Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:01 Autor: Jacek Pelczar

Za sto lat zobaczą jak żyliśmy dziś - kapsuła czasu zakopana pod kozielskim ogólniakiem

Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła czasu, to pomysł pierwszego liceum na uczczenie stulecia niepodległości Polski. Do inicjatywy szybko przyłączyły się inne szkoły z powiatu. Uczniowie każdej z nich mogli wybrać część rzeczy, które znajdą się wewnątrz kapsuły. Wśród nich znalazły się gazety, bilety, spis lektur, pendrivy i mnóstwo innych przedmiotów użytku dnia codziennego, które następnym razem ujrzą światło dzienne aż za sto lat, czyli na 200-lecie niepodległości.
– Chcieliśmy przekazać przyszłym pokoleniom to, jak teraz wygląda nasz świat, jak żyjemy i jakie jest nasze przesłanie dla nich, za sto lat. Żeby mogli odkopując, znajdując kapsułę czasu czegoś się o nas dowiedzieć – opowiadała Małgorzata Targosz, wicedyrektorka ILO.

Tego typu kapsuły są znane z historii. Najstarsza odnaleziona pochodzi z Massachusetts z końca osiemnastego wieku. Z punktu widzenia historyków nie wnoszą one wiele informacji do stanu wiedzy o czasach minionych, jednak mają też zupełnie inną wartość.

– Jest to ciekawostka, na pewno jest to też jakiś dowód tamtego życia, tamtych czasów. Natomiast wtedy, kiedy kapsuły zaczęły się już tworzyć, technika była już na tyle daleko posunięta, że powiedzmy sobie, do dzisiaj wiele tego typu przedmiotów przetrwało, ale ciekawym jest, nie nawet to, co się tam znajduje, ale to kto to wkładał i w jakiej intencji – tłumaczył Jacek Gliński, nauczyciel historii.

Kapsuła zrobiona jest z kajneru i zabezpieczona uszczelkami oraz systemem zamków, żeby chronić znajdujące się w niej przedmioty przed dostępem wilgoci i powietrza. Została złożona w specjalnie dla niej wymurowanej niewielkiej krypcie, zaraz obok wejścia do kozielskiego ogólniaka. Uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że nie zostanie zapomniana.

Więcej o pomyśle powiemy dziś w magazynie reporterów po godzinie 14.00.
Małgorzata Targosz
Jacek Gliński

Wiadomości z regionu

2019-02-17, godz. 22:13 Pogarsza się jakość powietrza na Opolszczyźnie Najgorzej oddycha się w tej chwili w Prudniku - tu normy dotyczące pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 na godzinę 22:00 są przekroczone pięciokrotnie. » więcej 2019-02-17, godz. 21:00 Opolscy politycy o Warsaw Summit. Temat konferencji bliskowschodniej zdominował Niedzielną Lożę Radiową Konferencja bliskowschodnia i wczorajsza deklaracja SLD dołączenia do Koalicji Europejskiej - te dwa tematy zdominowały Niedzielną Lożę Radiową, w której spot ... » więcej 2019-02-17, godz. 20:50 Chłopczyk przygnieciony konarem doznał poważnego urazu mózgu. "Jest w stanie skrajnie ciężkim" Stan 5-latka, który w piątkowe popołudnie został przygnieciony przez drzewo jest bardzo ciężki. Chłopczyk przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej dl ... » więcej 2019-02-17, godz. 18:45 Opolskie Targi Ślubne skarbnicą pomysłów dla przyszłych nowożeńców [ZDJĘCIA] Zakończyły się 15. Targi Ślubne w Opolu. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym zaprezentowało się ponad 100 firm związanych z branżą ślubno-weselną. Dla przysz ... » więcej 2019-02-17, godz. 17:00 Harcerze chcą rozwiązać hufiec w Kędzierzynie-Koźlu Harcerze z Kędzierzyna-Koźla podjęli decyzję o rozwiązaniu hufca. Powodem ma być trwający od kilku lat konflikt między instruktorami. To pierwszy krok do likw ... » więcej 2019-02-17, godz. 16:50 Zderzenie dwóch aut w powiecie opolskim W miejscowości Kotórz Mały, w gminie Turawa, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowały łącznie 4 osoby. » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Mija 96 lat od powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Siedzibą było Opole [ZDJĘCIA] W Opolu uroczyście świętowano 96. rocznicę powołania do życia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Swoją siedzibę miała ona właśnie w stolicy regionu. Uro ... » więcej 2019-02-17, godz. 15:00 Świetlica w Kotlarni będzie miała profesjonalne zaplecze kuchenne Rozpoczął się remont świetlicy w Kotlarni w gminie Bierawa. Nie jest to duża inwestycja, ale długo oczekiwana przez mieszkańców. » więcej 2019-02-17, godz. 14:30 Bez prawa jazdy wsiadł za kierownicę ciężarówki. Wiózł żywy inwentarz Kierowcę bez uprawnień zatrzymali mundurowi Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna zdecydował się na kurs ciężarówką załadowaną żywymi zwierzę ... » więcej 2019-02-17, godz. 13:45 Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Pomagajmy kotom, zwłaszcza w czasie zimy W Opolu nie mamy kotów bezdomnych, bo te prawie zawsze trafiają do schroniska. Mamy za to koty wolno żyjące. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »