Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:15 Autor: Marzena Śmierciak

Opolszczyzna rozpoczyna obchody 100-lecia niepodległości Polski

Flaga Polski [fot. Barbara Więcek]
Flaga Polski [fot. Barbara Więcek]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Opolu rozpoczyna się świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie - zapowiada Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
- W środę (07.11) w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu będziemy wręczali odznaczenia przyznawane przez premiera - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego. - Będą to medale stulecia odzyskania niepodległości, będzie ich ponad 60, przyznawane różnym osobom, bez względu na to, jaki zawód sprawują. Będą to kombatanci, będą to osoby działające społecznie, będą tutaj osoby, które bardzo przyczyniły się patriotycznie do organizacji chociażby różnych uroczystości - mówił doradca wojewody opolskiego. W tym dniu zaplanowano także występ zespołu "Semper fidelis" z Grodkowa oraz przedstawienie teatru "Nie teraz" z Tarnowa.

- 9 listopada wojewoda opolski wraz zaproszonymi gośćmi będą w miejscach szczególnych ze względu na walkę niepodległościową na rzecz Opolszczyzny. W miejscach upamiętnień zostaną złożone kwiaty - dodał Jerzy Naszkiewicz.

- Z kolei 10 listopada spotkamy się w Brzegu, gdzie na Placu Zamkowym odbędzie się piknik wojskowy "Służymy niepodległej" organizowany we współpracy z ministrem obrony narodowej - dodał gość Loży Radiowej. - Piknik rozpoczyna się o godzinie 12:00 pochodem niepodległościowym ulicami miasta. Przy ul. Piastowskiej 4 rozpocznie się ten pochód, następnie o godzinie 12:30 zaplanowano hymn państwowy, podniesienie flagi. I to będzie wszystko na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - mówił gość Loży Radiowej.

Tego dnia zaplanowano także m.in. koncert, występy artystyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wspólne śpiewanie pieśni reprezentacyjnych.

- 11 listopada to kulminacja obchodów - dodaje Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego. - Dokładnie o 11:00 pod opolskim urzędem wojewódzkim od strony muralu odsłonimy tablicę pamiątkową, na której znajdzie się tekst Dekalogu Polaka. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz do katedry opolskiej. W katedrze opolskiej - bardzo uroczysta msza święta, na którą serdecznie wszystkich zapraszam. I po niej przemarsz w odwrotnym kierunku - na Plac Wolności w Opolu, gdzie odbędą się główne uroczystości - mówił Jerzy Naszkiewicz.

O godz. 15:00 w sali im. Karola Musioła w ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Opola. O tej samej godzinie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza na okolicznościową wystawę.

O 18.00 Eko Studio przygotowało spektakl, w tym samym czasie Filharmonii Opolskiej zaplanowano uroczysty koncert pieśni patriotycznych, a w NCPP - koncert "Powróćmy jak za dawnych lat".
Jerzy Naszkiewicz cz.1
Jerzy Naszkiewicz cz.2
Jerzy Naszkiewicz cz.3

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 10:20 Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Czy dziadkowie o tym wiedzieli? Rośnie liczba osób zamieszanych w sprawę makabrycznego znaleziska w Ciecierzynie. Do grona oskarżonych dołączyli dziadkowie. - Według prokuratury rodzice Dawi ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Przedstawiciele koalicji i opozycji oceniają budżet regionu na 2019 rok - Inwestycje w regionie są rozdzielone w sposób nie do końca sprawiedliwy - oceniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodnicząca klubu radnych Prawa i S ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Jest opóźnienie na budowie obwodnicy Malni i Choruli Pierwsza warstwa betonu została położona, kolejna w przyszłym roku - tak wygląda zaawansowanie budowy obwodnicy Malni i Choruli. Wcześniej deklarowano, że naw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:00 Mali twórcy choinkowych ozdób nagrodzeni przez kuratora oświaty Łańcuchy z płatków, makaronu, bałwanki z włóczek i z patyczków do lodów, to tylko niektóre z choinkowych dekoracji autorstwa opolskich przedszkolaków, nagrodz ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Marek Witek pełnomocnikiem zarządu do spraw wielokulturowości w województwie opolskim Marek Witek, były burmistrz Dobrodzienia i członek Mniejszości Niemieckiej będzie pełnomocnikiem zarządu regionu do spraw wielokulturowości. Jego zadaniem będ ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej 2018-12-19, godz. 06:45 Pięć nowych rodzin zastępczych dla dzieci z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Pięć nowych rodzin zastępczych podpisało umowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe rodziny przeszły odpowiednie szkolenia, są przy ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:00 Prudnik: starostwo zataiło przed radnymi protokoły z kontroli RIO? Władze powiatu ukryły wyniki kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkowa - taki zarzut stawiają opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości. Spra ... » więcej 2018-12-19, godz. 06:00 Karta "Opolska Rodzina" i "Opolski Senior" także dla mieszkańców Komprachcic Ponad 5 tysięcy mieszkańców gminy Komprachcice będzie mogło skorzystać z Kart „Opolska Rodzina' oraz „Opolski Senior”. Karty uprawniają do korzystania z ulg i ... » więcej 2018-12-18, godz. 21:51 Dachowanie auta na DK 46 koło Ozimka, koło Leśnicy przewróciła się ciężarówka Duże utrudnienia w ruchu w miejscowości Schodnia na drodze krajowej numer 46 z Opola do Ozimka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »