Radio Opole » Gospodarka
2019-03-14, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Można już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych

Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
A. Czubak i M. Kałuża-Swoboda [fot. Witold Wośtak]
A. Czubak i M. Kałuża-Swoboda [fot. Witold Wośtak]
Ruszył nabór wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Opolski Urząd Wojewódzki będzie przyjmować wnioski do 12 kwietnia. Tegoroczna pula dla naszego województwa to ponad 93 miliony złotych.
Połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na wykonanie 37 zadań z ubiegłorocznego naboru Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. 48 milionów zostanie wydane na inwestycje z rozpoczętego naboru.

- Wnioski odnośnie dróg gminnych i powiatowych zostaną poddane ocenie formalnej, a później merytorycznej - mówi wojewoda Adrian Czubak.

- Oceniamy wniosek pod względem poprawy stanu bezpieczeństwa, dojazdu do terenów inwestycyjnych, zwiększenia dostępności transportowej dla jednostek administracji publicznej i połączenia już istniejących dróg lokalnych. Wartość dofinansowania będzie zależeć głównie, choć nie tylko, od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Krótko mówiąc: im niższy dochód własny, tym większa szansa na dofinansowanie rzędu nawet 80 procent.

Jedną z różnic wobec poprzednika FDS jest możliwość zgłaszania zadań wieloletnich. Wojewoda mówi o dwóch kolejnych zmianach.

- W ramach programu finansowane było wyłącznie 50 procent wartości zadania, natomiast w przypadku Funduszu istnieje wspomniana możliwość finansowania do 80 procent kosztu inwestycji. Poza tym, w ubiegłym roku można było starać się o dofinansowanie zadania wartego maksymalnie 5 milionów złotych, a teraz wsparcie może być na poziomie nawet 30 milionów.

Następna zmiana dotyczy możliwości dofinansowania nawet do 80 procent zadania mostowego wzdłuż dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Dopuszczalna jest także inwestycja związana z drogami o tak zwanym znaczeniu obronnym, ale wtedy oceny i decyzje będą po stronie ministerialnej.
Adrian Czubak 1
Adrian Czubak 2

Gospodarka

2019-03-25, godz. 14:00 Rozpoczynają się konsultacje dotyczące budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Ruszają konsultacje dotyczące budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała spotkania z mieszkańcami Lenartowi ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:45 Niemodlin rozpoczął największą drogową inwestycję w tym roku Rozpoczęła się przebudowa ulicy Lwowskiej w Niemodlinie. Na odcinku 900 metrów drogowcy wymienią nawierzchnię i zamontują oświetlenie. Dodatkowo wzdłuż ulicy ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:10 Budżet województwa wesprze finansowo organizacje społeczne, które dotychczas nie mogły pozyskiwać dofinansowania na lo ... Organizacjom pozarządowym z Opolszczyzny będzie łatwiej sięgać po unijne fundusze. Pomocne w tym będą pieniądze z budżetu samorządu województwa. Dla wielu org ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:00 Więcej ścieżek rowerowych będzie w Tułowicach Od Małych Tułowic i Ligoty Tułowickiej do samego centrum gminy, czyli dworca kolejowego. Tułowice rozbudowują swoją sieć ścieżek pieszo-rowerowych. » więcej 2019-03-22, godz. 12:28 W Walcach powstanie pierwszy w gminie żłobek Milion złotych ma kosztować budowa żłobka z Walcach. Będzie to pierwsza taka placówka w gminie. 640 tysięcy samorząd otrzymał z programu rządowego Maluch Plus ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:41 Wody w Polsce będzie coraz mniej. W pierwszej kolejności wpłynie to na uprawy 0,6% wody na naszej planecie nadaje się do picia. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody, a eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie alar ... » więcej 2019-03-22, godz. 08:53 17 tysięcy złotych co miesiąc - to najwyższa emerytura w naszym regionie wypłacana przez ZUS. Najniższa to 40 groszy Ponad 17 tysięcy złotych emerytury otrzymuje każdego miesiąca jeden z mieszkańców Opola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta suma plasuje go na podium zestaw ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:00 Otmuchów stawia na LEDy. W przyszłym roku z ulic wszystkich miejscowości w gminie znikną lampy sodowe Otmuchów chce zmodernizować uliczne oświetlenie. Do połowy przyszłego roku, wszystkie lampy sodowe na przydrożnych latarniach w gminie, mają zostać zastąpione ... » więcej 2019-03-21, godz. 12:00 Nie ma wstępu do kluczborskiego Parku Dzierżona. Rewitalizacja potrwa do września Kluczborski Park Dzierżona zamienił się w plac budowy na czas rewitalizacji. Teren przy ulicy Byczyńskiej został zabezpieczony i ogrodzony siatką. » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »