Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-11, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Henryk Jaschik znów ozdobił dom i podwórko tysiącami lampek świątecznych [ZDJĘCIA]

Oświetlone podwórko Eleonory i Henryka Jaschik [fot. Witold Wośtak]
Oświetlone podwórko Eleonory i Henryka Jaschik [fot. Witold Wośtak]
Około 41 tysięcy świątecznych lampek będzie w tym roku zdobić posesję państwa Jaschików z Krapkowic. Henryk Jaschik, emerytowany kierowca autobusów, zajmuje się świątecznymi dekoracjami od 2002 roku, a rozpoczynał od wywieszenia półtora tysiąca świecidełek.
Choć do tej pory za każdym razem liczba lampek rosła, teraz będzie zbliżona do ubiegłorocznej. - Nie ma ich więcej, bo węże świetlne szybko się psują - mówi hobbysta z Krapkowic.

Zaznacza, że co roku układ jest nieco inny. - Są ruchome układy wykonane ze sklejki. Wszystkie figurki są napędzane specjalnymi silniczkami, a do tego dochodzi jeszcze oświetlenie. Poza tym zmodernizowałem lekko cały układ, bo zawsze staram się dołożyć coś nowego.

Choć ozdoby na podwórku są niemal gotowe, oficjalne otwarcie iluminacji zaplanowano na 23 grudnia. Można będzie ją oglądać co najmniej do 6 stycznia. Jak co roku, Henryk Jaschik spodziewa się dużej grupy odwiedzających.

- Nasza ulica jest pełna zaparkowanych samochodów, a zwiedzający pochodzą z różnych stron świata. Mieliśmy już gości z Dubaju, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin, Francji, Madagaskaru i Australii. Jeśli mam możliwość, staram się pytać, skąd przyjechali. Wtedy mogę o tym opowiadać.

Państwo Jaschikowie mieszkają przy ulicy Chrobrego 77 w Krapkowicach.
Henryk Jaschik 1
Henryk Jaschik 2

Kultura i rozrywka

2019-01-21, godz. 20:41 Koncert na rzecz opolskiej katedry. Wystąpili Ania Deko i Dżem Ania Deko i zespół Dżem zagrali dla opolskiej Katedry. Koncert charytatywny na rzecz renowacji świątyni zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego przy ul. D ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:42 Wanda Kwietniewska gościem Małej Akademii Piosenki w Opolu Wanda Kwietniewska była bohaterką Małej Akademii Piosenki w Opolu. Artystka zaczynała w Poznaniu w zespole Vist, później występował między innymi z grupą Lomb ... » więcej 2019-01-21, godz. 10:51 "Biesiada z Mickiewiczem" już dziś w Prószkowie 'Biesiada z Mickiewiczem' odbędzie się dzisiaj (21.01) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Widowisko przygotowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawow ... » więcej 2019-01-21, godz. 07:00 Trwają prace nad przygotowaniem obchodów Roku Moniuszkowskiego na Opolszczyźnie. Na razie najbardziej aktywne Opole Koncerty, happeningi, spektakle, konkursy, wystawy, czy spotkania. Pomysłów jest wiele, jak uczcić obchodzony w Polsce w 2019 roku, Rok Moniuszkowski. » więcej 2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej 2019-01-20, godz. 12:38 Księżyc pod lupą na Uniwersytecie Opolskim Noc Księżycowa na Uniwersytecie Opolskim - z taką propozycją wyszedł Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii. W programie przewidziano wykłady tematyc ... » więcej 2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »