Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-27, 10:12 Autor: Marzena Śmierciak

Opolanie chcą wiedzieć, czym oddychają. Dzwonią na infolinię antysmogową i po straż miejską

Dymiący komin w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Dymiący komin w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Pożar sadzy w kominie w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Pożar sadzy w kominie w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Leszek Gawroński [fot. Paula Hołubowicz]
Leszek Gawroński [fot. Paula Hołubowicz]
- Na razie pracujemy w gronie wolontariuszy, potrzeba trochę czasu, żeby obudować ten projekt finansowo - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Pilc z Fundacji Dla Czystego Powietrza, pytany o nową pilotażową infolinię antysmogową dla mieszkańców Opola. Pod numerem 789 030 988 w godzinach od 8:00 do 10:00 mieszkańcy stolicy województwa mogą zasięgnąć informacji o aktualnym stanie powietrza.
- Codziennie dzwoni do nas kilkanaście osób, a są dni, kiedy dzwoniło 30 osób i ponad. Dowiadują się, takie są pytania, jaki jest stan powietrza w Opolu i do tego dostosowują swoją aktywność. My korzystamy tutaj z zaleceń Uniwersytetu Jagiellońskiego - tłumaczył gość porannej rozmowy.

W ostatnich dniach stosunkowo korzystne warunki atmosferyczne przyczyniły się do niezłej jakości powietrza. Są jednak dni, kiedy powietrze jest złej jakości, praktycznie przez cały dzień.

Warto to sprawdzać, gdyż takich punktów pomiarowych, dzięki różnym systemom jest coraz więcej. - Jeżeli weźmiemy wszystkie systemy monitoringu - państwowy system i te społeczne, a także system gminy Opole wspomagający monitoring - to już jest kilkanaście miejsc dobrze rozlokowanych - mówił Jarosław Pilc. - Wiemy, że Opole dysponuje już takim systemem prognoz trzydniowych, także, z tego też korzystamy - dodał przedstawiciel Fundacji Dla Czystego Powietrza.

Informacje na temat odczytów z mierników jakości powietrza można znaleźć m.in. na stronie: powietrze.opole.pl.

Najgorsza jakość powietrza występuje przeważnie w godzinach porannych oraz wieczornych, ale to zależy od warunków atmosferycznych, np. ciśnienia powietrza.

Telefoniczna linia antysmogowa: 789 030 988 jest dedykowana szczególnie osobom nie posiadającym dostępu do internetu. Wolontariusze informują m.in. o stężeniu pyłów zawieszonych, aktualnych pomiarach i prognozach na najbliższe dni.

Fundacja planuje także powołanie Centrum Edukacji Ekologicznej, a sama infolinia antysmogowa docelowo ma działać od 8.00 do 20.00 przez 7 dni w tygodniu.

- Opolska straż miejska prowadzi z kolei wzmożone kontrole pieców - potwierdził w "Poglądach i osądach" starszy inspektor Leszek Gawroński z oddziału EKO Straży Miejskiej w Opolu. Jak podsumował, w tym roku nałożono 10 mandatów na mieszkańców, którzy spalali odpady w swoich piecach oraz wystawiono 24 pouczenia. Jak się okazuje, to niewiele, biorąc pod uwagę, że kontroli od początku stycznia przeprowadzono 400.

- Problem polega na tym, że jeżeli chodzi o ten smog, zadymienie, to jest to nieumiejętne palenie w piecach, a nie, że spalane są odpady. Dziennie jest gdzieś 11-12 stałych zgłoszeń o tym, że gdzieś spalane są śmieci, mieszkańcy mówią nam o tym, że dym z komina leci i że jest dosyć duże zadymienie - powiedział nasz gość.

- Mandaty są wystawianie za spalanie niedozwolonych materiałów - dodał strażnik miejski.

- Zgodnie z art. 379 strażnik miejski ma prawo od godz. 6.00 do 22.00 przeprowadzić taka kontrolę pieca. I te kontrole, jeśli mamy na przykład zgłoszenia, że dosyć często jest duże zadymienie oraz odpowiedni zapach, bo mieszkańcy przekazują nam też, że ten zapach jest specyficzny, to wtedy przeprowadzamy niezapowiedzianą kontrolę w takich godzinach, kiedy ten mieszkaniec może się tego niespodziewać. Każemy mu otworzyć piec i zaglądamy do paleniska - dodał st. insp. Gawroński. Materiały niedozwolone, których nie można spalać to na przykład butelki, płyty meblowe, polakierowane ościeżnice czy ramy okienne.

Mandat, jaki grozi za spalenie śmieci wynosi maksymalnie 500 złotych.

Kontrole palenisk prowadzi w stolicy regionu cała straż miejska. W samym eko-patrolu pracuje 8 osób.
Jarosław Pilc
Jarosław Pilc
Leszek Gawroński
Leszek Gawroński

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 23:03 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 23:01 Wiktor Andryszczak zdobył mistrzostwo Polski w miniżużlu na lodzie. Za nami 15. Opolska Gala Żużla na lodzie [FILM, GA ... Wikor Andryszczak został zwycięzcą XV Opolskiej Gali Żużla na lodzie. W zorganizowanych po raz pierwszy podczas gali, indywidualnych mistrzostwach Polski w mi ... » więcej 2019-02-23, godz. 21:42 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 21:37 IPN przeprowadzi prace poszukiwawcze koło Głuchołaz, może uda się zlokalizować masową mogiłę więźniów zamordowanych w ... Nadal nieznane pozostają miejsca kaźni wielu więźniów, ofiar nazistowskich Marszów Śmierci. Zimą 1945 roku, Niemcy uciekając przed Armią Czerwoną, ewakuowali ... » więcej 2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »