wpisuje się w scenariusz wyborczy PiS-u."

- Mi jest bardzo przykro, że ceniony przeze mnie samorządowiec, niestety wpisuje się w scenariusz wyborczy PiS-u, a udowodniono to wczoraj, kiedy dwa dni po słowach prezydenta pojawia się minister Jaki i poseł Kempa, czyli osoby, które są najmniej wiarygodne i nie powinny rozmawiać o Europie, bo przypomnę, że to wyjątkowi eurosceptycy. Ich miłość do Europy pojawia się wtedy, kiedy pojawiają się pieniądze europejskie - mówi poseł Borys Budka.

- To nie plakaty, ilość billboardów czy plakaty w autobusach MZK decydują, tylko mądra ocena mieszkańców za to, co się zrobiło – mówił marszałek Andrzej Buła. - W 2013 roku prezydent Wiśniewski nie był prezydentem, a ja w Aglomeracji Opolskiej rozmawiałem o np. projekcie rewitalizacji Krakowskiej. Bo to jak wygląda miasto, to są pomysły Ryszarda Zembaczyńskiego. Chcę pokazać, że dla mnie to, czy ja dalej będę marszałkiem, a prezydent prezydentem nic nie zmieni w relacjach i rzeczach, które dalej będziemy robić dla Opola. Przynajmniej z mojej strony.

Przypomnijmy, prezydent Wiśniewski nakazał zdjąć plakaty Andrzeja Buły z autobusów MZK, a powodem było odebranie miastu 50 milionów złotych dotacji na remonty dróg. Wczoraj (06.05) marszałka Bułę skrytykowali także Patryk Jaki i Beata Kempa.

Prezydent Opola zapowiedział zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta w tej sprawie. Marszałek Andrzej Buła nie zamierza się na niej pojawić.

– Trudno uczestniczyć w czymś, co wynika z obrażania kogoś – mówi marszałek. - Trudno powiedzieć, że pójdę na wydarzenie do osoby, która mnie poniżyła, która mści się przez ściąganie plakatów i każe je ściągać. Wybaczcie państwo, ale gdzieś musi być ten umiar - mówi marszałek Buła.

Nadzwyczajna sesja rady miasta Opola ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Do redakcji Radia Opole wysłano komentarz prezydenta Wiśniewskiego: "Z chęcią wesprę kandydaturę Andrzeja Buły w wyborach jeśli odda Opolu 50 mln złotych, które zabrał łamiąc dżentelmeńskie słowo. Trudno aby prezydent miasta wspierał kandydata, który działa na niekorzyść Opola i jego mieszkańców. Zapraszam pana marszałka na sesję, niech wytłumaczy radnym Opola dlaczego z 600 milionów złotych przeznaczonych na remonty dróg wojewódzkich Opolu nie zapisał ani złotówki" - czytamy w mailu nadesłanym przez biuro prasowe opolskiego ratusza.
Borys Budka
Andrzej Buła
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2020-05-29, godz. 17:30 Wniosek wycofany. Bogdan Wyczałkowski nadal będzie kierował pracami nyskiej rady powiatu. "W czasie epidemii nie czas na… Na razie bez kolejnych zmian na czele nyskiej rady powiatu. Przewodniczący Bogdan Wyczałkowski nie został odwołany, a przy prezydialnym stole ponownie zasiadł… » więcej 2020-05-29, godz. 16:35 Jest nowy rektor PMWSZ w Opolu. Poparcie jednogłośne dla prof. Renaty Szyguły Prof. Renata Szyguła - nowym rektorem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Dotychczasowa dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu nie miała kontrkandydata… » więcej 2020-05-29, godz. 15:40 Place zabaw od weekendu ponownie otwarte, ale w rygorze sanitarnym Najmłodsi od jutra (30.05) będą mogli korzystać z placów zabaw na świeżym powietrzu. Rodzic czy opiekun musi jednak upewnić się, że możliwe jest zachowanie 2 metrów… » więcej 2020-05-29, godz. 15:37 Lech Kaczyński, Jan Olszewski i Żołnierze Wyklęci będą patronować nyskim rondom. To efekt obywatelskiej inicjatywy 3 nyskie ronda otrzymają nowych patronów. To efekt starań części mieszkańców, którzy zabiegali o upamiętnienie w ten sposób postaci związanych z podziemiem an… » więcej 2020-05-29, godz. 15:00 Skakał po dachu. Wydawało mu się, że ucieka przed niebezpieczeństwem Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani krapkowiccy policjanci. Dzięki ich szybkiej reakcji mężczyzna, który skakał po dachach budynków, trafił pod opiekę me… » więcej 2020-05-29, godz. 14:15 Akademiki UO otwarte do 24:00. Później wejdą jedynie mieszkańcy z zaświadczeniem o pracy w nocy Drzwi czterech domów studenta Uniwersytetu Opolskiego zamykają się o północy. To rozluźnienie obostrzeń epidemiologicznych. » więcej 2020-05-29, godz. 13:15 Rozpoczyna się remont urządzeń wodnych przy stawie w Obrowcu Do końca tego roku wyremontowane mają być cieki prowadzące do gminnego stawu w Obrowcu w gminie Gogolin. Inwestycja przygotowywana była kilka lat, najdłużej trwało… » więcej 2020-05-29, godz. 13:08 Pracownicy głuchołaskiego szpitala i paczkowskiego ZOL-u zarażeni koronawirusem 6 pracowników służby zdrowia z terenu powiatu nyskiego zakażonych koronawirusem. Testy wykazały obecność COVID-19 u personelu głuchołaskiego ZOZ-u i ZOL-u w P… » więcej 2020-05-29, godz. 12:39 Kolejny pirat drogowy stracił prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym 25-letni mężczyzna pędził swoim bmw ponad 120 km/h w miejscowości Turza w gminie Dobrodzień. Namierzyli go policjanci patrolujący drogę krajową nr 46. » więcej 2020-05-29, godz. 12:00 Święcenia kapłańskie w reżimie sanitarnym aż w sześciu miejscach Diecezja Opolska będzie miała siedmiu nowych księży. Wszyscy przyjmą święcenia w sobotę (30.05), ale pierwszy raz od wielu lat nie wszyscy otrzymają je w katedrze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »