Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-12, 21:37 Autor: Katarzyna Zawadzka

Mural antysmogowy postał w Opolu

Mural antysmogowy odsłonięto w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Mural antysmogowy odsłonięto w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Mural antysmogowy odsłonięto w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Mural antysmogowy odsłonięto w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Mural antysmogowy odsłonięto w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Mural antysmogowy odsłonięto w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Odsmogujemy Opole" takie hasło widnieje na muralu, który odsłonięto na bulwarze Karola Musioła. Malowidło przedstawia maskę przeciwgazową ozdobioną kwiatami. Inicjatorki akcji swoją grupę określają jako "Women Power", są związane z Opolskim Alarmem Smogowym.
- Chcemy edukować także poprzez sztukę - mówi Krystyna Słodczyk z Women Power. - Dzieło przyciąga wzrok i prowokuje do myślenia. Motywem głównym tego muralu jest maska antysmogowa spowita w piękne kwiaty. Symbol maski obrazuje te zanieczyszczenia, które w Opolu mamy w charakterze smogu. Kwiaty natomiast to coś, co przynosi nadzieję - dodaje.

- Chcemy, aby mural zainspirował do działań antysmogowych - mówi Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego. - Opolszczyzna jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem przekroczeń pyłu PM10, więc jesteśmy na "zaszczytnym" miejscu na pudle razem z województwem łódzkim, więc wcale tu nie mam takiego czystego powietrza, jak mogłoby się niektórym wydawać - dodaje.

Podczas odsłonięcia muralu "Odsmogujemy Opole" rozdawano maski chirurgiczne, które zdaniem organizatorów akcji przynajmniej w pewnym stopniu zmniejszają wydychanie pyłów.
Krystyna Słodczyk
Janusz Piotrowski

Kultura i rozrywka

2018-11-18, godz. 18:00 "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajne ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:00 Fantastycznie spędzili weekend uczestnicy Opolconu. Szósty zlot dobiega końca Miłośnicy szeroko rozumianej fantastyki spotkali się tego weekendu w Opolu na szóstym konwencie Opolcon. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'Rozpalmy płomień ... » więcej 2018-11-18, godz. 12:00 Centryfuga, płatki do prania i stół do mycia naczyń - w Górkach można się przenieść w czasie W Małym Goreckim Muzeum można poznać życie dawnych mieszkańców wsi, a także dotknąć przyrządów jakich używali na co dzień. Założył je i prowadzi Stanisław Lac ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:15 Muzyczna Jesień na półmetku. Jutro poznamy zwycięzców przeglądu Przed nami decydujący dzień zmagań w ramach „Muzycznej Jesieni” w Grodkowie. Dziś odbędzie się koncert, na którym zaprezentuje się dziesięciu wykonawców wyłon ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:00 Muzyką popularyzują kulturę niemiecką Koncerty popularyzujące kulturę niemiecką odbędą się w ten weekend w Strzelcach Opolskich i Zakrzowie. W sobotę, 17 listopada, w Powiatowym Centrum Kultury w ... » więcej 2018-11-17, godz. 12:30 Wierni tradycji. Zespół Silesia świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy Zespół Pieśni Ludowej 'Silesia' z okazji srebrnego jubileuszu wydał specjalną edycją wszystkich utworów, jakie do tej pory nagrał. Grupa powstała przez przypa ... » więcej 2018-11-17, godz. 11:15 Tułowice będą miały salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia W Tułowicach wyremontują salę widowiskową. Gmina podpisała umowę o dofinansowanie inwestycji. Prace mają zakończyć się w październiku. Inwestycja ma kosztować ... » więcej 2018-11-17, godz. 06:00 Mocne uderzenie w legendarnym Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Zespół Internal Quiet z Aleksandrowa Łódzkiego zagrał dla opolskiej publiczności w legendarnym Studiu M im. SBB w Radiu Opole. » więcej 2018-11-16, godz. 23:30 Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA] Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z ... » więcej 2018-11-16, godz. 18:30 "Lwów naszych Dziadków i Rodziców" ukazany w pamiątkach z kolekcji Jerzego Kapłona Przedwojenne widokówki, gazety czy przewodniki po Lwowie - to część bogatej kolekcji, którą od kilkudziesięciu lat wspólnie z żoną gromadzi Jerzy Kapłon. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »