Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-11, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Braki kadrowe w WOPR i brak jednostek na akwenach. Samorządowa Loża Radiowa znad Jeziora Nyskiego

W regionie ubywa ratowników WOPR © (fot. Adam Wołek / AFRO)
W regionie ubywa ratowników WOPR © (fot. Adam Wołek / AFRO)
Braki kadrowe wśród ratowników wodnych, niezadowalające zarobki a także brak jednostek WOPR nad niektórymi akwenami - o tym będą rozmawiali goście Samorządowej Loży Radiowej. Ratownicy od lat zmagają się z brakami kadrowymi. Wodniacy wybierają lepiej płatną pracę np. nad morzem, czy za granicą.
- Ratownicy zarabiają około 14 - 15 złotych za godzinę - mówi Dariusz Krawiec z opolskiego WOPR-u. - Zbliżamy się jednak do tej minimalnej stawki, za którą ratownik dostaje wynagrodzenie. Tych pieniążków jest z roku na rok mniej albo tyle samo. W całej zachodniej Europie nasi ratownicy są postrzegani jako dobrze wykwalifikowane osoby i wyszkolone i niejednokrotnie tam znajdują zatrudnienie. Oni wyjeżdżają na plaże zachodnie, a w tym momencie brakuje ratowników na plażach w naszym kraju.

Ratowników brakuje, ale odczuwalny jest też brak patroli na jeziorach, gdzie wypoczywają turyści. Przykładem jest Jezioro Otmuchowskie, na którym co jakiś czas dochodzi do zdarzeń z udziałem kąpiących się czy pływających łódkami. Wtedy pomagają osoby prywatne i ratownicy z Nysy.

- Problem z bezpieczeństwem w Otmuchowie powtarza się co roku - mówi Jarosław Białochławek z nyskiego WOPR-u. - Na szczęście wiem już teraz, że w ramach działań Ochotniczej Straży Pożarnej jej członkowie dyżurują na Jeziorze Otmuchowskim. My, policjanci, w miarę możliwości, w ten weekend, prawdopodobnie, już też się pokażemy na tym akwenie. Na całe szczęście nic nieszczęśliwego jeszcze się nie wydarzyło, co by władze samorządowe czy wojewódzkie zmusiło do tego, żeby zastanowić się nad tym, że zapewnienie bezpieczeństwa jest potrzebne.

O bezpieczeństwie nad wodą dyskutować będą goście plenerowego wydania audycji Samorządowa Loża Radiowa, która tym razem zostanie zrealizowana nad Jeziorem Nyskim. Audycji można słuchać dziś (11.08) od godz. 11:00 na antenie Radia Opole.
Dariusz Krawiec
Jarosław Białochławek

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 07:18 Radia Opole na podium słuchalności. Mamy wakacyjne wyniki! Radio Opole odnotowało wysokie wyniki słuchalności w te wakacje. W tygodniu słucha nas 16,36% populacji w regionie. Tak wynika z najnowszych zestawień, gdzie ... » więcej 2018-09-19, godz. 06:53 Głuchołazy: Gimnazjum przekształciło się w podstawówkę. Do nowej placówki przeniosło się ponad 130 uczniów Ponad 130 uczniów rozpoczęło we wrześniu naukę w nowej głuchołaskiej szkole podstawowej. To trzecia placówka w mieście, w której prowadzone jest nauczanie poc ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »