Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-10, 10:46 Autor: Roman Juranek

117 milionów złotych dla województwa - to dotacja z rządowego programu wsparcia dróg lokalnych

Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Droga Krajowa nr 46 w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
- 117 mln zł otrzymała Opolszczyzna w ramach Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak. - Wkrótce będziemy podpisywać umowy z samorządami na realizację inwestycji, które zostały zgłoszone w ramach jesiennego naboru - dodaje gość Radia Opole.
W ramach tego naboru dojdzie do podpisania umów z 36 jednostkami samorządu terytorialnego na kwotę dotacji ponad 46 milionów.

- A więc całe inwestycje opiewają na ponad 90 milionów złotych. Z tego, co widzimy, jeśli chodzi o nabór wiosenny, wpłynęło prawie 100 wniosków na łączną wartość inwestycji prawie 200 mln złotych. Ten nabór jest w tej chwili rozpatrywany. Wszystkie wnioski przeszły już sprawy formalne. Niestety, wysłaliśmy wiele pism o uzupełnienia. Obecnie te wnioski podlegają tzw. ocenie merytorycznej - dodaje Czubak.

Ocena merytoryczna powinna się zakończyć w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Następnie lista inwestycji zostanie przesłana do premiera i dopiero po jego zaakceptowaniu dowiemy się, które zadania zostaną zrealizowane. Rządowe dofinansowanie w naborze wiosennym może wynieść od 50 do nawet 80 procent. Jesienią odbędzie kolejny nabór.

Krapkowice, które w ostatnim naborze w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, złożyły wnioski na remonty dwóch dróg dotacji nie otrzymały, ale jak zaznaczał w "Poglądach i osądach" Andrzej Brzezina, wiceburmistrz Krapkowic, szanse i tak były małe, bo były to drogi o małym znaczeniu.

Teraz gmina przygotuje wnioski na kolejny nabór, które będą miały większe szanse na realizację, bo znajdują się w ramach strefy ekonomicznej.

Krapkowice przygotowują się jednak na inne duże inwestycje. To rewitalizacja mostu kolejowego wraz z parkiem miejskim. Całość kosztów ma wynieść 19 milionów złotych.
Jak tłumaczył Andrzej Brzezina - 5 mln gmina otrzyma z RPO, 5 z powiatu krapkowickiego, a 9 milionów musi zabezpieczyć ze swojego budżetu.

Inna inwestycja to także m.in. most północny. Tu gmina stara się o dotacje z programu "Mosty dla regionów" - dodaje Andrzej Brzezina. - Most północny będzie przeznaczony dla samochodów osobowych do 3,5 tony. A taką właściwą południową obwodnicę miasta, chcemy zrobić na wysokości Żywocic, i tutaj wraz z gminą Gogolin złożyliśmy projekt inwestycyjny na dofinansowanie inwestycji projektowej do ministerstwa, do programu właśnie "Mosty dla regionów".
Adrian Czubak
Andrzej Brzezina

Wiadomości z regionu

2019-06-27, godz. 12:02 Zderzenie dwóch samochodów na ul. Wrocławskiej w Opolu Do zderzenia dwóch aut doszło w Opolu przy ul. Wrocławskiej. Jedna osoba jest poszkodowana. » więcej 2019-06-27, godz. 11:56 Sprawdź poziom cukru we krwi - zachęca opolski NFZ Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza w czwartek (27.06) na bezpłatne badania poziomu cukr ... » więcej 2019-06-27, godz. 10:33 Przystanek autobusowy na kolorowo. Mieszkańcy Gąsiorowic wiatę ozdabiają muralem Stary odrapany przystanek w centrum wsi zmieni się w dzieło sztuki. W Gąsiorowicach mieszkańcy wyremontowali wiatę, a teraz jej ściany pokrywają się malunkiem ... » więcej 2019-06-27, godz. 10:18 13. sesja Rady Miasta Opola. Po raz pierwszy prezentowany będzie raport o stanie miasta - To nowy wymóg wprowadzony przez ustawodawcę dla wszystkich samorządów - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Mi ... » więcej 2019-06-27, godz. 09:00 W Opolu będzie więcej zieleni. Miasto otrzymało finansowe wsparcie na wykonanie nasadzeń W Opolu posadzonych zostanie około 5 tysięcy drzew i 100 tysięcy krzewów. Miasto podpisało na ten cel umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, w ramach ... » więcej 2019-06-27, godz. 08:30 Nie będzie hodowli bydła pod Grodkowem? Mieszkańcy powiedzieli "nie" Mieszkańcy trzech podgrodkowskich wsi, w pobliżu których planowano budowę gigantycznej obory bydła, nie wyrazili zgody na zmiany w miejscowym planie zagospoda ... » więcej 2019-06-27, godz. 07:30 Susza coraz większym problemem rolników Panujące ostatnio tropikalne upały doskwierają nam wszystkim, ale problem wysokich temperatur i braku wody już od kilku tygodni odczuwają rolnicy. Obawiają si ... » więcej 2019-06-26, godz. 22:00 Pracownicy skarżą się na brak wody i za wysokie temperatury w zakładach. PIP interweniuje Do opolskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło kilkanaście skarg na pracodawców w sprawie fatalnych warunków wynikających z wysokiej temperatury. ... » więcej 2019-06-26, godz. 21:00 Najlepsze policyjne psy z województwa zmagają się w eliminacjach do Mistrzostw Polski Policyjne psy do zadań specjalnych oraz ich przewodnicy, przez trzy dni mierzą się z różnymi zadaniami w czasie eliminacji do XIX Kynologicznych Mistrzostw Po ... » więcej 2019-06-26, godz. 20:00 Bez ich pracy inne wojskowe jednostki nie mogłyby funkcjonować. 10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje dwudziestolec ... Od 20 lat żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dbają o zapewnienie broni, amunicji, żywności, czy transportu żołnierzom stacjonującym w Polsce i na mi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »