Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-15, 16:04 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy. Nauczyciele nadal strajkują

Opolski Kurator Oświaty Michał Siek [fot.P.Wójtowicz]
Opolski Kurator Oświaty Michał Siek [fot.P.Wójtowicz]
Ósmoklasiści tuż przed rozpoczęciem egzaminu [fot.P.Wójtowicz]
Ósmoklasiści tuż przed rozpoczęciem egzaminu [fot.P.Wójtowicz]
- Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty odbył się bez nieprawidłowości - informuje kurator oświaty Michał Siek. Protestujący nauczyciele podkreślają, że nadal stoją przy swoim.
Do egzaminu z języka polskiego w naszym regionie przystąpiono w 340 szkołach. W 204 nadal strajkują nauczyciele. Nad przebiegiem egzaminu czuwało około 250 osób z zewnątrz. Według informacji przekazanych na konferencji prasowej, 9 szkół zrezygnowało z protestu. W piątek (12.04) podobną decyzję podjęły placówki w gminie Turawa.

Protestujący nauczyciele podkreślają, że nadal stoją przy swoim. Żądają podwyżek i zmian w systemie edukacji. Jak sprawdziliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Opolu, dziś jeden nauczyciel był na zwolnieniu, jeden czuwał nad przebiegiem egzaminu a pozostali protestowali. - Proszę nam wierzyć, nam najbardziej zależy na dobru dziecka, a dopiero później na wynagrodzeniu - zapewniały protestujące nauczycielki Anna Wiśniewska i Iwona Amrogowicz. - Mamy nadzieję, że ktoś w końcu nas usłyszy - dodają.

Jak tłumaczą, najpierw nauczyciele mówili o pensjach, ponieważ należało wysunąć postulaty, dzisiaj zwróciły uwagę na reformę, która ich zdaniem poszła nie tą drogą.

- Nam przede wszystkim zależy na zmianach w oświacie, gdyż obecna reforma doprowadziła do tego, że uczniowie są przeciążeni obowiązkami. Mirosław Śnigórski, dyrektor PSP nr 2 w Oolu potwierdza, że rodzice uczniów przychodzą i podkreślają, że ich dzieci nie dają rady, ponieważ tygodniowo mają po 40 godzin zajęć.

Wanda Sobiborowicz z ZNP podkreśla, że związek w rozmowach z rządem ponawia apel o rozpoczęcie rozmów. - Chcemy rozmawiać o płacach, ponieważ porozumienie, które podpisała Solidarność jest dla nas nie do przyjęcia.

Przypomnijmy, nauczyciele stażyści po styczniowych podwyżkach na rękę otrzymują 1835, natomiast chcą 2255. Nauczyciele kontraktowi żądają podwyżek z 2095 na 2319 zł, a mianowani chcieliby zarabiać około 2625 zł. Kolejną grupą są nauczyciele dyplomowani, których pensja wynosi około 2493 zł., natomiast chcieliby otrzymywać miesięcznie 3071 zł.

Brak rozwiązania sporu doprowadził do tego, że pozostali uczniowie szkół podstawowych i średnich nadal pozostają w domach. Pojawia się pytanie: co z maturami i klasyfikacją maturzystów?

Kurator oświaty przypomina, że wystawienie ocen przed maturą to obowiązek nauczyciela. - Dochodzimy do sytuacji, w której zapewne uczniowie albo ich rodzice będą dochodzili swoich praw przed sądem. - Jeśli nie otrzymają takiej klasyfikacji, to mamy do czynienia z naruszeniem konstytucyjnych praw do nauki i wprost obowiązków nauczyciela, które są zapisane w ustawie - mówił Michał Siek.

- Oczywiście, że klasyfikacja maturzystów jest obowiązkiem nauczyciela - ripostuje prezes opolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Wanda Sobiborowicz. - Mogę się odnieść do ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i zaznaczam, że póki co mamy jeszcze prawo strajkować. Przypominam, że o strajku strona rządowa wiedziała od stycznia, ale to lekceważyła.

Prezes opolskiego okręgu ZNP zaznacza, że kwestia klasyfikacji pozostaje indywidualną sprawą nauczycieli. W opolskim kuratorium usłyszeliśmy, że niewykluczone, iż po strajku dzieci będą musiały odrabiać zaległości w soboty. - Jednak nastąpi to w sytuacji, kiedy stwierdzimy, że naruszona została podstawa programowa - mówi kurator Michał Siek.
Egzamin 8 klasisty w cieniu strajku 1
Egzamin 8 klasisty w cieniu strajku 2

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 22:05 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 22:04 Śmigus-dyngus pod kontrolą. Niewinna zabawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Ta tradycja kojarzy się nie tylko z mnóstwem wody, ale i z dobrą zabawą. Zazwyczaj dobrą, bo nie wszystkim może ona odpowiadać. A w efekcie może skończyć się ... » więcej 2019-04-21, godz. 21:59 Jakie będą tematy kampanii i czy 26 maja pójdziemy do urn? Debata w Świątecznej Loży Radiowej Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w całym kraju 25 komitetów. W naszym rejonie startuje 15 osób z 7 komitetów. Na Opolszczyźnie, przy poprzednich euro ... » więcej 2019-04-21, godz. 18:29 Wyciek gazu w Opolu. Nieprzejezdna ulica Sosnkowskiego [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana ulica Sosnkowskiego w Opolu. Powodem wyciek gazu z jednej ze studzienek. Na miejscu pracują strażacy i służby gazowe. Ulica jest n ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:11 Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. Wjechał do rowu, zabrał go śmigłowiec Drugi dzisiaj wypadek z udziałem motocyklisty miał miejsce w Sternalicach, w gminie Radłów. Doszło do niego w rejonie skrzyżowania. Jedynym uczestnikiem tego ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Z wizytą w USA. Śląscy Teksańczycy kultywują polskie zwyczaje wielkanocne Śląscy Teksańczycy, których przodkowie wyemigrowali prawie 170 lat temu, też świętują Wielkanoc i starają się kultywować przywiezione ze starego kraju zwyczaj ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:01 Zderzenie motocyklisty z osobówką. Śmigłowiec zabrał poszkodowanego Do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym doszło dzisiaj w miejscowości Mnichus w gminie Ozimek. Wypadek miał miejsce na prostym odcinku drogi. » więcej 2019-04-21, godz. 13:48 Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycj ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Święta rosyjskich katolików. "Udało się zachować wiarę i zwyczaje" - Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko blednie w obliczu Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ojciec Wojc ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Sprawdzamy czystość powietrza po pożarze w Kędzierzynie-Koźlu Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »