Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-10, 10:46 Autor: Roman Juranek

117 milionów złotych dla województwa - to dotacja z rządowego programu wsparcia dróg lokalnych

Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
- 117 mln zł otrzymała Opolszczyzna w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak. - Wkrótce będziemy podpisywać umowy z samorządami na realizację inwestycji, które zostały zgłoszone w ramach jesiennego naboru - dodaje gość Radia Opole.
W ramach tego naboru dojdzie do podpisania umów z 36 jednostkami samorządu terytorialnego na kwotę dotacji ponad 46 milionów.

- A więc całe inwestycje opiewają na ponad 90 milionów złotych. Z tego, co widzimy, jeśli chodzi o nabór wiosenny, wpłynęło prawie 100 wniosków na łączną wartość inwestycji prawie 200 mln złotych. Ten nabór jest w tej chwili rozpatrywany. Wszystkie wnioski przeszły już sprawy formalne. Niestety, wysłaliśmy wiele pism o uzupełnienia. Obecnie te wnioski podlegają tzw. ocenie merytorycznej - dodaje Czubak.

Ocena merytoryczna powinna się zakończyć w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Następnie lista inwestycji zostanie przesłana do premiera i dopiero po jego zaakceptowaniu dowiemy się, które zadania zostaną zrealizowane. Rządowe dofinansowanie w naborze wiosennym może wynieść od 50 do nawet 80 procent. Jesienią odbędzie kolejny nabór.

Krapkowice, które w ostatnim naborze w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, złożyły wnioski na remonty dwóch dróg dotacji nie otrzymały, ale jak zaznaczał w "Poglądach i osądach" Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Krapkowic, szanse i tak były małe, bo były to drogi o małym znaczeniu.

Teraz gmina przygotuje wnioski na kolejny nabór, które będą miały większe szanse na realizację, bo znajdują się w ramach strefy ekonomicznej.

Krapkowice przygotowują się jednak na inne duże inwestycje. To rewitalizacja mostu kolejowego wraz z parkiem miejskim. Całość kosztów ma wynieść 19 milionów złotych.
Jak tłumaczył Andrzej Brzezina - 5 mln gmina otrzyma z RPO, 5 z powiatu krapkowickiego, a 9 milionów musi zabezpieczyć ze swojego budżetu.

Inna inwestycja to także m.in. most północny. Tu gmina stara się o dotacje z programu "Mosty dla regionów" - dodaje Andrzej Brzezina. - Most północny będzie przeznaczony dla samochodów osobowych do 3,5 tony. A taką właściwą południową obwodnicę miasta, chcemy zrobić na wysokości Żywocic, i tutaj wraz z gminą Gogolin złożyliśmy projekt inwestycyjny na dofinansowanie inwestycji projektowej do ministerstwa, do programu właśnie "Mosty dla regionów".
Adrian Czubak
Andrzej Brzezina

Wiadomości z regionu

2020-01-26, godz. 20:45 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 19:15 Marznące opady, gołoledź na drogach. Jest ostrzeżenie meteo W nocy w całym regionie możliwe jest wystąpienie marznących opadów. IMGW wydało ostrzeżenie meteo. Opady marznącego deszczu będą powodować gołoledź. Co oznacza… » więcej 2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej 2020-01-26, godz. 17:28 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Pierwszy "Bieg Morsa" w Opolu Dobra rozgrzewka, zajęcie odpowiednich miejsc i strat. Na kąpielisku Bolko w Opolu odbył się po raz pierwszy Bieg Morsa o Puchar Zakładu Komunalnego w Opolu. Wystartowało… » więcej 2020-01-26, godz. 13:00 Jechał bez przerwy blisko 15 godzin, kartę kierowcy schował do kieszeni. Interwencja WITD na opolskiej autostradzie Kierowcę lawety, wiozącego 3 samochody osobowe zatrzymał do kontroli na opolskim odcinku autostrady A4 patrol inspekcji transportu drogowego delegatury śląskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej 2020-01-26, godz. 09:45 Samorząd dla zwierząt. Swoje M w Opolu mają m.in. ptaki, jeże i wiewiórki Budki dla wiewiórek, domki zimowe dla jeży oraz karmniki dla ptaków - to najnowsze zakupy opolskiego ratusza poczynione z myślą o zwierzętach zamieszkujących stolicę… » więcej 2020-01-26, godz. 08:27 W Cisku zmierzą prędkość i natężenie ruchu Gmina Cisek zakupiła elektroniczną tablicę, która mierzy prędkość przejeżdżających samochodów oraz natężenie ruchu. Urządzenie na razie stanęło między Ciskiem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »