Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-11, 18:04 Autor: Ewelina Laxy

O bezpieczeństwie nad wodą w Samorządowej Loży Radiowej

Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Samorządowa Loża Radiowa przy stanicy WOPR nad Jeziorem Nyskim [fot. łukasz Fura]
Samorządowa Loża Radiowa przy stanicy WOPR nad Jeziorem Nyskim [fot. łukasz Fura]
Niebezpieczeństwo niestrzeżonych i niezgłoszonych kąpielisk rośnie. O bezpieczeństwie nad wodą, szczególnie w powiecie nyskim, dyskutowali uczestnicy plenerowej Samorządowej Loży Radiowej znad Jeziora Nyskiego.
Starosta nyski, Czesław Biłobran mówi, że problemem są ludzie, którzy pomimo zakazu kąpią się w niedozwolonych miejscach i nikt na to nie reaguje. Sprawą powinni zająć się właściciele ośrodków i otwierać prywatne plaże.

- Kto może uruchomić kąpielisko? Osoba fizyczna, osoba prawna. Wniosek składa się do gminy. Takich wniosków mamy jeden. Ludzie kąpią się i tu i tam. Jeśli ja przyjadę do Pana X na ośrodek i będzie plaża z brakiem kąpieli, to ja już do niego więcej nie przyjadę. Jego to zmobilizuje, żeby otworzył kąpielisko. Dopóki nie będzie to opłacalne, ludzie nie będą tego robić.

Jak zaznaczył Paweł Szyra z PiS, ludzie kąpią się wszędzie, bardzo często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.

- Trudno mieć pretensje do rządzących, że nie ma kąpieliska nad Jeziorem Nyskim. Tutaj możemy rozmawiać z pozycji działań PiS-u w rządzie nad kompleksowym rozwiązaniem całości, czyli szkoleniem, może tańszym szkoleniem osób, które zabezpieczają, i z drugiej strony tworzenia kolejnych jednostek WOPR-u, które by zabezpieczały akweny.

Ratownicy wodni są postrzegani na Zachodzie jako bardzo dobrze wykwalifikowani specjaliści. Jednak w kraju nie mogą liczyć na wsparcie podczas nauki. Na to zwraca uwagę Artur Banasiak, sekretarz gminy Otmuchów.

- Kurs ratownika to jest nauka pływania, ratowania stricte technicznego. Oprócz tego ratownik wodny musi przejść kwalifikowany kurs pierwszej pomocy. To jest rzecz, która kosztuje najmniej 850 złotych od głowy. Nie ma takiego systemu, który by powodował, że będzie państwowy system ratowników wodnych, górskich, strażaków ochotników, który będzie ich wspierał.

- Jeżeli właściciel ośrodka miałby stworzyć kąpielisko, to musi ponieść duże koszty. To ludzi odstrasza - mówi Jarosław Białochławek, szef nyskiego WOPR-u. - Jemu się nie opłaca zatrudniać ratowników, wyznaczyć kąpielisko, zgłosić je do 30 kwietnia. Później to nadzorować, robić te badania. Jeśli będzie miał tydzień zieloną wodę, to będą się go czepiali, no to po co? Jemu kąpielisko nie jest potrzebne. Są też miejsca, gdzie się kąpielisk nie da wyznaczyć. Ważne jest to, że samorządy, gminy, czy starosta zauważają ten problem.

Michał Warchał z Platformy Obywatelskiej podsumował, że przyszedł czas na działania, zanim będzie za późno, albo na Jeziorze Otmuchowskim dojdzie do tragedii. Ratownicy pojawią się tak wtedy, gdy powstaną kąpieliska.

- Ten problem musimy dzisiaj rozwiązać. Może stwórzmy kąpielisko nad Jeziorem Otmuchowskim, ale to wymaga czasu. Nie od razu Kraków zbudowano, ale to musi powstać. Żyjemy w XXI wieku, stwórzmy warunki nad tym zbiornikiem, żeby ludzie tu przyjeżdżali, żeby byli prawidłowo zabezpieczani, żeby było kąpielisko.

Goście rozmawiali też o brakach kadrowych wśród ratowników i ich wyjazdami zarobkowymi za granicę.
Czesław Biłobran
Paweł Szyra
Artur Banasiak
Jarosław Białochławek
Michał Warchał

Wiadomości z regionu

2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej 2019-01-15, godz. 21:00 Nysa z budżetem na 2019 rok. Burmistrz: "to świetny budżet", opozycja: "martwi nas rosnące zadłużenie miasta" Wydatki na poziomie prawie 289 milionów złotych i deficyt w wysokości 46,5 miliona - tak w skrócie wygląda uchwalony dziś (15.01) budżet Nysy na 2019 rok. » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Centrum Arkadia na razie w marzeniach seniorów. Miasto wciąż szuka pieniędzy na inwestycję Kilku przetargów nie rozstrzygnięto, a kolejnych nie ogłoszono - centrum dla seniorów tzw. Arkadia, na razie pozostanie wizualizacją na papierze. Centrum miał ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 TOZ apeluje: Domy tymczasowe dla kotów potrzebne od zaraz! 'Potrzebujemy około 15 domów tymczasowych dla porzuconych kotów'- apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy okres dla wszystk ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czas ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Mistrzostwa Świata w myciu rąk są już na półmetku. Czas wybrać najlepszych Ponad 1000 przedszkolaków, w tym około 20 przedszkoli z samego miasta Opola, wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem 'Mistrzostwa Świat ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:30 Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. Będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-15, godz. 18:00 W Opolu "lodowica" zaskoczyła kierowców Zima zaskoczyła wszystkich, tak było wczoraj na drogach w regionie. W Opolu z powodu gołoledzi ruch został całkowicie sparaliżowany. Władze miasta tłumaczą, ż ... » więcej 2019-01-15, godz. 17:33 Jutro (16.01) w południe ruszają prace przy dworcu Opole Wschodnie Powstaną m.in. centrum przesiadkowe, estakada i tunel pod ul. Oleską. » więcej 2019-01-15, godz. 17:04 Policja zatrzymała mieszkańca Nysy, który w internecie nawoływał do nienawiści politycznej Podinspektor Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, że na wpisy, które publicznie nawoływały do popełnienia przestępstwa natrafili polic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »