Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-30, 10:56 Autor: Roman Juranek

Od 1 listopada opolscy strażnicy miejscy będą mogli sprawdzić, jakim opałem ogrzewamy domy

Piec [fot. freeimages.com]
Piec [fot. freeimages.com]
Ekologiczne piece Fot. Janusz Maćkowiak
Ekologiczne piece Fot. Janusz Maćkowiak
Krzysztof Maślak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Maślak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Pilc [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Pilc [fot. Justyna Krzyżanowska]
W domowych piecach nie można palić węglem brunatnym, flotem, mułem czy mokrym drewnem. Do tej pory konsekwencje wobec osób, które spalają śmieci, czy nieodpowiedni opał w piecach mogli wyciągać tylko policjanci. Od czwartku (01.11) będzie mogła reagować także straż miejska.
- Będziemy mogli nałożyć mandat, będziemy mogli w tym momencie zakazać dalej spalania czegokolwiek i będziemy mogli również uzgodnić z tą osobą, która ma to paliwo, aby oddała je gdzieś na skład, aby gdzieś je utylizowano, ale nie w tym piecu, który ma właściciel - tłumaczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" komendant Straży Miejskiej w Opolu Krzysztof Maślak.

Jak dodał, strażnicy miejscy podczas kontroli będą instruować, czym palić w piecu i jak prawidłowo to robić. I zaleca: "palić nie od dołu, a od góry".

- Tradycyjnie palimy zawsze od dołu. Zawsze dajemy rozpałkę, na to jakiś węgiel, albo koks, wszystko jedno - to jest niewłaściwe rozpalanie w piecu. My rozpoczęliśmy taką prelekcję w zeszłym roku: jeżeli zrobimy tak, że w piecu położymy najpierw opał, czyli węgiel, koks, na to nałożymy rozpałkę i odpalimy od góry. To na pewno z naszego komina nie poleci dym. Oszczędzamy około 30% tego ciepła, które zostaje.

Nowe przepisy i uprawnienia straży miejskiej to odpowiedź na uchwałę antysmogową, która określiła rodzaje dopuszczalnych paliw w naszym regionie.

W "Poglądach i osądach" Jarosław Pilc z Opolskiego Alarmu Smogowego, mówił o zaletach palenia lepszym paliwem, ale przede wszystkim namawiał do zmiany systemu ogrzewania.

- Różnica między flotem, mułem, czyli tymi odpadami węglowymi, a spalaniem węgla, to jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent na korzyść tego węgla lepszej jakości, ale ten węgiel też powoduje znaczącą emisję. Więc tutaj do tego jeszcze musi dochodzić kwestia wymiany pieców na te bardziej sprawne.

Jarosław Pilc dodał, że tam gdzie to możliwe, powinno się podłączać mieszkania do sieci ciepłowniczych, gazowych a najlepiej korzystać z odnawialnych źródeł energii.
Krzysztof Maślak
Krzysztof Maślak
Jarosław Pilc

Wiadomości z regionu

2019-02-15, godz. 20:30 Związkowcy z OPZZ protestowali przed Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Opolu Pracownicy drukarni 'Lega' zrzeszeni w zakładowej organizacji związkowej OPZZ protestowali przed Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego. Chcieli w ten s ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:30 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:00 Nyska "trójka" od kilku dni ma własną kuchnię. "Wcześniej korzystaliśmy z cateringu" Kolejna z nyskich szkół doczekała się własnej kuchni. Od kilku dni, przyrządzane na miejscu posiłki mogą jeść uczniowie 'trójki'. » więcej 2019-02-15, godz. 18:53 Wiek i niepełnosprawność nie ogranicza. Integracja seniorów i osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Opolskiej Aktywni seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami udowadniają, że wiek i dysfunkcje nie stanowią ograniczeń. Jak mówią - bariery są tylko w głowie. Dowodem na ... » więcej 2019-02-15, godz. 17:31 Więźniowie zamieszani w narkotyki w podgłubczyckiej firmie Dwóch osadzonych z Zakładu Karnego w Głubczycach jest podejrzanych w sprawie odkrycia znacznej ilości narkotyków na terenie jednej z firm działających w Gołus ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:30 77 lat temu utworzono Armię Krajową. "Wspomnienia wciąż są żywe i bolesne" [FILM, ZDJĘCIA] 77. rocznicę uformowania Armii Krajowej upamiętniono dziś (15.02) w Opolu. Przed południem odprawiono mszę świętą. Później przed Pomnikiem Polskiego Państwa P ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:10 Pracownik Odry Opole zaatakowany słownie przez kibica. Kibic stanowczo zaprzecza zarzutom Stowarzyszenie 'OKS ODRA' Opole na swojej stronie internetowej poinformowała o ataku na jednego z pracowników klubu. Zgodnie z treścią komunikatu jedna z osób ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:44 Wyjątkowe święto Służby Więziennej. W tym roku obchodzono również 100-lecie istnienia formacji Przyznano 51 odznaczeń, a blisko 300 funkcjonariuszy otrzymało awans na wyższy stopień służbowy. W Opolu odbyły się obchody z okazji święta Służby Więziennej. » więcej 2019-02-15, godz. 13:13 W Dobrzeniu Wielkim odbędą się konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:00 "To były czasy, gdy trudno było podjąć istotne reformy w Polsce". Profesor Białokur i były lider MN Henryk Kroll wspom ... - Historia - zupełnie niesłusznie - zapamięta Jana Olszewskiego głównie z odwołania jego rządu w czerwcu 1992 roku - powiedział historyk Marek Białokur. Profe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »