Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:01 Autor: Jacek Pelczar

Za sto lat zobaczą jak żyliśmy dziś - kapsuła czasu zakopana pod kozielskim ogólniakiem

Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła czasu, to pomysł pierwszego liceum na uczczenie stulecia niepodległości Polski. Do inicjatywy szybko przyłączyły się inne szkoły z powiatu. Uczniowie każdej z nich mogli wybrać część rzeczy, które znajdą się wewnątrz kapsuły. Wśród nich znalazły się gazety, bilety, spis lektur, pendrivy i mnóstwo innych przedmiotów użytku dnia codziennego, które następnym razem ujrzą światło dzienne aż za sto lat, czyli na 200-lecie niepodległości.
– Chcieliśmy przekazać przyszłym pokoleniom to, jak teraz wygląda nasz świat, jak żyjemy i jakie jest nasze przesłanie dla nich, za sto lat. Żeby mogli odkopując, znajdując kapsułę czasu czegoś się o nas dowiedzieć – opowiadała Małgorzata Targosz, wicedyrektorka ILO.

Tego typu kapsuły są znane z historii. Najstarsza odnaleziona pochodzi z Massachusetts z końca osiemnastego wieku. Z punktu widzenia historyków nie wnoszą one wiele informacji do stanu wiedzy o czasach minionych, jednak mają też zupełnie inną wartość.

– Jest to ciekawostka, na pewno jest to też jakiś dowód tamtego życia, tamtych czasów. Natomiast wtedy, kiedy kapsuły zaczęły się już tworzyć, technika była już na tyle daleko posunięta, że powiedzmy sobie, do dzisiaj wiele tego typu przedmiotów przetrwało, ale ciekawym jest, nie nawet to, co się tam znajduje, ale to kto to wkładał i w jakiej intencji – tłumaczył Jacek Gliński, nauczyciel historii.

Kapsuła zrobiona jest z kajneru i zabezpieczona uszczelkami oraz systemem zamków, żeby chronić znajdujące się w niej przedmioty przed dostępem wilgoci i powietrza. Została złożona w specjalnie dla niej wymurowanej niewielkiej krypcie, zaraz obok wejścia do kozielskiego ogólniaka. Uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że nie zostanie zapomniana.

Więcej o pomyśle powiemy dziś w magazynie reporterów po godzinie 14.00.
Małgorzata Targosz
Jacek Gliński

Wiadomości z regionu

2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej 2020-07-14, godz. 12:15 Opolskie parki krajobrazowe zwiedzisz z telefonem w ręku Turyści odwiedzający opolskie parki krajobrazowe mogą korzystać z aplikacji, która podpowie im, gdzie pójść, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, przybliży też historię… » więcej 2020-07-14, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: wymieniają sieć ciepłowniczą i jednocześnie remontują drogę Remont ulicy Mościckiego na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z większych miejskich inwestycji realizowanych w tym roku. Po jej zakończeniu, większość… » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 W Ligocie Wołczyńskiej zderzyły się dwa busy. Jedna osoba ranna [AKTUALIZACJA] Na DK42 w Ligocie Wołczyńskiej po godzinie 09.00 doszło do zderzenia dwóch busów. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2020-07-14, godz. 11:15 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 nowe zakażenia w regionie i śmierć 87-letniej kobiety z powiatu opolskiego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 nowych zakażeniach koronawirusem, dwa z nich dotyczą województwa opolskiego. To oznacza, że dotąd w regionie zakaziło… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Poszukiwany wpadł w czasie kontroli drogowej Poszukiwany mężczyzna wpadł w ręce policjantów, gdy kierował samochodem, mimo sądowego zakazu. Oprócz tego mundurowi znaleźli przy nim amfetaminę. Teraz za stare… » więcej 2020-07-14, godz. 11:00 Krapkowice: budowlańcy kończą przebudowę starego mostu kolejowego nad Odrą [ZDJĘCIA] Przebudowa nieczynnego mostu kolejowego nad Odrą w Krapkowicach Otmęcie jest już na ukończeniu. Pod koniec roku będą mogły nim przejechać samochody osobowe. Przygotowano… » więcej 2020-07-14, godz. 09:45 WYBORY 2020: "Opole było, jest i będzie bastionem opozycji". Tomasz Kostuś o wynikach wyborów prezydenckich - Opole i Opolszczyzna wcale nie są bastionem Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »