Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-11, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA]

Oświetlone podwórko Eleonory i Henryka Jaschik [fot. Witold Wośtak]
Oświetlone podwórko Eleonory i Henryka Jaschik [fot. Witold Wośtak]
Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje się świątecznymi dekoracjami od 2002 roku, a rozpoczynał od wywieszenia półtora tysiąca świecidełek.
Choć do tej pory za każdym razem liczba lampek rosła, teraz będzie zbliżona do ubiegłorocznej. - Nie ma ich więcej, bo węże świetlne szybko się psują - mówi hobbysta z Krapkowic.

Zaznacza, że co roku układ jest nieco inny. - Są ruchome układy wykonane ze sklejki. Wszystkie figurki są napędzane specjalnymi silniczkami, a do tego dochodzi jeszcze oświetlenie. Poza tym zmodernizowałem lekko cały układ, bo zawsze staram się dołożyć coś nowego.

Choć ozdoby na podwórku są niemal gotowe, oficjalne otwarcie iluminacji zaplanowano na 23 grudnia. Można będzie ją oglądać co najmniej do 6 stycznia. Jak co roku, Henryk Jaschik spodziewa się dużej grupy odwiedzających.

- Nasza ulica jest pełna zaparkowanych samochodów, a zwiedzający pochodzą z różnych stron świata. Mieliśmy już gości z Dubaju, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Francji, Madagaskaru i Australii. Jeśli mam możliwość, staram się pytać, skąd przyjechali. Wtedy mogę o tym opowiadać.

Państwo Jaschikowie mieszkają przy ulicy Chrobrego 77 w Krapkowicach.
Henryk Jaschik 1
Henryk Jaschik 2

Kultura i rozrywka

2020-07-14, godz. 15:00 Prudnik: muzeum będzie efektownie prezentować się także nocą. W Czechach wypromuje swoją kolekcję prac Hanny Bakuły Były arsenał w Prudniku będzie miał iluminację, która podkreśli jego zabytkowe walory. To jeden z efektów przedsięwzięcia tamtejszego muzeum z jego czeskim odpowiednikiem… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Dziś odsłona kolejnego spotkania online pod hasłem "Wpadnij w bibliosieć" Tym razem czytelnicy spotkają się z youtuberkami: Tolą oraz Zuzanną Grupą. To siostry, które wspólnie w listopadzie stworzyły kanał o nazwie Zaksiążkowane, gdzie… » więcej 2020-07-12, godz. 12:15 Górski klimat, biesiada góralska i rzemiosło, czyli XVII Święto Gór Opawskich Biesiada góralska, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła - to tylko niektóre z atrakcji, jakie Głuchołazy przygotowały w ramach XVII Święta Gór Opawskich. Wydarzenie… » więcej 2020-07-12, godz. 10:15 III Powstanie Śląskie widziane oczami franciszkanina w relacji księdza Andrzeja Hanicha Ksiądz profesor Andrzej Hanich opowiadał w Muzeum Ślaska Opolskiego o związkach Sanktuarium w Górze św. Anny z III Powstaniem Ślaskim. Oparł swoja prelekcję na… » więcej 2020-07-11, godz. 20:00 Brawa, kwiaty i gratulacje po premierze piosenki Gosi Sacały [ZDJĘCIA] Za nami premiera pierwszego singla opolanki Gosi Sacały 'If you were here'. Jak przystało na znaną youtuberkę, teledysk po raz pierwszy ujrzał światło dzienne… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wspólne czytanie, dyskusje i artystyczne badanie wody. GSW działała na kąpielisku Bolko w Opolu [ZDJĘCIA] W ramach projektu zatytułowanego 'Wodowanie' Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozpoczęła spotkania nad kąpieliskiem Bolko. Pierwsze działanie w ramach cyklu… » więcej 2020-07-10, godz. 18:15 Frele zaśpiewają na koncercie samochodowym w Oleśnie. Wystarczy dobrze ustawić częstotliwość w radiu Będzie pierwszy w historii Olesna koncert samochodowy. Jutro (11.07) wieczorem na parkingu galerii handlowej przy ulicy Wielkie Przedmieście wystąpi śląski zespół… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 Historia III Powstania Śląskiego oczami gwardiana Muzeum Śląska Opolskiego organizuje pierwszą prelekcję z udziałem publiczności w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem odczyt będzie dotyczył III Powstania Śląskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 11:15 Motoryzacyjne ognisko nad Balatonem. Zlot klasycznych pojazdów w Dobrzeniu Wielkim 13. Zlot Oldtimerów w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się w tym roku w nieco innej formie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »