Radio Opole » Gospodarka
2018-12-19, 06:15 Autor: Witold Wośtak

Ciąg dalszy krapkowickich przygotowań do udziału w programie Mosty dla Regionów. "To nabiera realnych kształtów"

Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Odra na wysokości Krapkowic [fot. Witold Wośtak]
Od 120 do 150 milionów złotych może kosztować budowa nowego mostu na Odrze w rejonie Krapkowic i Gogolina. Obie gminy podjęły starania o budowę tzw. obwodnicy południowej w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, który zakłada sfinansowanie nawet 80 procent inwestycji.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic, mówi, że w tej sprawie celem będzie porozumienie trzech partnerów: gminy Krapkowice, gminy Gogolin i samorządu wojewódzkiego.

- Mamy też wsparcie wojewody, który zapewnił o pilotowaniu oraz lobbowaniu w Warszawie za wpisaniem projektu na ministerialną listę - dodaje Kasiura. - Później przyjdzie czas na konkretne działania, czyli przetarg na wykonawcę dokumentacji oraz dalsze rzeczy, między innymi podziały geodezyjne. Myślę, że ta inicjatywa zaczyna nabierać konkretnych barw. Dla samorządowców szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego to będzie sprawdzian skuteczności w Warszawie.

Wojewoda Adrian Czubak tłumaczy, że są dwa etapy. Pierwsza część dotyczy przygotowania inwestycji, czyli kwestie formalno-prawne, projektowe i wykup gruntów.

- Drugi program to natomiast Fundusz Dróg Samorządowych. On zakłada już budowę samych przepraw mostowych bądź dojazdów do tych mostów. Najpierw musimy mieć przygotowaną dokumentację i uzyskać wszelkie pozwolenia oraz decyzje. Jeżeli zrobimy to i zakwalifikujemy się do programu Mosty dla Regionów, przejdziemy do Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie czekają stricte prace budowlane.

Krapkowicko-gogoliński wniosek zostanie prawdopodobnie złożony na początku 2019 roku, a nabór potrwa do końca marca.
Andrzej Kasiura
Adrian Czubak

Gospodarka

2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej 2019-03-15, godz. 15:07 OCRG w kwietniu przyjmie wnioski o dofinansowanie promocji i wejścia na nowy rynek Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ma dla przedsiębiorców pieniądze na współpracę zagraniczną i promocję. » więcej 2019-03-15, godz. 12:47 Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury p ... » więcej 2019-03-15, godz. 11:00 Marcowa waloryzacja rent i emerytur Świadczenia emerytalno-rentowe w marcu wzrosły o wskaźnik ustawowej waloryzacji. Uprawnieni otrzymają na konta co najmniej 70 złotych podwyżki. » więcej 2019-03-14, godz. 22:00 "Ta inwestycja może napędzić kolejne". Zakończył się remont DW 419 w Branicach Poszerzenie jezdni, nowe chodniki, zatoczki, wjazdy na posesje oraz ponad 2-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, która łączy Polskę z Czechami. W Branicach za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »