Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-19, 20:47 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką

PKS w Głubczycach [zdj. Jan Poniatyszyn]
PKS w Głubczycach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że spółka głubczyckiego PKS-u jest źle zarządzana i w niedalekiej przyszłości może grozić jej bankructwo.
- Mamy duże obawy, co do przyszłości spółki. Wiemy, że pracownicy szykują się do sporu zbiorowego - mówi Jerzy Naszkiewicz, przewodniczący struktur PiS w Głubczycach. - Obawiamy się, że ludzie zaczną nam odchodzić do konkurencji. Następne obawy są takie, że kondycja spółki w pewnym momencie będzie już tak zatrważająca, że będzie trzeba po prostu spółkę zlikwidować lub postawić w stan upadłości. Na terenie Głubczyc nie powstają nowe miejsca pracy, wiec byłaby to niesamowita katastrofa nie tylko dla miasta Głubczyc, ale i całego powiatu.

Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce przyznaje, że kondycja spółki jest średnia, tak jak płaca kierowców. Tych spółka zatrudnia 51, a przeciętnie za swoją pracę kierowca zarabia około 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

- Wiemy, że przygotowywany jest spór zbiorowy, ale nie jesteśmy w stanie spełnić ich żądań - przekonuje Bednarski. - Chodzi o zwiększenie płacy. Dodatek stażowy za każdy rok pracy w wysokości jednego procenta do wysokości płacy. Premia 20 procent, a więc płaca musiałaby być dużo większa. W niektórych przypadkach, w przypadku starego pracownika musiałaby wzrosnąć o sto procent.

Prezes spółki tłumaczy, że dwa autokary, które zostały sprzedane za 3.300 złotych, to były wyprodukowane w latach 80 autosany, które nie nadawały się do użytku i PKS w tym roku pozbędzie się, za podobną cenę, kolejnych dwóch.

Wiadomo już też, że do końca roku zniknie część połączeń obsługiwanych przez przewoźnika. Może być to nawet tysiąc kilometrów w skali dnia, czyli około 20 - nierentownych - kursów.
Jerzy Naszkiewicz
Wiesław Bednarski

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »