Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:15 Autor: Marzena Śmierciak

Opolszczyzna rozpoczyna obchody 100-lecia niepodległości Polski

Flaga Polski [fot. Barbara Więcek]
Flaga Polski [fot. Barbara Więcek]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
W Opolu rozpoczyna się świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie - zapowiada Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
- W środę (07.11) w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu będziemy wręczali odznaczenia przyznawane przez premiera - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego. - Będą to medale stulecia odzyskania niepodległości, będzie ich ponad 60, przyznawane różnym osobom, bez względu na to, jaki zawód sprawują. Będą to kombatanci, będą to osoby działające społecznie, będą tutaj osoby, które bardzo przyczyniły się patriotycznie do organizacji chociażby różnych uroczystości - mówił doradca wojewody opolskiego. W tym dniu zaplanowano także występ zespołu "Semper fidelis" z Grodkowa oraz przedstawienie teatru "Nie teraz" z Tarnowa.

- 9 listopada wojewoda opolski wraz zaproszonymi gośćmi będą w miejscach szczególnych ze względu na walkę niepodległościową na rzecz Opolszczyzny. W miejscach upamiętnień zostaną złożone kwiaty - dodał Jerzy Naszkiewicz.

- Z kolei 10 listopada spotkamy się w Brzegu, gdzie na Placu Zamkowym odbędzie się piknik wojskowy "Służymy niepodległej" organizowany we współpracy z ministrem obrony narodowej - dodał gość Loży Radiowej. - Piknik rozpoczyna się o godzinie 12:00 pochodem niepodległościowym ulicami miasta. Przy ul. Piastowskiej 4 rozpocznie się ten pochód, następnie o godzinie 12:30 zaplanowano hymn państwowy, podniesienie flagi. I to będzie wszystko na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - mówił gość Loży Radiowej.

Tego dnia zaplanowano także m.in. koncert, występy artystyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wspólne śpiewanie pieśni reprezentacyjnych.

- 11 listopada to kulminacja obchodów - dodaje Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego. - Dokładnie o 11:00 pod opolskim urzędem wojewódzkim od strony muralu odsłonimy tablicę pamiątkową, na której znajdzie się tekst Dekalogu Polaka. Następnie odbędzie się uroczysty przemarsz do katedry opolskiej. W katedrze opolskiej - bardzo uroczysta msza święta, na którą serdecznie wszystkich zapraszam. I po niej przemarsz w odwrotnym kierunku - na Plac Wolności w Opolu, gdzie odbędą się główne uroczystości - mówił Jerzy Naszkiewicz.

O godz. 15:00 w sali im. Karola Musioła w ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Opola. O tej samej godzinie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza na okolicznościową wystawę.

O 18.00 Eko Studio przygotowało spektakl, w tym samym czasie Filharmonii Opolskiej zaplanowano uroczysty koncert pieśni patriotycznych, a w NCPP - koncert "Powróćmy jak za dawnych lat".
Jerzy Naszkiewicz cz.1
Jerzy Naszkiewicz cz.2
Jerzy Naszkiewicz cz.3

Wiadomości z regionu

2019-10-20, godz. 13:03 Sport i rekreacja na świeżym powietrzu. Opolanie zdają test Coopera Ponad dwieście osób stawiło się na miejskim stadionie lekkoatletycznym, żeby sprawdzić swoją kondycję. Już kolejny raz opolanie wzięli udział w teście Coopera ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:05 "Siła wieku w człowieku". Dzisiaj (20.10) obchodzimy Europejski Dzień Seniora Obecnie na świecie żyje ponad 600 mln osób powyżej 60. roku życia. W Polsce w 2018 było ich 9,5 miliona. » więcej 2019-10-20, godz. 09:39 Wypadek na autostradzie A4, na 232 kilometrze. Lądował helikopter LPR Do zdarzenia doszło o godzinie 7:11 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe - w kierunku na Katowice. » więcej 2019-10-20, godz. 07:53 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »