Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-19, 20:47 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką

PKS w Głubczycach [zdj. Jan Poniatyszyn]
PKS w Głubczycach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że spółka głubczyckiego PKS-u jest źle zarządzana i w niedalekiej przyszłości może grozić jej bankructwo.
- Mamy duże obawy, co do przyszłości spółki. Wiemy, że pracownicy szykują się do sporu zbiorowego - mówi Jerzy Naszkiewicz, przewodniczący struktur PiS w Głubczycach. - Obawiamy się, że ludzie zaczną nam odchodzić do konkurencji. Następne obawy są takie, że kondycja spółki w pewnym momencie będzie już tak zatrważająca, że będzie trzeba po prostu spółkę zlikwidować lub postawić w stan upadłości. Na terenie Głubczyc nie powstają nowe miejsca pracy, wiec byłaby to niesamowita katastrofa nie tylko dla miasta Głubczyc, ale i całego powiatu.

Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce przyznaje, że kondycja spółki jest średnia, tak jak płaca kierowców. Tych spółka zatrudnia 51, a przeciętnie za swoją pracę kierowca zarabia około 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

- Wiemy, że przygotowywany jest spór zbiorowy, ale nie jesteśmy w stanie spełnić ich żądań - przekonuje Bednarski. - Chodzi o zwiększenie płacy. Dodatek stażowy za każdy rok pracy w wysokości jednego procenta do wysokości płacy. Premia 20 procent, a więc płaca musiałaby być dużo większa. W niektórych przypadkach, w przypadku starego pracownika musiałaby wzrosnąć o sto procent.

Prezes spółki tłumaczy, że dwa autokary, które zostały sprzedane za 3.300 złotych, to były wyprodukowane w latach 80 autosany, które nie nadawały się do użytku i PKS w tym roku pozbędzie się, za podobną cenę, kolejnych dwóch.

Wiadomo już też, że do końca roku zniknie część połączeń obsługiwanych przez przewoźnika. Może być to nawet tysiąc kilometrów w skali dnia, czyli około 20 - nierentownych - kursów.
Jerzy Naszkiewicz
Wiesław Bednarski

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »