Radio Opole » Gospodarka
2018-12-19, 06:15 Autor: Witold Wośtak

Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów"

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy południowej w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, który zakłada sfinansowanie nawet 80 procent inwestycji.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, mówi, że w tej sprawie celem będzie porozumienie trzech partnerów: gminy Krapkowice, gminy Gogolin i samorządu wojewódzkiego.

- Mamy też wsparcie wojewody, który zapewnił o pilotowaniu oraz lobbowaniu w Warszawie za wpisaniem projektu na ministerialną listę - dodaje Kasiura. - Później przyjdzie czas na konkretne działania, czyli przetarg na wykonawcę dokumentacji oraz dalsze rzeczy, między innymi podziały geodezyjne. Myślę, że ta inicjatywa zaczyna nabierać konkretnych barw. Dla samorządowców szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego to będzie sprawdzian skuteczności w Warszawie.

Wojewoda Adrian Czubak tłumaczy, że są dwa etapy. Pierwsza część dotyczy przygotowania inwestycji, czyli kwestie formalno-prawne, projektowe i wykup gruntów.

- Drugi program to natomiast Fundusz Dróg Samorządowych. On zakłada już budowę samych przepraw mostowych bądź dojazdów do tych mostów. Najpierw musimy mieć przygotowaną dokumentację i uzyskać wszelkie pozwolenia oraz decyzje. Jeżeli zrobimy to i zakwalifikujemy się do programu Mosty dla Regionów, przejdziemy do Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie czekają stricte prace budowlane.

Krapkowicko-gogoliński wniosek zostanie prawdopodobnie złożony na początku 2019 roku, a nabór potrwa do końca marca.
Andrzej Kasiura
Adrian Czubak

Gospodarka

2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej 2019-10-11, godz. 06:15 Zakończyła się przebudowa DW 435 w Mechnicach Dzięki tej inwestycji polepszy się przede wszystkim komunikacja zachodniej części naszego województwa z autostradą A4, a także zwiększy bezpieczeństwo jazdy p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »