Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-30, 10:56 Autor: Roman Juranek

Od 1 listopada opolscy strażnicy miejscy będą mogli sprawdzić, jakim opałem ogrzewamy domy

Piec [fot. freeimages.com]
Piec [fot. freeimages.com]
Ekologiczne piece Fot. Janusz Maćkowiak
Ekologiczne piece Fot. Janusz Maćkowiak
Krzysztof Maślak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Maślak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Pilc [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jarosław Pilc [fot. Justyna Krzyżanowska]
W domowych piecach nie można palić węglem brunatnym, flotem, mułem czy mokrym drewnem. Do tej pory konsekwencje wobec osób, które spalają śmieci, czy nieodpowiedni opał w piecach mogli wyciągać tylko policjanci. Od czwartku (01.11) będzie mogła reagować także straż miejska.
- Będziemy mogli nałożyć mandat, będziemy mogli w tym momencie zakazać dalej spalania czegokolwiek i będziemy mogli również uzgodnić z tą osobą, która ma to paliwo, aby oddała je gdzieś na skład, aby gdzieś je utylizowano, ale nie w tym piecu, który ma właściciel - tłumaczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" komendant Straży Miejskiej w Opolu Krzysztof Maślak.

Jak dodał, strażnicy miejscy podczas kontroli będą instruować, czym palić w piecu i jak prawidłowo to robić. I zaleca: "palić nie od dołu, a od góry".

- Tradycyjnie palimy zawsze od dołu. Zawsze dajemy rozpałkę, na to jakiś węgiel, albo koks, wszystko jedno - to jest niewłaściwe rozpalanie w piecu. My rozpoczęliśmy taką prelekcję w zeszłym roku: jeżeli zrobimy tak, że w piecu położymy najpierw opał, czyli węgiel, koks, na to nałożymy rozpałkę i odpalimy od góry. To na pewno z naszego komina nie poleci dym. Oszczędzamy około 30% tego ciepła, które zostaje.

Nowe przepisy i uprawnienia straży miejskiej to odpowiedź na uchwałę antysmogową, która określiła rodzaje dopuszczalnych paliw w naszym regionie.

W "Poglądach i osądach" Jarosław Pilc z Opolskiego Alarmu Smogowego, mówił o zaletach palenia lepszym paliwem, ale przede wszystkim namawiał do zmiany systemu ogrzewania.

- Różnica między flotem, mułem, czyli tymi odpadami węglowymi, a spalaniem węgla, to jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent na korzyść tego węgla lepszej jakości, ale ten węgiel też powoduje znaczącą emisję. Więc tutaj do tego jeszcze musi dochodzić kwestia wymiany pieców na te bardziej sprawne.

Jarosław Pilc dodał, że tam gdzie to możliwe, powinno się podłączać mieszkania do sieci ciepłowniczych, gazowych a najlepiej korzystać z odnawialnych źródeł energii.
Krzysztof Maślak
Krzysztof Maślak
Jarosław Pilc

Wiadomości z regionu

2020-02-20, godz. 14:24 Pijany kierowca tira tak szybko uciekał przed policjantami, że nie zdążył włożyć butów Nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego próbował uciekać przed policjantami w samych skarpetkach. Ale nawet wbiegnięcie na teren szkoły nie uchroniło go przed… » więcej 2020-02-20, godz. 14:01 W Kędzierzynie-Koźlu nie wywożą odpadów wielkogabarytowych. Prawie połowa załogi jest na chorobowym Związek Międzygminny 'Czysty Region' ma problemy z wywozem odpadów wielkogabarytowych w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem jest bardzo duża liczba pracowników na zwolnieniach… » więcej 2020-02-20, godz. 13:33 7,5 roku więzienia grozi recydywiście za kradzież metalowej kratownicy ze szpitala w Ozimku Recydywista ukradł szpitalne kraty i sprzedał je na złomie. Do takiej sytuacji doszło w Ozimku. » więcej 2020-02-20, godz. 12:30 Dr Damian Ziętek: badania prenatalne stanowią nieodłączny element ciąży Ginekolog i położnik Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przypomniał, że oferowane przyszłym mamom badania prenatalne mają na celu… » więcej 2020-02-20, godz. 11:45 Pożar w budynku socjalnym w Opolu. Jedna osoba trafiła do szpitala Zakończyła się akcja gaśnicza mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Józefa Walecki w Opolu. W wyniku pożaru poszkodowana została jedna osoba, która trafiła… » więcej 2020-02-20, godz. 11:18 Wiejska podstawówka do likwidacji. Zamiast 8 klas ma 3, a w nich tylko 25 dzieci Od września szkoła podstawowa w Krępnej, w gminie Zdzieszowice, ma być zamknięta. Samorządowcy planują jej likwidację, głównie z powodu zbyt małej liczby uczniów… » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Przeciążony i bez tachografu - opolscy funkcjonariusze ITD skontrolowali busa z przyczepą. Będą kosztowne sankcje 10 tysięcy złotych będzie prawdopodobnie kosztować przewoźnika brak tachografu w zatrzymanym wczoraj (19.02) busie z przyczepą. » więcej 2020-02-20, godz. 09:12 Ktoś podpalił 3 ciężarówki na obwodnicy Lubrzy. Policja szuka świadków [ZDJĘCIA] Prudnicka policja poszukuje świadków podpalenia samochodów ciężarowych. Do zdarzenia doszło po godzinie 3:00 w nocy na obwodnicy Lubrzy, to droga krajowa nr 40… » więcej 2020-02-20, godz. 08:35 Samochody wyścigowe znów pojawią się na Górze św. Anny Po kilkunastu latach przerwy na Górę św. Anny wrócą szybkie samochody. 22 marca na trasie między Zdzieszowicami i Górą św. Anny odbędzie się 1. runda Opolskiego… » więcej 2020-02-19, godz. 20:00 Wiosną ma ruszyć rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. "To nie będzie kąpielisko, ale miejsce wypoczynku" Coraz bliżej rewitalizacji kamionki Piast w Opolu. Do ratusza wpłynęły trzy oferty na zagospodarowanie byłego wyrobiska cementowni. Najniższą cenę przedstawiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »