Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:01 Autor: Jacek Pelczar

Za sto lat zobaczą jak żyliśmy dziś - kapsuła czasu zakopana pod kozielskim ogólniakiem

Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła czasu, to pomysł pierwszego liceum na uczczenie stulecia niepodległości Polski. Do inicjatywy szybko przyłączyły się inne szkoły z powiatu. Uczniowie każdej z nich mogli wybrać część rzeczy, które znajdą się wewnątrz kapsuły. Wśród nich znalazły się gazety, bilety, spis lektur, pendrivy i mnóstwo innych przedmiotów użytku dnia codziennego, które następnym razem ujrzą światło dzienne aż za sto lat, czyli na 200-lecie niepodległości.
– Chcieliśmy przekazać przyszłym pokoleniom to, jak teraz wygląda nasz świat, jak żyjemy i jakie jest nasze przesłanie dla nich, za sto lat. Żeby mogli odkopując, znajdując kapsułę czasu czegoś się o nas dowiedzieć – opowiadała Małgorzata Targosz, wicedyrektorka ILO.

Tego typu kapsuły są znane z historii. Najstarsza odnaleziona pochodzi z Massachusetts z końca osiemnastego wieku. Z punktu widzenia historyków nie wnoszą one wiele informacji do stanu wiedzy o czasach minionych, jednak mają też zupełnie inną wartość.

– Jest to ciekawostka, na pewno jest to też jakiś dowód tamtego życia, tamtych czasów. Natomiast wtedy, kiedy kapsuły zaczęły się już tworzyć, technika była już na tyle daleko posunięta, że powiedzmy sobie, do dzisiaj wiele tego typu przedmiotów przetrwało, ale ciekawym jest, nie nawet to, co się tam znajduje, ale to kto to wkładał i w jakiej intencji – tłumaczył Jacek Gliński, nauczyciel historii.

Kapsuła zrobiona jest z kajneru i zabezpieczona uszczelkami oraz systemem zamków, żeby chronić znajdujące się w niej przedmioty przed dostępem wilgoci i powietrza. Została złożona w specjalnie dla niej wymurowanej niewielkiej krypcie, zaraz obok wejścia do kozielskiego ogólniaka. Uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że nie zostanie zapomniana.

Więcej o pomyśle powiemy dziś w magazynie reporterów po godzinie 14.00.
Małgorzata Targosz
Jacek Gliński

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej 2019-10-15, godz. 12:50 NFZ organizuje "Środę z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. Tym razem w przychodni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »