Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 20:30 Autor: Maciej Stępień

W Brzegu odsłonięto okolicznościowy mural. Upamiętnia żołnierzy niezłomnych

Okolicnzościowy mural w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Okolicnzościowy mural w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Okolicnzościowy mural w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Okolicnzościowy mural w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Okolicnzościowy mural w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Okolicnzościowy mural w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dziś w południe na jednej z kamienic przy ulicy Oławskiej w Brzegu pokazano pamiątkowy mural. Na ścianie budynku namalowano sześciu żołnierzy wyklętych, a wśród postaci znaleźli się m.in. Witold Pilecki i Henryk Flame. Co ciekawe, mural w Brzegu pojawił się nie przez przypadek. Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej kilka miesięcy temu zorganizowało ogólnopolski konkurs na projekt okolicznościowego malowidła. Zdaniem jury najlepszy projekt przedstawiła Wioleta Rusnarczyk z II LO w Brzegu. Dziś przy wojskowym ceremoniale uroczyście odsłonięto gotowy mural.
- Od lewej widzimy tutaj Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza, Henryka Flame, którego żołnierze zostali zamordowani w okolicach Starego Grodkowa. Mamy także Łukasza Cieplińskiego, Hieronima Dekutowskiego, a także Danutę Siedzikównę – wylicza autorka Wioleta Rusnarczyk. – Przygotowanie projektu zajęło mi bardzo dużo czasu, wykonanie też było długie i czasochłonne. Od samego początku wiedziałam, które postaci chcę umieścić na ścianie. Ostatecznie z efektu jestem bardzo zadowolona.

Dodajmy, że mural widoczny jest od strony boiska sportowego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5. Na dzisiejszych uroczystościach licznie zgromadziła się młodzież. Praca artystyczna została wykonana w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowego murala w Brzegu

Wiadomości z regionu

2018-12-18, godz. 15:45 Opole przekazało milion złotych gminie Dąbrowa i 6 milionów gminie Dobrzeń Wielki Pomoc finansowa ma związek ze zmianą granic Opola, która choć mocno oprotestowana przez sąsiadów, stała się faktem 1 stycznia 2017 roku. » więcej 2018-12-18, godz. 14:15 Budżet Opola na 2019 uchwalony Radni Opola, choć niejednogłośnie, przyjęli budżet miasta na 2019 rok, który względem tegorocznego będzie większy o blisko 200 milionów. Wydatki na transport ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:45 Razem z bratem rasistowsko obrażała i uderzyła Algierczyka? Oskarżona: złapał mnie za pośladki Rodzeństwo Natalia i Szymon M. zasiedli na ławie oskarżonych przed opolskim sądem, po tym jak prokuratura oskarżyła ich o znieważenie i pobicie z powodu przyn ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:31 Budżet województwa opolskiego na 2019 przyjęty Deficyt na poziomie 8 milionów złotych a dochody w wysokości 562 milionów - tak wygląda budżet województwa opolskiego na przyszły rok. Marszałek Andrzej Buła ... » więcej 2018-12-18, godz. 12:48 Były dyrektor PCPR skazany za mobbing pracownic Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich uznał Bernarda K., wieloletniego dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy, winnego mobbingu, korupcji i przekazania osobom nie ... » więcej 2018-12-18, godz. 11:15 Sesja budżetowa Opola. Przyszłoroczny budżet wyniesie miliard 300 milionów złotych - Budżet Opola z roku na rok jest większy. To charakterystyczne dla dużych ośrodków miejskich - powiedział w 'Poglądach i osądach' przewodniczący opolskiej ra ... » więcej 2018-12-18, godz. 10:33 Gogolin i Zdzieszowice zapraszają potrzebujących i samotnych na jutrzejsze wigilie Spotkania wigilijne dla potrzebujących, seniorów i samotnych organizują jutro (19.12) ośrodki pomocy społecznej z Gogolina i Zdzieszowic. » więcej 2018-12-18, godz. 10:30 Przewodniczący sejmiku: to dobry, zrównoważony budżet. Dzisiaj sesja - Dziś (18.12) expose marszałka oraz przyjęcie budżetu na 2019 rok - zapowiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodniczący sejmiku Rafał Bartek prze ... » więcej 2018-12-18, godz. 09:10 Marry i Jerry zagoszczą w żywej szopce w Dziergowicach. Na placu budowy praca wre [ZDJĘCIA] Kilkanaście zagród, klatki i woliery szykowane są dla ponad setki zwierzaków. Mieszkańcy Dziergowic przygotowują też nowe atrakcje, zwłaszcza dla najmłodszych. » więcej 2018-12-18, godz. 09:10 Włamywacze upatrzyli sobie ogródki działkowe w Malni. "Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu domków" Pięć włamań na ogródkach działkowych w Malni zanotowali policjanci z Krapkowic w ciągu ostatnich kilku dni. Zginęły między innymi agregaty prądotwórcze, butle ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »