Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-29, 12:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Straż Miejska otrzymała bat na tych, którzy nadal palą mułem i flotem

Beata Szapkowska i Ireneusz Gawroński
Beata Szapkowska i Ireneusz Gawroński
1 listopada wchodzą w życie przepisy, które mają ukrócić proceder palenia w piecach mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Nowe rozwiązania zezwalają straży miejskiej kontrolować, jaki rodzaj opału mamy w piwnicy. Jest to odpowiedź na uchwałę antysmogową, która określiła rodzaje dopuszczalnych paliw w naszym regionie.
- Nasze uprawnienia do tej pory polegały na sprawdzeniu, czy w piecu spalane są śmieci, natomiast teraz będziemy kontrolować także, czy palą dozwolonym materiałem. Takie uprawnienia w Opolu mieli tylko policjanci i pracownicy wydziału ochrony środowiska i rolnictwa - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu Beata Szpakowska.

- Zasłanianie się niewiedzą czy tłumaczeniami, iż niedozwolony rodzaj paliwa zakupiono wcześniej, na niewiele się zdadzą - dodaje starszy inspektor Leszek Gawroński z ekopatrolu opolskiej straży miejskiej. - Od roku wszystkie materiały objęte uchwałą antysmogową nie powinny znaleźć się w składach opałowych. Do tego dochodzi rozporządzenie, które zezwala straży miejskiej ustalenie pochodzenia opału. Będziemy mogli sprawdzić, czy został zakupiony z źródła, gdzie jest to dopuszczone i czy na fakturze jest wystawiony certyfikat jakości tego paliwa.

Jeśli obok pieca znajdzie się muł, flot, węgiel brunatny czy mokre drewno, wówczas właściciel otrzyma mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jeśli ktoś się nie zgodzi z nałożoną karą, sprawa będzie skierowana do sądu.

W ubiegłym roku ekopatrol przeprowadził blisko 700 kontroli palenisk. 17 interwencji zakończyło się mandatami, ponieważ strażnicy stwierdzili, że właściciele palili odpadami.
Kontrole w tym sezonie grzewczym już ruszyły. Oprócz tego straż miejska w Opolu prowadzi akcję edukacyjną, jak w ekologiczny i przyjazny dla portfela sposób palić w piecu.
Beata Szpakowska
Ireneusz Gawroński

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej 2018-12-16, godz. 09:30 Nowe metody leczenia w Opolskim Centrum Onkologii. "Chciałbym, aby takie operacje były w Polsce standardem" Innowacyjną operację leczenia nowotworu piersi u jednej z pacjentek przeprowadzili lekarze szpitala onkologicznego w Opolu. Związana była z rekonstrukcją usun ... » więcej 2018-12-16, godz. 07:30 Będą ponowne wybory radnego w gminie Lasowice Wielkie. Wydano karty z innego okręgu Na wniosek komisarza wyborczego w jednym z okręgów gminy Lasowice Wielkie dojdzie do powtórnych wyborów kandydatów do rady gminy. » więcej 2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »