Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-29, 12:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Straż Miejska otrzymała bat na tych, którzy nadal palą mułem i flotem

Beata Szapkowska i Ireneusz Gawroński
Beata Szapkowska i Ireneusz Gawroński
1 listopada wchodzą w życie przepisy, które mają ukrócić proceder palenia w piecach mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Nowe rozwiązania zezwalają straży miejskiej kontrolować, jaki rodzaj opału mamy w piwnicy. Jest to odpowiedź na uchwałę antysmogową, która określiła rodzaje dopuszczalnych paliw w naszym regionie.
- Nasze uprawnienia do tej pory polegały na sprawdzeniu, czy w piecu spalane są śmieci, natomiast teraz będziemy kontrolować także, czy palą dozwolonym materiałem. Takie uprawnienia w Opolu mieli tylko policjanci i pracownicy wydziału ochrony środowiska i rolnictwa - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu Beata Szpakowska.

- Zasłanianie się niewiedzą czy tłumaczeniami, iż niedozwolony rodzaj paliwa zakupiono wcześniej, na niewiele się zdadzą - dodaje starszy inspektor Leszek Gawroński z ekopatrolu opolskiej straży miejskiej. - Od roku wszystkie materiały objęte uchwałą antysmogową nie powinny znaleźć się w składach opałowych. Do tego dochodzi rozporządzenie, które zezwala straży miejskiej ustalenie pochodzenia opału. Będziemy mogli sprawdzić, czy został zakupiony z źródła, gdzie jest to dopuszczone i czy na fakturze jest wystawiony certyfikat jakości tego paliwa.

Jeśli obok pieca znajdzie się muł, flot, węgiel brunatny czy mokre drewno, wówczas właściciel otrzyma mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeśli ktoś się nie zgodzi z nałożoną karą, sprawa będzie skierowana do sądu.

W ubiegłym roku ekopatrol przeprowadził blisko 700 kontroli palenisk. 17 interwencji zakończyło się mandatami, ponieważ strażnicy stwierdzili, że właściciele palili odpadami.
Kontrole w tym sezonie grzewczym już ruszyły. Oprócz tego straż miejska w Opolu prowadzi akcję edukacyjną, jak w ekologiczny i przyjazny dla portfela sposób palić w piecu.
Beata Szpakowska
Ireneusz Gawroński

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »