Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-11, 18:04 Autor: Ewelina Laxy

O bezpieczeństwie nad wodą w Samorządowej Loży Radiowej

Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Jezioro Nyskie [fot. Agnieszka Lubczańska]
Samorządowa Loża Radiowa przy stanicy WOPR nad Jeziorem Nyskim [fot. łukasz Fura]
Samorządowa Loża Radiowa przy stanicy WOPR nad Jeziorem Nyskim [fot. łukasz Fura]
Niebezpieczeństwo niestrzeżonych i niezgłoszonych kąpielisk rośnie. O bezpieczeństwie nad wodą, szczególnie w powiecie nyskim, dyskutowali uczestnicy plenerowej Samorządowej Loży Radiowej znad Jeziora Nyskiego.
Starosta nyski, Czesław Biłobran mówi, że problemem są ludzie, którzy pomimo zakazu kąpią się w niedozwolonych miejscach i nikt na to nie reaguje. Sprawą powinni zająć się właściciele ośrodków i otwierać prywatne plaże.

- Kto może uruchomić kąpielisko? Osoba fizyczna, osoba prawna. Wniosek składa się do gminy. Takich wniosków mamy jeden. Ludzie kąpią się i tu i tam. Jeśli ja przyjadę do Pana X na ośrodek i będzie plaża z brakiem kąpieli, to ja już do niego więcej nie przyjadę. Jego to zmobilizuje, żeby otworzył kąpielisko. Dopóki nie będzie to opłacalne, ludzie nie będą tego robić.

Jak zaznaczył Paweł Szyra z PiS, ludzie kąpią się wszędzie, bardzo często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.

- Trudno mieć pretensje do rządzących, że nie ma kąpieliska nad Jeziorem Nyskim. Tutaj możemy rozmawiać z pozycji działań PiS-u w rządzie nad kompleksowym rozwiązaniem całości, czyli szkoleniem, może tańszym szkoleniem osób, które zabezpieczają, i z drugiej strony tworzenia kolejnych jednostek WOPR-u, które by zabezpieczały akweny.

Ratownicy wodni są postrzegani na Zachodzie jako bardzo dobrze wykwalifikowani specjaliści. Jednak w kraju nie mogą liczyć na wsparcie podczas nauki. Na to zwraca uwagę Artur Banasiak, sekretarz gminy Otmuchów.

- Kurs ratownika to jest nauka pływania, ratowania stricte technicznego. Oprócz tego ratownik wodny musi przejść kwalifikowany kurs pierwszej pomocy. To jest rzecz, która kosztuje najmniej 850 złotych od głowy. Nie ma takiego systemu, który by powodował, że będzie państwowy system ratowników wodnych, górskich, strażaków ochotników, który będzie ich wspierał.

- Jeżeli właściciel ośrodka miałby stworzyć kąpielisko, to musi ponieść duże koszty. To ludzi odstrasza - mówi Jarosław Białochławek, szef nyskiego WOPR-u. - Jemu się nie opłaca zatrudniać ratowników, wyznaczyć kąpielisko, zgłosić je do 30 kwietnia. Później to nadzorować, robić te badania. Jeśli będzie miał tydzień zieloną wodę, to będą się go czepiali, no to po co? Jemu kąpielisko nie jest potrzebne. Są też miejsca, gdzie się kąpielisk nie da wyznaczyć. Ważne jest to, że samorządy, gminy, czy starosta zauważają ten problem.

Michał Warchał z Platformy Obywatelskiej podsumował, że przyszedł czas na działania, zanim będzie za późno, albo na Jeziorze Otmuchowskim dojdzie do tragedii. Ratownicy pojawią się tak wtedy, gdy powstaną kąpieliska.

- Ten problem musimy dzisiaj rozwiązać. Może stwórzmy kąpielisko nad Jeziorem Otmuchowskim, ale to wymaga czasu. Nie od razu Kraków zbudowano, ale to musi powstać. Żyjemy w XXI wieku, stwórzmy warunki nad tym zbiornikiem, żeby ludzie tu przyjeżdżali, żeby byli prawidłowo zabezpieczani, żeby było kąpielisko.

Goście rozmawiali też o brakach kadrowych wśród ratowników i ich wyjazdami zarobkowymi za granicę.
Czesław Biłobran
Paweł Szyra
Artur Banasiak
Jarosław Białochławek
Michał Warchał

Wiadomości z regionu

2018-11-22, godz. 12:00 "Zamiast dobrej zmiany, dobra kontynuacja". Marszałek województwa o planach na nową kadencję - Dobra kontynuacja, zamiast dobrej zmiany? Można tak powiedzieć, bo musimy kontynuować zadania z zakresu infrastruktury oraz pilnować naszych zobowiązań wobe ... » więcej 2018-11-22, godz. 11:11 Rockowo i tanecznie na Sylwestrze w Opolu. Na scenie przy NCPP wystąpi Perfect i DJ One Brother Zespół Perfect będzie gwiazdą tegorocznej imprezy sylwestrowej w Opolu. Scena będzie ustawiona na parkingu przy wejściu do Narodowego Centrum Polskiej Piosenk ... » więcej 2018-11-22, godz. 11:00 Trudny czas dla kierowców. Zimą szczególnie dbajmy o światła i opony Zima coraz bliżej, warunki jazdy z dnia na dzień robią się coraz gorsze. Mieliśmy już pierwszy śnieg i pierwsze przymrozki, ale najtrudniejszy czas dopiero pr ... » więcej 2018-11-22, godz. 10:55 Kluczbork: zginął mężczyzna przygnieciony przez wagon kolejowy W Kluczborku przy ul. Kolejowej został śmiertelnie przygnieciony przez wagon towarowy mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło przed 9.30 w zakładzie n ... » więcej 2018-11-22, godz. 10:15 Opolanie zatrzymani ws. organizacji siatkarskich mistrzostw świata nie trafili do aresztu Nie ma aresztu dla Anny S. i Waldemara K. z Opola, którzy zostali zatrzymani w tym tygodniu w sprawie nieprawidłowości przy realizacji zleceń podczas siatkars ... » więcej 2018-11-22, godz. 08:00 W Otmuchowie możliwe przerwy w dostawach wody W Otmuchowie spodziewane są przerwy w dostawie wody do mieszkań znajdujących się w budynkach w Rynku, przy placu Jana Pawła II, a także przy ulicach: Szkolnej ... » więcej 2018-11-21, godz. 21:15 Mieszkańcy Strobic ponownie zablokowali drogę. Walczą o "zebrę" Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim po raz kolejny zablokowali drogę krajową nr 46, która przecina ich miejscowość. W ten sposób domagali się jak najszybszej ... » więcej 2018-11-21, godz. 21:15 Korfantów: bez rewolucji na czele rady gminy Bez większych zmian na czele rady gminy Korfantów. Dotychczasowy przewodniczący Ryszard Duś, podobnie jak jeden z jego wcześniejszych zastępców, zachowali sta ... » więcej 2018-11-21, godz. 20:30 Protest "socjalnych" również w Kędzierzynie-Koźlu. Żądają godnej zapłaty Ogólnopolski czarny tydzień pracowników pomocy społecznej dotarł również do Kędzierzyna-Koźla. Protestujący postulują o szereg zmian w pomocy społecznej ale p ... » więcej 2018-11-21, godz. 20:15 Nagrody za pomoc i uśmiech. Po raz czwarty w PSP 24 w Opolu nagrodzono życzliwych uczniów Wystarczy uśmiech, dobre słowo, niewielki uczynek. Dziś (21.11) obchodzimy światowy dzień życzliwości. W sposób szczególny uczczono go w szkole nr 24 w Opolu. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »