Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-11, 10:07 Autor: Bogusław Kalisz

W żłobkach w Opolu trwa montaż oczyszczaczy powietrza. Miasto kupiło 67 sztuk

Oczyszczacze powietrza trafiły do nyskich przedszkoli i żłobków [fot. Daniel Klimczak]
Oczyszczacze powietrza trafiły do nyskich przedszkoli i żłobków [fot. Daniel Klimczak]
Do pięciu opolskich żłobków publicznych trafiły oczyszczacze powietrza w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez miasto.
- Zadaniem tych urządzeń jest oczyszczanie powietrza z cząstek stałych, pyłków, a także bakterii, wirusów, pleśni i roztoczy - mówi wiceprezydent Opola Przemysław Zych.
- One w grudniu będą montowane. Od 6.12 w dwóch żłobkach trwają testy. Takich oczyszczaczy miasto zakupiło na obecną chwilę 67 sztuk. Muszą być zamontowane we wszystkich pomieszczeniach gdzie znajdują się dzieci - dodaje Zych.

Jednym z inicjatorów montowania oczyszczaczy powietrza w opolskich żłobkach jest Stowarzyszenie Opolskie Mamy.

- Pierwsze pisma do prezydenta o oczyszczacze dla opolskich żłobków wysłaliśmy w lutym tego roku. Zaniepokoił nas raport Greenpeace, w którym wykazano znaczne przekroczenie zanieczyszczeń PM 10 i PM2,5 w okolicach w przedszkoli - powiedziała w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego.

- Oczyszczacze eliminują z powietrza także bakterie i pleśnie - dodaje gość Radia Opole.

- Przy bardzo dużych stężeniach to oczyszczanie jest rzędu 30%, ale przy małych stężeniach zanieczyszczeń powietrza jest to ponad 80%. Żyjąc, biegając, bawiąc się dziecko ma na bieżąco kontakt z bakteriami i rzecz w tym, że możliwość odizolowania tych bakterii chorobotwórczych to jest bardzo dobra sprawa - mówi Słodczyk.

Dr Słodczyk dodaje, że od kilku dni powietrze w Opolu mamy czyste - zawdzięczamy to opadom deszczu i silniejszym wiatrom.
Przemysław Zych
Krystyna Słodczyk

Wiadomości z regionu

2019-08-18, godz. 13:15 Noc w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. Wakacyjna atrakcja dla dzieci Ostatnią noc tegorocznych wakacji mali mieszkańcy gminy Walce będą mogli spędzić nie we własnych łóżkach, ale w zabytkowym spichlerzu w Brożcu. » więcej 2019-08-18, godz. 11:50 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:49 W końcu jest zielone światło dla budowy remizy OSP Fosowskie Pomimo pieniędzy w budżecie gminy, strażacy z Fosowskiego w gminie Kolonowskie ponad dwa lata musieli czekać na rozpoczęcie budowy ich remizy. Problemem były ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:31 Sanepid przestrzega: miejskie fontanny, to nie kąpieliska. Nie pozwólmy wchodzić dzieciom Rodzice nie powinni pozwalać na kąpiel dzieci w fontannach, to niebezpieczne - ostrzega sanepid. » więcej 2019-08-18, godz. 10:51 "Pacjenci sami wydłużają kolejki". Rzecznik opolskiego NFZ o problemie nie zgłaszanych rezygnacji z wizyt u lekarzy sp ... - Od kwietnia operacje zaćmy, badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografem komputerowym stały się świadczeniami nielimitowanymi - przypomniała w 'Rozmowie ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:49 Remontują parter urzędu, żeby petentom było wygodniej Po remoncie dachu urzędu gminy w Reńskiej Wsi przyszedł czas na parter. Prace budowlane już się rozpoczęły i potrwają jeszcze kilka tygodni, ale po ich zakońc ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:40 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-18, godz. 07:30 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »