Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-09, 08:45 Autor: Witold Wośtak

Coraz więcej murali w Opolu. Grupa Murki zrealizowała projekt "Muzyka w mieście"

Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Sześć nowych murali zdobi od niedawna pięć punktów Opola. Nieformalna grupa Murki realizowała projekt "Muzyka w mieście" przez półtora miesiąca - od połowy września do końca października.
Malowidła można oglądać przy ulicach: Licealnej, Rybackiej, Kolejowej, na skrzyżowaniu ulicy Oleskiej i Czaplaka oraz na Ostrówku. - Pomagali nam wolontariusze, ale mieliśmy też gości, między innymi kolegę z Portugalii czy znajomych z Brzegu - mówi Patrycja Kostyra, działająca od kilku miesięcy w Murkach.

- Chcieliśmy pobawić się nieco i dać trochę szczęścia sobie oraz innym, żeby miasto również zyskało. Opole ma reputację ośrodka muzycznego, a festiwal to jego największa marka. Poza tym jest wiele mniejszych inicjatyw i wydaje mi się, że Opole, jako miasto studenckie, pod względem muzyki czy zabawy powinno iść w tę stronę.

Patrycja Kostyra zwraca uwagę na zainteresowanie i reakcję mieszkańców na widok malowania ścian.

- Ludzie podchodzą, zagadują i zadają pytania. Wyrażają także swoje opinie – na przykład pani śmieje się z namalowanego psa, bo jej zdaniem, zwierzak ma śmieszny pyszczek. Ludzie zgadzają się z pomysłem lub nie, ale są zafascynowani i to jest najważniejsze. Przynajmniej coś przyciąga wzrok do ścian, które dotychczas były brzydkie lub nudne. To tylko ściany, a traktujemy je jak świętość - nie wolno tknąć. Okazuje się jednak, że ściana zaczyna żyć i jest ciekawsza po zrobieniu na niej czegoś.

Grupa Murki dostała na ten projekt niemal 5 tysięcy złotych dofinansowania z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i od Samorządu Województwa Opolskiego. Patrycja Kostyra zwraca jednak uwagę na uciążliwy brak rusztowania lub podnośnika.
Patrycja Kostyra 1
Patrycja Kostyra 2

Kultura i rozrywka

2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Lwów naszych Dziadków i Rodziców" ukazany w pamiątkach z kolekcji Jerzego Kapłona Przedwojenne widokówki, gazety czy przewodniki po Lwowie - to część bogatej kolekcji, którą od kilkudziesięciu lat wspólnie z żoną gromadzi Jerzy Kapłon. » więcej 2018-11-16, godz. 16:30 Muzyczna scena należy do młodych. W Grodkowie rusza legendarny festiwal Dziś (16.11) o godzinie 18:00 rozpoczynają się Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Muzyczna Jesień”. To jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Młode ... » więcej 2018-11-16, godz. 15:00 Dzieci pokazały dużą wyobraźnię na pracach zgłoszonych do "Małego Karpika" 2018. Rozdano nagrody Laureaci konkursu rysunkowego 'Mały Karpik' 2018 odebrali nagrody w niemodlińskim ośrodku kultury. Co roku do organizatorów trafia od dwustu do trzystu dzieci ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:30 Saksofony zabrzmią w filharmonii. Standardy muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej Opolscy saksofoniści zagrają w Filharmonii Opolskiej w niedzielę. W Klubie Muzycznym usłyszymy utwory zagrane na cztery saksofony z towarzyszeniem perkusji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »