Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-27, 10:12 Autor: Marzena Śmierciak

Opolanie chcą wiedzieć, czym oddychają. Dzwonią na infolinię antysmogową i po straż miejską

Dymiący komin w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Dymiący komin w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Pożar sadzy w kominie w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Pożar sadzy w kominie w Opolu [fot.M.Śmierciak]
Leszek Gawroński [fot. Paula Hołubowicz]
Leszek Gawroński [fot. Paula Hołubowicz]
- Na razie pracujemy w gronie wolontariuszy, potrzeba trochę czasu, żeby obudować ten projekt finansowo - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Pilc z Fundacji Dla Czystego Powietrza, pytany o nową pilotażową infolinię antysmogową dla mieszkańców Opola. Pod numerem 789 030 988 w godzinach od 8:00 do 10:00 mieszkańcy stolicy województwa mogą zasięgnąć informacji o aktualnym stanie powietrza.
- Codziennie dzwoni do nas kilkanaście osób, a są dni, kiedy dzwoniło 30 osób i ponad. Dowiadują się, takie są pytania, jaki jest stan powietrza w Opolu i do tego dostosowują swoją aktywność. My korzystamy tutaj z zaleceń Uniwersytetu Jagiellońskiego - tłumaczył gość porannej rozmowy.

W ostatnich dniach stosunkowo korzystne warunki atmosferyczne przyczyniły się do niezłej jakości powietrza. Są jednak dni, kiedy powietrze jest złej jakości, praktycznie przez cały dzień.

Warto to sprawdzać, gdyż takich punktów pomiarowych, dzięki różnym systemom jest coraz więcej. - Jeżeli weźmiemy wszystkie systemy monitoringu - państwowy system i te społeczne, a także system gminy Opole wspomagający monitoring - to już jest kilkanaście miejsc dobrze rozlokowanych - mówił Jarosław Pilc. - Wiemy, że Opole dysponuje już takim systemem prognoz trzydniowych, także, z tego też korzystamy - dodał przedstawiciel Fundacji Dla Czystego Powietrza.

Informacje na temat odczytów z mierników jakości powietrza można znaleźć m.in. na stronie: powietrze.opole.pl.

Najgorsza jakość powietrza występuje przeważnie w godzinach porannych oraz wieczornych, ale to zależy od warunków atmosferycznych, np. ciśnienia powietrza.

Telefoniczna linia antysmogowa: 789 030 988 jest dedykowana szczególnie osobom nie posiadającym dostępu do internetu. Wolontariusze informują m.in. o stężeniu pyłów zawieszonych, aktualnych pomiarach i prognozach na najbliższe dni.

Fundacja planuje także powołanie Centrum Edukacji Ekologicznej, a sama infolinia antysmogowa docelowo ma działać od 8.00 do 20.00 przez 7 dni w tygodniu.

- Opolska straż miejska prowadzi z kolei wzmożone kontrole pieców - potwierdził w "Poglądach i osądach" starszy inspektor Leszek Gawroński z oddziału EKO Straży Miejskiej w Opolu. Jak podsumował, w tym roku nałożono 10 mandatów na mieszkańców, którzy spalali odpady w swoich piecach oraz wystawiono 24 pouczenia. Jak się okazuje, to niewiele, biorąc pod uwagę, że kontroli od początku stycznia przeprowadzono 400.

- Problem polega na tym, że jeżeli chodzi o ten smog, zadymienie, to jest to nieumiejętne palenie w piecach, a nie, że spalane są odpady. Dziennie jest gdzieś 11-12 stałych zgłoszeń o tym, że gdzieś spalane są śmieci, mieszkańcy mówią nam o tym, że dym z komina leci i że jest dosyć duże zadymienie - powiedział nasz gość.

- Mandaty są wystawianie za spalanie niedozwolonych materiałów - dodał strażnik miejski.

- Zgodnie z art. 379 strażnik miejski ma prawo od godz. 6.00 do 22.00 przeprowadzić taka kontrolę pieca. I te kontrole, jeśli mamy na przykład zgłoszenia, że dosyć często jest duże zadymienie oraz odpowiedni zapach, bo mieszkańcy przekazują nam też, że ten zapach jest specyficzny, to wtedy przeprowadzamy niezapowiedzianą kontrolę w takich godzinach, kiedy ten mieszkaniec może się tego niespodziewać. Każemy mu otworzyć piec i zaglądamy do paleniska - dodał st. insp. Gawroński. Materiały niedozwolone, których nie można spalać to na przykład butelki, płyty meblowe, polakierowane ościeżnice czy ramy okienne.

Mandat, jaki grozi za spalenie śmieci wynosi maksymalnie 500 złotych.

Kontrole palenisk prowadzi w stolicy regionu cała straż miejska. W samym eko-patrolu pracuje 8 osób.
Jarosław Pilc
Jarosław Pilc
Leszek Gawroński
Leszek Gawroński

Wiadomości z regionu

2020-05-28, godz. 19:18 Opolscy ozdrowieńcy oddali 3 litry osocza na wspomaganie leczenia zakażonych koronawirusem W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu do tej pory udało się pobrać 3 litry osocza (15 porcji) od czterech osób, które pokonały koronawirusa… » więcej 2020-05-28, godz. 18:25 Rudziczka: duża wiejska szkoła podstawowa doczeka się nowoczesnego boiska Wielofunkcyjne boisko będzie miała wieś Rudziczka. Wśród szkół gminy Prudnik tamtejsza podstawówka ma najgorszą bazę sportową. Do przetargu na to zadanie przystąpiło… » więcej 2020-05-28, godz. 18:23 Raport MZ: 3 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie. Kolejnych 6 osób pokonało chorobę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 225 nowych potwierdzonych przypadkach zakażonych koronawirusem w kraju i 8 ofiarach śmiertelnych. Na Opolszczyźnie COVID-19… » więcej 2020-05-28, godz. 17:01 Na czas pandemii opolscy radni wstrzymali możliwość spożywania alkoholu na bulwarach nadodrzańskich. Zdania były podzi… Opolscy radni zdecydowali o wprowadzeniu zakazu picia alkoholu na bulwarach nadodrzańskich w czasie pandemii. To inicjatywa komendanta policji w Opolu, który tłumaczył… » więcej 2020-05-28, godz. 16:31 Klienci opolskiego oddziału NFZ mogą korzystać z biura obsługi w nowej siedzibie. Na razie możliwości są ograniczone przez… Sala obsługi klientów w nowej siedzibie opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jest dostępna dla mieszkańców naszego województwa. » więcej 2020-05-28, godz. 16:10 Urząd marszałkowski przekazuje kolejną pomoc dla placówek medycznych na Opolszczyźnie Do Szpitala Wojewódzkiego w Opolu trafił sprzęt do badania wymazów na obecność koronawirusa. Diagnoza jednej próbki trwa około godziny, a w ciągu doby można wykonać… » więcej 2020-05-28, godz. 15:55 Jest drugi potwierdzony przypadek koronawirusa wśród pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Drugi pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu jest zarażony koronawirusem. » więcej 2020-05-28, godz. 14:57 Biała: wyszkolony pies policyjny Foksi szybko odnalazł zaginionego mężczyznę Dzięki szybkiemu działaniu policji odnaleziono zaginionego mieszkańca gminy Biała. W efekcie udało się uniknąć zagrożeń dla jego zdrowia i życia. Największa w… » więcej 2020-05-28, godz. 14:17 W Miejscu Odrzańskim uroczyście powitano Bartusia - pierwszego od dekady urodzonego tam chłopca Bartuś jest pierwszym chłopcem od dekady, który urodził się w Miejscu Odrzańskim w gminie Cisek. Wcześniej na świat przyszło tam aż 12 dziewczynek. Ten fenomen… » więcej 2020-05-28, godz. 13:50 Nie owoce i nie warzywa uprawiał mieszkaniec Nysy w ogródku działkowym. Policja przejęła kilogram marihuany Nyscy policjanci przechwycili ponad kilogram marihuany. Zatrzymany przyznał się do winy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »