Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-19, 20:47 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką

PKS w Głubczycach [zdj. Jan Poniatyszyn]
PKS w Głubczycach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że spółka głubczyckiego PKS-u jest źle zarządzana i w niedalekiej przyszłości może grozić jej bankructwo.
- Mamy duże obawy, co do przyszłości spółki. Wiemy, że pracownicy szykują się do sporu zbiorowego - mówi Jerzy Naszkiewicz, przewodniczący struktur PiS w Głubczycach. - Obawiamy się, że ludzie zaczną nam odchodzić do konkurencji. Następne obawy są takie, że kondycja spółki w pewnym momencie będzie już tak zatrważająca, że będzie trzeba po prostu spółkę zlikwidować lub postawić w stan upadłości. Na terenie Głubczyc nie powstają nowe miejsca pracy, wiec byłaby to niesamowita katastrofa nie tylko dla miasta Głubczyc, ale i całego powiatu.

Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce przyznaje, że kondycja spółki jest średnia, tak jak płaca kierowców. Tych spółka zatrudnia 51, a przeciętnie za swoją pracę kierowca zarabia około 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

- Wiemy, że przygotowywany jest spór zbiorowy, ale nie jesteśmy w stanie spełnić ich żądań - przekonuje Bednarski. - Chodzi o zwiększenie płacy. Dodatek stażowy za każdy rok pracy w wysokości jednego procenta do wysokości płacy. Premia 20 procent, a więc płaca musiałaby być dużo większa. W niektórych przypadkach, w przypadku starego pracownika musiałaby wzrosnąć o sto procent.

Prezes spółki tłumaczy, że dwa autokary, które zostały sprzedane za 3.300 złotych, to były wyprodukowane w latach 80 autosany, które nie nadawały się do użytku i PKS w tym roku pozbędzie się, za podobną cenę, kolejnych dwóch.

Wiadomo już też, że do końca roku zniknie część połączeń obsługiwanych przez przewoźnika. Może być to nawet tysiąc kilometrów w skali dnia, czyli około 20 - nierentownych - kursów.
Jerzy Naszkiewicz
Wiesław Bednarski

Wiadomości z regionu

2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej 2018-09-18, godz. 17:30 Związek Inwalidów Wojennych RP ma 100 lat. "To godna organizacja" Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie. Obecnie organizacja na Opolszczyźnie liczy około 200 członków. Zrzesza osoby, które walczyły jeszcze podczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »