Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja…
2018-11-06, 15:36 Autor: Marek Świercz

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Jerzy Naszkiewicz o tym, że nawet pogoda sprzyja obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- Zależy nam na tym, żeby dotrzeć z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do różnych miejscowości, nie koncentrować się na obchodach w stolicy województwa, choć one oczywiście będą. Zachęcamy też do inicjatyw oddolnych, na przykład do włączenia się do akcji śpiewania hymnu 11 listopada w samo południe - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz, doradca wojewody opolskiego.
Obchody startują już w środę 7 listopada od spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej, podczas którego ponad 60 osób - kombatantów, społeczników, duchownych - otrzyma medale przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. W programie jest też koncert grupy Semper Fidelis z Grodkowa i przedstawienie teatru Nie Teraz z Tarnowa (wystąpi potem dla młodzieży szkolnej we wszystkich powiatach Opolszczyzny).

W piątek 9 listopada wojewoda Adrian Czubak waz z osobami towarzyszącymi rusza w teren, by złożyć kwiaty pod upamiętnieniami związanymi z walką o polskość w takich miejscowościach jak Gorzów Ślaski, Olesno Praszka czy Góra św. Anny. Jak mówi nasz gość, ma to także przypomnieć o ich istnieniu lokalnym społecznościom, bo nie wszędzie ta patriotyczna pamięć jest na co dzień kultywowana. W sobotę 10 listopada wielki wojskowy piknik na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Bogaty program: patriotyczny przemarsz, występy, pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Wielki finał obchodów 11 listopada w Opolu. O 11:00 przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim odsłonięcie tablicy z dekalogiem Polaka, potem uroczysta msza w opolskiej katedrze, uroczystości na Placu Wolności i zakończenie obchodów w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. A wieczorem kilka równoległych koncertów, by każdy mógł sobie wybrać ten rodzaj muzyki, który mu odpowiada - od patriotycznych pieśni po nieśmiertelne polskie przeboje.

- Czasem narzekaliśmy, że to święto przypada na jesień, gdy jest szaro i ponuro. W tym roku tak nie jest, zapowiada się naprawdę piękna pogoda. Zapraszamy wszystkich, by świętowali, bo naprawdę jest co - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej 2019-11-29, godz. 15:01 Michał Kalinowski i Michał Maliński o tym czy Konfederacja i Lewica mogą być liderami opozycji - Cieszymy się, że rośnie nam w sondażach, a dzieje się tak dlatego, że słuchamy naszych wyborców – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Michał Kalinowski z Lewicy… » więcej 2019-11-28, godz. 15:47 WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle… Ulga prorozwojowa, ulga na automatyzację i robotyzację – minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet rozwiązań, które mają mobilizować firmy do inwestycji… » więcej 2019-11-28, godz. 15:44 Łukasz Cichy o tym jak wychowuje Collegium Nobilium Opoliense i trwającej rekrutacji - Collegium Nobilium Opoliense to szkoła liderów i unikalny projekt edukacyjny - mówił w Loży Radiowej Łukasz Cichy, wiceprezes i szef Kancelarii Collegium. -… » więcej 2019-11-27, godz. 14:23 Loża Radiowa gości w Kamieniu Śląskim na konferencji o migrantach w Polsce Środowa Loża Radiowa była lożą wyjazdową, która wybrała się w teren, do sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląski, gdzie eksperci dyskutowali na temat różnych aspektów… » więcej 2019-11-26, godz. 15:04 Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast - Od jakieś czasu przebywam w Warszawie, tam się zadomowiłem od strony naukowej i zawodowej, tam też pracuję w prywatnej uczelni Collegium Humanum, która zamierza… » więcej 2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »