Radio Opole » Gospodarka
2019-03-15, 12:47 Autor: Witold Wośtak

Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze

Podpisanie porozumienia w sprawie tzw. mostu południowego [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Podpisanie porozumienia w sprawie tzw. mostu południowego [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Planowany przebieg tzw. mostu południowego wraz z drogami dojazdowymi [fot. www.facebook.com/Gmina Krapkowice]
Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury pierwszy raz w historii zorganizowano połączone, nadzwyczajne sesje rad miejskich.
Gminy będą aplikować o budowę przeprawy w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów. Do 29 marca zostanie złożony wniosek o 80 procent dofinansowania na wykonanie dokumentacji. Jej koszt to 3 miliony złotych.

- Wniosek powinien zostać oceniony do czerwca, liczymy na jego pozytywną opinię ministerialną i podpisanie umowy na projekt w tym roku - mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.

- Chcemy, aby ten projekt został wykonany w ciągu 2,5-3 lat. To może wydawać się odległym terminem, ale trzeba pamiętać, że chodzi o ponad 2,5 kilometra całkiem nowej drogi oraz dwa ronda włączające do drogi krajowej po lewej stronie Odry i do drogi wojewódzkiej po prawej stronie rzeki. Potrzeba też mostu i estakady nad Odrą.

Maksymalne dofinansowanie budowy mostu to 80 procent.
Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina, podkreśla, że trzeba przygotować tę inwestycję mądrze i odpowiedzialnie.

- Bez tej przeprawy nigdy nie wybudujemy południowej obwodnicy Gogolina. Nie przepuścimy też strumienia samochodów z drogi wojewódzkiej 409 od Strzelec Opolskich w kierunku granicy z Republiką Czeską. Bez tego mostu Krapkowice nie udrożnią także swojego miasta.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczył też wojewoda Adrian Czubak, który mocno wspiera krapkowicko-gogolińską inicjatywę.

Most Południowy miałby zostać zlokalizowany na wysokości Żywocic i Obrowca. Wstępny koszt oscyluje wokół 100 milionów złotych.
Andrzej Kasiura
Joachim Wojtala

Gospodarka

2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej 2019-03-20, godz. 15:45 Kolejne inwestycje w Otmuchowie opóźnią się przez brak wykonawców. "Albo nikt się nie zgłasza, albo oferują ceny nie d ... Opóźnia się remont otmuchowskiego domu kultury. Do dziś wykonawcy mogli składać oferty w drugim przetargu na ten cel. Do magistratu nie wpłynęła jednak żadna ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:30 Namysłowski Velux zainwestuje w tym roku 50 milionów złotych. Fabryka wymieni oświetlenie i zautomatyzuje produkcję, a ... Nawet 50 milionów złotych zainwestuje w tym roku w rozwój namysłowska fabryka okien Velux. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez zakład j ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Jest wykonawca remontu mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Konsorcjum firm PBW Inżynieria oraz RADPOL sp.z o.o. zajmie się przebudową mostu Pamięci Sybiraków nad Odrą w ciągu ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu. » więcej 2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »