Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-10, 10:46 Autor: Roman Juranek

117 milionów złotych dla województwa - to dotacja z rządowego programu wsparcia dróg lokalnych

Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
- 117 mln zł otrzymała Opolszczyzna w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak. - Wkrótce będziemy podpisywać umowy z samorządami na realizację inwestycji, które zostały zgłoszone w ramach jesiennego naboru - dodaje gość Radia Opole.
W ramach tego naboru dojdzie do podpisania umów z 36 jednostkami samorządu terytorialnego na kwotę dotacji ponad 46 milionów.

- A więc całe inwestycje opiewają na ponad 90 milionów złotych. Z tego, co widzimy, jeśli chodzi o nabór wiosenny, wpłynęło prawie 100 wniosków na łączną wartość inwestycji prawie 200 mln złotych. Ten nabór jest w tej chwili rozpatrywany. Wszystkie wnioski przeszły już sprawy formalne. Niestety, wysłaliśmy wiele pism o uzupełnienia. Obecnie te wnioski podlegają tzw. ocenie merytorycznej - dodaje Czubak.

Ocena merytoryczna powinna się zakończyć w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Następnie lista inwestycji zostanie przesłana do premiera i dopiero po jego zaakceptowaniu dowiemy się, które zadania zostaną zrealizowane. Rządowe dofinansowanie w naborze wiosennym może wynieść od 50 do nawet 80 procent. Jesienią odbędzie kolejny nabór.

Krapkowice, które w ostatnim naborze w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, złożyły wnioski na remonty dwóch dróg dotacji nie otrzymały, ale jak zaznaczał w "Poglądach i osądach" Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Krapkowic, szanse i tak były małe, bo były to drogi o małym znaczeniu.

Teraz gmina przygotuje wnioski na kolejny nabór, które będą miały większe szanse na realizację, bo znajdują się w ramach strefy ekonomicznej.

Krapkowice przygotowują się jednak na inne duże inwestycje. To rewitalizacja mostu kolejowego wraz z parkiem miejskim. Całość kosztów ma wynieść 19 milionów złotych.
Jak tłumaczył Andrzej Brzezina - 5 mln gmina otrzyma z RPO, 5 z powiatu krapkowickiego, a 9 milionów musi zabezpieczyć ze swojego budżetu.

Inna inwestycja to także m.in. most północny. Tu gmina stara się o dotacje z programu "Mosty dla regionów" - dodaje Andrzej Brzezina. - Most północny będzie przeznaczony dla samochodów osobowych do 3,5 tony. A taką właściwą południową obwodnicę miasta, chcemy zrobić na wysokości Żywocic, i tutaj wraz z gminą Gogolin złożyliśmy projekt inwestycyjny na dofinansowanie inwestycji projektowej do ministerstwa, do programu właśnie "Mosty dla regionów".
Adrian Czubak
Andrzej Brzezina

Wiadomości z regionu

2020-08-04, godz. 07:00 255 opolskich nauczycieli stara się o dyplomowany awans zawodowy Do 14 sierpnia pracownicy Kuratorium Oświaty w Opolu przeprowadzą 255 postępowań kwalifikacyjnych na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 ZUS ponownie wysyła do sanatoriów. Pierwszeństwo dla osób z szansą na odzyskanie zdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił dzisiaj (04.08) skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 Trwa rozbudowa szkoły w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku na dobudowanej kondygnacji powstaną dwie nowe sale lekcyjne Trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku obiekt zyska nowe piętro dobudowane nad pomieszczeniami zaplecza sali gimnastycznej. » więcej 2020-08-04, godz. 06:00 Tylko z "matmy" gorzej. Opolscy 8-klasiści lepsi niż reszta kraju 8-klasiści z województwa opolskiego w krajowej czołówce. Uczniowie, którzy pisali egzamin kończący ich edukację w szkołach podstawowych, spisali się… » więcej 2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej 2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »