Radio Opole » Gospodarka
2018-12-19, 06:15 Autor: Witold Wośtak

Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów"

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy południowej w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, który zakłada sfinansowanie nawet 80 procent inwestycji.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, mówi, że w tej sprawie celem będzie porozumienie trzech partnerów: gminy Krapkowice, gminy Gogolin i samorządu wojewódzkiego.

- Mamy też wsparcie wojewody, który zapewnił o pilotowaniu oraz lobbowaniu w Warszawie za wpisaniem projektu na ministerialną listę - dodaje Kasiura. - Później przyjdzie czas na konkretne działania, czyli przetarg na wykonawcę dokumentacji oraz dalsze rzeczy, między innymi podziały geodezyjne. Myślę, że ta inicjatywa zaczyna nabierać konkretnych barw. Dla samorządowców szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego to będzie sprawdzian skuteczności w Warszawie.

Wojewoda Adrian Czubak tłumaczy, że są dwa etapy. Pierwsza część dotyczy przygotowania inwestycji, czyli kwestie formalno-prawne, projektowe i wykup gruntów.

- Drugi program to natomiast Fundusz Dróg Samorządowych. On zakłada już budowę samych przepraw mostowych bądź dojazdów do tych mostów. Najpierw musimy mieć przygotowaną dokumentację i uzyskać wszelkie pozwolenia oraz decyzje. Jeżeli zrobimy to i zakwalifikujemy się do programu Mosty dla Regionów, przejdziemy do Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie czekają stricte prace budowlane.

Krapkowicko-gogoliński wniosek zostanie prawdopodobnie złożony na początku 2019 roku, a nabór potrwa do końca marca.
Andrzej Kasiura
Adrian Czubak

Gospodarka

2020-05-28, godz. 13:00 Opolanie coraz chętniej sięgają po urlopy ojcowskie Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego. Od stycznia do końca kwietnia z tej formy opieki nad dzieckiem skorzystało w naszym regionie ponad 1400 O… » więcej 2020-05-28, godz. 12:00 Po ubiegłorocznych problemach z wodą inwestują w studnie i hydrofory Rozpoczynają się prace przy wartym niemal 4 miliony zł projekcie poprawy gospodarki wodnej w gminie Ujazd. Do przyszłego roku ma być zrealizowanych kilka inwestycji… » więcej 2020-05-28, godz. 09:30 Ruszył remont części ulicy Plebiscytowej w Opolu. Będą dwa tygodnie utrudnień Rozpoczął się remont odcinka ulicy Plebiscytowej w Opolu. » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Plac zabaw z kołem młyńskim i staw wiejski powstaną w Starym Ujeździe Zamiast zarośniętego chwastami terenu, ma być nowy plac rekreacyjny a miejsce, o którym tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają, że był tam staw ma zyskać swój pierwotny… » więcej 2020-05-27, godz. 09:45 Epidemię i wakacje wykorzystają na remont szkoły. Placówka w Kałkowie doczeka się termomodernizacji oraz wymiany instalacji… Szkoła podstawowa w Kałkowie doczeka się poważnego remontu. Inwestycja wpłynie pozytywnie na środowisko, a także zapewni oszczędności gminnej kasie. » więcej 2020-05-26, godz. 18:00 Zmienia się otoczenie Centrum Tradycji Strażackiej w Rudnikach. Gmina remontuje też swoje drogi Gmina Rudniki na razie nie wstrzymuje inwestycji. W ostatnich dniach zakończyły się prace budowlane wokół wyremontowanego Centrum Tradycji Strażackiej i Historii… » więcej 2020-05-26, godz. 15:47 Coraz więcej osób korzysta ze świadczenia postojowego ZUS Ponad 26 tysięcy osób zwróciło się do ZUS w regionie o wypłatę świadczenia postojowego. W niecałe dwa miesiące wniosek o pierwszorazową wypłatę świadczenia postojowego… » więcej 2020-05-26, godz. 12:00 Wirus im nie przeszkadza w budowie dróg Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na realizację inwestycji drogowych w gminie Reńska Wieś, a w tym roku zaplanowano ich wyjątkowo dużo. Przebudowywane są drogi… » więcej 2020-05-26, godz. 09:15 Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim nie do poznania. Będą oszczędności na prądzie i ogrzewaniu Dobiega końca szeroka termomodernizacja budynku Urzędu Miejskiego w Gorzowie Śląskim. Inwestycja rozpoczęta w ubiegłym roku miała trzy etapy. » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Łączenie trzech opolskich spółek skarbu państwa. Która z nich uzyska dominującą pozycję? Pytania wzbudza połączenie rolniczych spółek państwowych z Opolszczyzny. Chodzi o Stadninę Koni w Prudniku, Ośrodek Hodowli Zarodowej „Głogówek” oraz spółkę „Widawa”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »