Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:15 Autor: Marzena Śmierciak

Opolszczyzna rozpoczyna obchody 100-lecia niepodległości Polski

Flaga Polski [fot. Barbara Więcek]
Flaga Polski [fot. Barbara Więcek]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Opolu rozpoczyna się świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie - zapowiada Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
- W środę (07.11) w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu będziemy wręczali odznaczenia przyznawane przez premiera - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego. - Będą to medale stulecia odzyskania niepodległości, będzie ich ponad 60, przyznawane różnym osobom, bez względu na to, jaki zawód sprawują. Będą to kombatanci, będą to osoby działające społecznie, będą tutaj osoby, które bardzo przyczyniły się patriotycznie do organizacji chociażby różnych uroczystości - mówił doradca wojewody opolskiego. W tym dniu zaplanowano także występ zespołu "Semper fidelis" z Grodkowa oraz przedstawienie teatru "Nie teraz" z Tarnowa.

- 9 listopada wojewoda opolski wraz zaproszonymi gośćmi będą w miejscach szczególnych ze względu na walkę niepodległościową na rzecz Opolszczyzny. W miejscach upamiętnień zostaną złożone kwiaty - dodał Jerzy Naszkiewicz.

- Z kolei 10 listopada spotkamy się w Brzegu, gdzie na Placu Zamkowym odbędzie się piknik wojskowy "Służymy niepodległej" organizowany we współpracy z ministrem obrony narodowej - dodał gość Loży Radiowej. - Piknik rozpoczyna się o godzinie 12:00 pochodem niepodległościowym ulicami miasta. Przy ul. Piastowskiej 4 rozpocznie się ten pochód, następnie o godzinie 12:30 zaplanowano hymn państwowy, podniesienie flagi. I to będzie wszystko na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - mówił gość Loży Radiowej.

Tego dnia zaplanowano także m.in. koncert, występy artystyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wspólne śpiewanie pieśni reprezentacyjnych.

- 11 listopada to kulminacja obchodów - dodaje Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego. - Dokładnie o 11:00 pod opolskim urzędem wojewódzkim od strony muralu odsłonimy tablicę pamiątkową, na której znajdzie się tekst Dekalogu Polaka. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz do katedry opolskiej. W katedrze opolskiej - bardzo uroczysta msza święta, na którą serdecznie wszystkich zapraszam. I po niej przemarsz w odwrotnym kierunku - na Plac Wolności w Opolu, gdzie odbędą się główne uroczystości - mówił Jerzy Naszkiewicz.

O godz. 15:00 w sali im. Karola Musioła w ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Opola. O tej samej godzinie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza na okolicznościową wystawę.

O 18.00 Eko Studio przygotowało spektakl, w tym samym czasie Filharmonii Opolskiej zaplanowano uroczysty koncert pieśni patriotycznych, a w NCPP - koncert "Powróćmy jak za dawnych lat".
Jerzy Naszkiewicz cz.1
Jerzy Naszkiewicz cz.2
Jerzy Naszkiewicz cz.3

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej 2020-09-18, godz. 13:15 Policjanci z Namysłowa dostaną nowy radiowóz. Do zakupu dokłada się gmina Namysłowska policja będzie miała nowy samochód. Jeszcze nie wiadomo, jakiej marki, ale pewne jest, że będzie to SUV. » więcej 2020-09-18, godz. 12:00 NIK ujawniła braki w psychiatrii dzieci i młodzieży, również na Opolszczyźnie. Czy pomoże nowy program resortu … Jeden psychiatra dla dzieci i młodzieży na 40 tysięcy osób małoletnich przypada w województwie opolskim. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądała… » więcej 2020-09-18, godz. 11:00 Raport MZ: 19 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (18.09) o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 19 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 "Zaczynamy działać". Partia Pawła Kukiza już działa oficjalnie. Gość Radia Opole Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15. Robert Tistek, szef struktur stowarzyszenia Kukiz'15 w regionie powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-18, godz. 09:45 Koronawiurs w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażony jest jeden z podopiecznych. Kolejne cztery osoby mają już objawy, które… » więcej 2020-09-18, godz. 08:15 OIOM w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu utrzymany dla pacjentów z COVID-19 i niezakażonych Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 'niecovidowych' oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia… » więcej 2020-09-17, godz. 20:48 Pierwsi kandydaci do służby pojawili się w Wojskowym Centrum Rekrutacji uruchomionym w Opolu Wojskowe Centrum Rekrutacji rozpoczęło działalność na Opolszczyźnie. Pierwszą tego typu jednostkę utworzono przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu… » więcej 2020-09-17, godz. 20:45 Raport dnia: kluczborski i głubczycki na liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Mamy 19 nowych przypadków… Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (17.09) dziewiętnaście nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2020-09-17, godz. 19:11 81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA] 81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***