Radio Opole » Gospodarka
2018-12-19, 06:15 Autor: Witold Wośtak

Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów"

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy południowej w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, który zakłada sfinansowanie nawet 80 procent inwestycji.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, mówi, że w tej sprawie celem będzie porozumienie trzech partnerów: gminy Krapkowice, gminy Gogolin i samorządu wojewódzkiego.

- Mamy też wsparcie wojewody, który zapewnił o pilotowaniu oraz lobbowaniu w Warszawie za wpisaniem projektu na ministerialną listę - dodaje Kasiura. - Później przyjdzie czas na konkretne działania, czyli przetarg na wykonawcę dokumentacji oraz dalsze rzeczy, między innymi podziały geodezyjne. Myślę, że ta inicjatywa zaczyna nabierać konkretnych barw. Dla samorządowców szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego to będzie sprawdzian skuteczności w Warszawie.

Wojewoda Adrian Czubak tłumaczy, że są dwa etapy. Pierwsza część dotyczy przygotowania inwestycji, czyli kwestie formalno-prawne, projektowe i wykup gruntów.

- Drugi program to natomiast Fundusz Dróg Samorządowych. On zakłada już budowę samych przepraw mostowych bądź dojazdów do tych mostów. Najpierw musimy mieć przygotowaną dokumentację i uzyskać wszelkie pozwolenia oraz decyzje. Jeżeli zrobimy to i zakwalifikujemy się do programu Mosty dla Regionów, przejdziemy do Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie czekają stricte prace budowlane.

Krapkowicko-gogoliński wniosek zostanie prawdopodobnie złożony na początku 2019 roku, a nabór potrwa do końca marca.
Andrzej Kasiura
Adrian Czubak

Gospodarka

2020-10-24, godz. 17:24 Prof. Królczyk z Politechniki Opolskiej jest w 4-osobowym prezydium ogólnopolskiego Kolegium Prorektorów Politechnika Opolska ma przedstawiciela w prezydium Kolegium Prorektorów do spraw Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych w Polsce. Prof. Grzegorz… » więcej 2020-10-24, godz. 14:45 To ma być jeden z impulsów do rozwoju gminy. Ozimek przygotował nowy plan zagospodarowania przestrzennego Przede wszystkim tereny pod przemysł i mieszkalnictwo. Radni gminy Ozimek przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on czterech miejscowości… » więcej 2020-10-24, godz. 10:00 Ruszają prace na DW 385 Kopice - Grodków. Będzie też remont "414" W poniedziałek (26.10) kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze między Kopicami a Grodkowem w powiecie brzeskim. » więcej 2020-10-24, godz. 07:00 Kończy się remont ulic Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie Jeszcze w tym miesiącu zakończy się remont ulicy Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie. To fragment drogi wojewódzkiej 494. » więcej 2020-10-23, godz. 20:00 Nyska uczelnia formalizuje współpracę z Umicore. "Zrozumieliśmy, że możemy zrobić więcej" Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i spółka Umicore Poland, która buduje w okolicy miasta fabrykę komponentów do pojazdów elektrycznych, podpisały… » więcej 2020-10-23, godz. 18:15 Czy opolska gastronomia wytrzyma kolejne zamknięcie? "Konieczne jest wsparcie ze strony państwa" - Bez wsparcia ze strony państwa gastronomia zostanie bardzo uszczuplona - mówi właściciel jednej z tawern w centrum Opola. Przypomnijmy, od jutra (24.10)… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 ZUS pomoże osobom na kwarantannie w formalnościach niezbędnych do uzyskania chorobowego Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę lub poddane izolacji domowej nie będą już musiały martwić się o dostarczenie odpowiedniego zaświadczenia… » więcej 2020-10-23, godz. 15:15 OCRG proponuje 2 mln złotych na "technologie telekomunikacyjne" Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oferuje przedsiębiorcom dotacje na 'technologie telekomunikacyjne'. Za tym stwierdzeniem kryją się aplikacje i urządzenia… » więcej 2020-10-23, godz. 13:00 Od kilku miesięcy obowiązują ułatwienia ZUS przy składaniu wniosków o rentę rodzinną Prawie 33 tysiące Opolan otrzymuje co miesiąc rentę rodzinną. Jej minimalna wysokość to 1200 zł brutto. Jak przypomina Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik… » więcej 2020-10-23, godz. 10:15 Jak koronawirus wpłynął na zatrudnienie osób niepełnosprawnych? Zbadała to fundacja Aktywizacja Fundacja Aktywizacja przeprowadziła badania dotyczące sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych w czasie epidemii. Jak powiedziała dziś (23.10) w porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***