Radio Opole » Gospodarka
2019-03-14, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Można już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych

Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
A. Czubak i M. Kałuża-Swoboda [fot. Witold Wośtak]
A. Czubak i M. Kałuża-Swoboda [fot. Witold Wośtak]
Ruszył nabór wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Opolski Urząd Wojewódzki będzie przyjmować wnioski do 12 kwietnia. Tegoroczna pula dla naszego województwa to ponad 93 miliony złotych.
Połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na wykonanie 37 zadań z ubiegłorocznego naboru Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. 48 milionów zostanie wydane na inwestycje z rozpoczętego naboru.

- Wnioski odnośnie dróg gminnych i powiatowych zostaną poddane ocenie formalnej, a później merytorycznej - mówi wojewoda Adrian Czubak.

- Oceniamy wniosek pod względem poprawy stanu bezpieczeństwa, dojazdu do terenów inwestycyjnych, zwiększenia dostępności transportowej dla jednostek administracji publicznej i połączenia już istniejących dróg lokalnych. Wartość dofinansowania będzie zależeć głównie, choć nie tylko, od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Krótko mówiąc: im niższy dochód własny, tym większa szansa na dofinansowanie rzędu nawet 80 procent.

Jedną z różnic wobec poprzednika FDS jest możliwość zgłaszania zadań wieloletnich. Wojewoda mówi o dwóch kolejnych zmianach.

- W ramach programu finansowane było wyłącznie 50 procent wartości zadania, natomiast w przypadku Funduszu istnieje wspomniana możliwość finansowania do 80 procent kosztu inwestycji. Poza tym, w ubiegłym roku można było starać się o dofinansowanie zadania wartego maksymalnie 5 milionów złotych, a teraz wsparcie może być na poziomie nawet 30 milionów.

Następna zmiana dotyczy możliwości dofinansowania nawet do 80 procent zadania mostowego wzdłuż dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Dopuszczalna jest także inwestycja związana z drogami o tak zwanym znaczeniu obronnym, ale wtedy oceny i decyzje będą po stronie ministerialnej.
Adrian Czubak 1
Adrian Czubak 2

Gospodarka

2020-01-28, godz. 11:44 W Kędzierzynie-Koźlu przyznano statuetki Kozłów Biznesu Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy po raz kolejny zorganizował konkurs „Kozły Biznesu”, żeby uhonorować najaktywniejsze firmy i przedsiębiorców, a także… » więcej 2020-01-28, godz. 08:45 Zapowiada się kolejny rok z inwestycjami drogowymi w Wołczynie. Takie są podstawowe założenia budżetu 66 milionów złotych dochodów i o niemal milion złotych większe wydatki. Takie są założenia tegorocznego budżetu gminy Wołczyn. » więcej 2020-01-28, godz. 07:00 W tym roku powstanie kanalizacja w Urbanowicach i ujecie wody w Grodzisku W tym roku w gminie Pawłowiczki będą realizowane dwie duże inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. Jedną będzie budowa kolejnego odcinka kanalizacji w… » więcej 2020-01-27, godz. 18:00 42 opolskich stulatków co miesiąc dostaje z ZUS 4 tysiące złotych. W tym gronie jest tylko 6 mężczyzn Rośnie liczba stulatków w całym kraju. Na Opolszczyźnie w ubiegłym roku żyło 36 kobiet i 6 mężczyzn w takim wieku. » więcej 2020-01-27, godz. 17:57 Ile mieszkańcy Tarnowa Opolskiego zapłacą za wywóz śmieci? Na razie nie wiadomo Nadal nie wiadomo, ile dokładnie za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy Tarnowa Opolskiego. Od nowego roku - zgodnie z wygranym przetargiem - gminę obsługuje firma… » więcej 2020-01-27, godz. 15:22 Organizacje pozarządowe mogą zdobyć pieniądze na wkład własny do projektów krajowych. Ruszył nabór wniosków Finansowanie wkładów własnych do projektów, wspieranie działań na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych… » więcej 2020-01-27, godz. 14:35 Czas na ZRID. Kolejny etap przygotowań do budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID dla budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla trafił dziś (27.01) do urzędu… » więcej 2020-01-27, godz. 07:45 Gazyfikacja Bierawy w pełni. Najpierw urząd, potem szkoła i przedszkole Rozpoczęła się główna faza gazyfikacji Bierawy. Do miejscowości już pod koniec ubiegłego roku doprowadzono gazociąg i przyłączono pierwszy dom. Teraz rozpoczynają… » więcej 2020-01-26, godz. 19:30 W Reńskiej Wsi rusza program dopłat do wymiany kopciuchów Radni i urzędnicy z Reńskiej Wsi pracują nad zapisami gminnego programu wymiany starych pieców na ekologiczne. W tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na… » więcej 2020-01-26, godz. 10:00 Gmina Wołczyn ma pieniądze na wymianę starych pieców. Tym razem w puli jest 140 tysięcy złotych 140 tysięcy złotych zarezerwowano w tym roku w gminie Wołczyn na współfinansowanie wymiany starych pieców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »