Radio Opole » Gospodarka
2019-03-15, 12:47 Autor: Witold Wośtak

Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze

Podpisanie porozumienia w sprawie tzw. mostu południowego [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Podpisanie porozumienia w sprawie tzw. mostu południowego [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury pierwszy raz w historii zorganizowano połączone, nadzwyczajne sesje rad miejskich.
Gminy będą aplikować o budowę przeprawy w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów. Do 29 marca zostanie złożony wniosek o 80 procent dofinansowania na wykonanie dokumentacji. Jej koszt to 3 miliony złotych.

- Wniosek powinien zostać oceniony do czerwca, liczymy na jego pozytywną opinię ministerialną i podpisanie umowy na projekt w tym roku - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.

- Chcemy, aby ten projekt został wykonany w ciągu 2,5-3 lat. To może wydawać się odległym terminem, ale trzeba pamiętać, że chodzi o ponad 2,5 kilometra całkiem nowej drogi oraz dwa ronda włączające do drogi krajowej po lewej stronie Odry i do drogi wojewódzkiej po prawej stronie rzeki. Potrzeba też mostu i estakady nad Odrą.

Maksymalne dofinansowanie budowy mostu to 80 procent.
Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina, podkreśla, że trzeba przygotować tę inwestycję mądrze i odpowiedzialnie.

- Bez tej przeprawy nigdy nie wybudujemy południowej obwodnicy Gogolina. Nie przepuścimy też strumienia samochodów z drogi wojewódzkiej 409 od Strzelec Opolskich w kierunku granicy z Republiką Czeską. Bez tego mostu Krapkowice nie udrożnią także swojego miasta.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczył też wojewoda Adrian Czubak, który mocno wspiera krapkowicko-gogolińską inicjatywę.

Most Południowy miałby zostać zlokalizowany na wysokości Żywocic i Obrowca. Wstępny koszt oscyluje wokół 100 milionów złotych.
Andrzej Kasiura
Joachim Wojtala

Gospodarka

2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej 2019-10-11, godz. 06:15 Zakończyła się przebudowa DW 435 w Mechnicach Dzięki tej inwestycji polepszy się przede wszystkim komunikacja zachodniej części naszego województwa z autostradą A4, a także zwiększy bezpieczeństwo jazdy p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »