Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-09, 08:45 Autor: Witold Wośtak

Coraz więcej murali w Opolu. Grupa Murki zrealizowała projekt "Muzyka w mieście"

Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Murale w wykonaniu grupy Murki [fot. www.facebook.com/MURKI]
Sześć nowych murali zdobi od niedawna pięć punktów Opola. Nieformalna grupa Murki realizowała projekt "Muzyka w mieście" przez półtora miesiąca - od połowy września do końca października.
Malowidła można oglądać przy ulicach: Licealnej, Rybackiej, Kolejowej, na skrzyżowaniu ulicy Oleskiej i Czaplaka oraz na Ostrówku. - Pomagali nam wolontariusze, ale mieliśmy też gości, między innymi kolegę z Portugalii czy znajomych z Brzegu - mówi Patrycja Kostyra, działająca od kilku miesięcy w Murkach.

- Chcieliśmy pobawić się nieco i dać trochę szczęścia sobie oraz innym, żeby miasto również zyskało. Opole ma reputację ośrodka muzycznego, a festiwal to jego największa marka. Poza tym jest wiele mniejszych inicjatyw i wydaje mi się, że Opole, jako miasto studenckie, pod względem muzyki czy zabawy powinno iść w tę stronę.

Patrycja Kostyra zwraca uwagę na zainteresowanie i reakcję mieszkańców na widok malowania ścian.

- Ludzie podchodzą, zagadują i zadają pytania. Wyrażają także swoje opinie – na przykład pani śmieje się z namalowanego psa, bo jej zdaniem, zwierzak ma śmieszny pyszczek. Ludzie zgadzają się z pomysłem lub nie, ale są zafascynowani i to jest najważniejsze. Przynajmniej coś przyciąga wzrok do ścian, które dotychczas były brzydkie lub nudne. To tylko ściany, a traktujemy je jak świętość - nie wolno tknąć. Okazuje się jednak, że ściana zaczyna żyć i jest ciekawsza po zrobieniu na niej czegoś.

Grupa Murki dostała na ten projekt niemal 5 tysięcy złotych dofinansowania z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i od Samorządu Województwa Opolskiego. Patrycja Kostyra zwraca jednak uwagę na uciążliwy brak rusztowania lub podnośnika.
Patrycja Kostyra 1
Patrycja Kostyra 2

Kultura i rozrywka

2019-01-20, godz. 19:17 Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Opola rozbrzmiewały w kościele na Chabrach 11 zespołów i chórów ze szkół podstawowych wystąpiło podczas XIII edycji 'W kole kolędujmy'. Uczestnicy popołudniowego koncertu w kościele świętego Karola Bor ... » więcej 2019-01-20, godz. 12:38 Księżyc pod lupą na Uniwersytecie Opolskim Noc Księżycowa na Uniwersytecie Opolskim - z taką propozycją wyszedł Instytut Fizyki i Wirtualna Akademia Astronomii. W programie przewidziano wykłady tematyc ... » więcej 2019-01-19, godz. 20:04 Podziękowali za wsparcie i pokazali, że wiele potrafią. W Opolu odbył się koncert kolęd dzieci z trisomią Po raz kolejny pokazali, że wspólne działanie i codzienna systematyczna praca przynoszą efekty. W opolskim Teatrze Ekostudio, podopieczni stowarzyszenia na Rz ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:00 Krapkowicka Orkiestra Dęta ma 20 lat. Dzisiaj jubileuszowy koncert Krapkowicka Orkiestra Dęta obchodzi dzisiaj swoje 20-lecie. Z tej okazji wydana została płyta oraz odbędzie się uroczysty koncert, w którym krapkowickim muzyk ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:00 Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt 'Śląskie portamento - śpiew, współbrzmieni ... » więcej 2019-01-19, godz. 09:15 O polskim orężu i historii. W głubczyckim muzeum można zobaczyć wystawę z okazji 100-lecia niepodległości Polski Od średniowiecznych stroi i broni, rynsztunku husarskiego, po mundury z 20-lecia między wojennego i okresu II wojny światowej. Między innymi z takimi eksponat ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:45 Wystawa "Abstrakcja - przestrzeń nieskończona" Mirosława Zakrzewskiego gości w nyskim muzeum 'Abstrakcja - przestrzeń nieskończona', to tytuł najnowszej wystawy Mirosława Zakrzewskiego, którą można oglądać w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2019-01-18, godz. 19:32 Spotkanie z historią NSZZ "Solidarność" w Hucie Małapanew Łukasz Sołtysik, dr Grzegorz Waligóra i dr Zbigniew Bereszyński, badacze historyczni spotkali się w Domu Kultury w Ozimku na promocji książki 'Ogniwa zakładow ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:00 Plener malarski w Opolu przy dźwiękach kompozycji Stanisława Moniuszki Zakończył się 7. Międzynarodowy Plener Malarski w Opolu. Wzięli w nim udział artyści z różnych zakątków Polski, a także z Ukrainy, Budapesztu czy Moskwy. W su ... » więcej 2019-01-18, godz. 13:42 Zbigniew Zamachowski odwiedził nyską PWSZ. Artysta rozmawiał ze studentami na temat przekazywania emocji Studenci jazzu i muzyki estradowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, mieli dziś okazję wziąć udział w warsztatach wokalno-aktorskich, które popro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »