Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-11, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Braki kadrowe w WOPR i brak jednostek na akwenach. Samorządowa Loża Radiowa znad Jeziora Nyskiego

W regionie ubywa ratowników WOPR © (fot. Adam Wołek / AFRO)
W regionie ubywa ratowników WOPR © (fot. Adam Wołek / AFRO)
Braki kadrowe wśród ratowników wodnych, niezadowalające zarobki a także brak jednostek WOPR nad niektórymi akwenami - o tym będą rozmawiali goście Samorządowej Loży Radiowej. Ratownicy od lat zmagają się z brakami kadrowymi. Wodniacy wybierają lepiej płatną pracę np. nad morzem, czy za granicą.
- Ratownicy zarabiają około 14 - 15 złotych za godzinę - mówi Dariusz Krawiec z opolskiego WOPR-u. - Zbliżamy się jednak do tej minimalnej stawki, za którą ratownik dostaje wynagrodzenie. Tych pieniążków jest z roku na rok mniej albo tyle samo. W całej zachodniej Europie nasi ratownicy są postrzegani jako dobrze wykwalifikowane osoby i wyszkolone i niejednokrotnie tam znajdują zatrudnienie. Oni wyjeżdżają na plaże zachodnie, a w tym momencie brakuje ratowników na plażach w naszym kraju.

Ratowników brakuje, ale odczuwalny jest też brak patroli na jeziorach, gdzie wypoczywają turyści. Przykładem jest Jezioro Otmuchowskie, na którym co jakiś czas dochodzi do zdarzeń z udziałem kąpiących się czy pływających łódkami. Wtedy pomagają osoby prywatne i ratownicy z Nysy.

- Problem z bezpieczeństwem w Otmuchowie powtarza się co roku - mówi Jarosław Białochławek z nyskiego WOPR-u. - Na szczęście wiem już teraz, że w ramach działań Ochotniczej Straży Pożarnej jej członkowie dyżurują na Jeziorze Otmuchowskim. My, policjanci, w miarę możliwości, w ten weekend, prawdopodobnie, już też się pokażemy na tym akwenie. Na całe szczęście nic nieszczęśliwego jeszcze się nie wydarzyło, co by władze samorządowe czy wojewódzkie zmusiło do tego, żeby zastanowić się nad tym, że zapewnienie bezpieczeństwa jest potrzebne.

O bezpieczeństwie nad wodą dyskutować będą goście plenerowego wydania audycji Samorządowa Loża Radiowa, która tym razem zostanie zrealizowana nad Jeziorem Nyskim. Audycji można słuchać dziś (11.08) od godz. 11:00 na antenie Radia Opole.
Dariusz Krawiec
Jarosław Białochławek

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 12:30 Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością - Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy ... » więcej 2018-11-19, godz. 12:00 Sztuczna ślizgawka powstaje na Stawku Zamkowym w Opolu. Lodowisko ruszy 1 grudnia Rozpoczęły się pierwsze prace związane z uruchomieniem sztucznego lodowiska na Stawku Zamkowym w Opolu. Na miejscu pojawili się już robotnicy, a na ul. Barlic ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:45 Debatują o możliwościach, jakie daje Unia Europejska. Konferencja na UO Chcą uświadamiać młodych ludzi o wartości przynależności do wspólnoty Europejczyków. Na Uniwersytecie Opolskim trwa konferencja 'Europa broni, chroni i wspier ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:30 Wracają kontrole na granicach. Nie oznacza to, że pojawią się szlabany Od czwartku przywrócone będą tymczasowo kontrole na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Ma to związek z odbywającym się w Katowicach szczytem kl ... » więcej 2018-11-19, godz. 10:00 Nietrzeźwy chciał wieźć dzieci na wycieczkę. Policjanci zabrali mu prawo jazdy Do zdarzenia doszło w piątek (16.11) w Namysłowie. Szkolna wycieczka miała jechać do Milicza. Na miejsce do rutynowej kontroli wysłano radiowóz. Funkcjonarius ... » więcej 2018-11-19, godz. 06:50 Pożar w bazie transportowej w powiecie nyskim. Spłonęły ciągniki siodłowe Pięć ciągników siodłowych spaliło się w nocy na terenie bazy transportowej w miejscowości Lipowa w powiecie nyskim. » więcej 2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »