Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj rozmów Kacpra Śnigórskiego z naszymi…

Posłuchaj rozmów Kacpra Śnigórskiego z naszymi gośćmi (2023):

2023-12-18, 22:00

W tym roku Fundacja Badań Fizycznych im. J. Schwingera przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie, w tym fizykom z UO!

Uniwersytet Opolski [fot. Anna Kurc]
Uniwersytet Opolski [fot. Anna Kurc]
Naukowcy Uniwersytetu Opolskiego zajmujący się fizyką teoretyczną otrzymają wsparcie z amerykańskiej Fundacji Badań Fizycznych im. Juliana Schwingera. W tym roku fundacja przyznała granty tylko dwóm uczelniom na świecie. Projekt dotyczy badań procesów fizycznych zachodzących w dwuwymiarowych materiałach dla nanoelektroniki. Na ten temat porozmawialiśmy z dyrektorem Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, profesorem Włodzimierzem Stefanowiczem.
2023-12-11, 14:52

Mini wersja Centrum Nauki Kopernik ma powstać w Opolu

Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w 2022 roku otwarto w Nysie [fot. Joanna Matlak]
Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w 2022 roku otwarto w Nysie [fot. Joanna Matlak]
SOWA pojawi się w przyszłym roku na opolskim osiedlu Armii Krajowej. Chodzi o Stefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Mini wersja Centrum Nauki Kopernik ma powstać w Filii Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Na ten temat, ale też o tym, jak MDK sprzyja nauce młodzieży rozmawialiśmy z dyrektor placówki - Elżbietą Marciniszyn.
2023-12-06, 13:10

Jak zostać Najlepszym Absolwentem Wydziału i jak łączyć pracę ze studiowaniem?

Politechnika Opolska [fot. Politechnika Opolska]
Politechnika Opolska [fot. Politechnika Opolska]
Gośćmi audycji tym razem byli: dr Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej oraz zdobywcy tytułu "Najlepszy Absolwent Wydziału": Karolina Kuczman, najlepsza absolwentka studiów magisterskich oraz Eryk Franke, najlepszy absolwent studiów licencjackich. Opowiedzieli o tym, jak się zdobywa taki tytuł. Było też o tym, jak łączyć pracę ze studiowaniem i czego, poza wiedzą książkową można się nauczyć w czasie studiowania.
2023-11-21, 09:09

Czy teologia ma jeszcze jakieś niezbadane obszary?

[fot. Envato]
[fot. Envato]
Ks. Jerzy Kostorz [fot. Łukasz Fura]
Ks. Jerzy Kostorz [fot. Łukasz Fura]
Gościem programu Salon naukowy był ksiądz prof. Jerzy Kostorz. Porozmawialiśmy o metodach badań w teologii, o nowinkach w nauczaniu religii w szkołach oraz o konferencji naukowej "Motywacyjna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i w życiu".
2023-11-14, 08:55

Mamuty, dinozaury, ptaki dodo... czy kiedyś przywrócimy je do życia?

Dinozaury, jaskiniowcy i historia. Radio Opole odwiedziło JuraPark w Krasiejowie [fot. Marcin Boczek]
Dinozaury, jaskiniowcy i historia. Radio Opole odwiedziło JuraPark w Krasiejowie [fot. Marcin Boczek]
Czy kiedyś jeszcze będą istnieć dinozaury? Jaka jest szansa na przywrócenie mamutów do życia? Po co mielibyśmy to zrobić?

Gościem poniedziałkowego Salonu Naukowego był dr Grzegorz Oloś z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego, który odpowiedział na te pytania.
2023-11-07, 09:23

Jesieniara, rzepiara, dzbany... czy to jest onomastyka?

Lekcja języka [fot. Envato]
Lekcja języka [fot. Envato]
Onomastyka jako dyscyplina nauk rozwinęła się w XIX w. w Niemczech, Francji i krajach skandynawskich. Za twórcę słowiańskiej onomastyki uważa się F. Miklosicha... Natomiast czym jest tak naprawdę ten dział językoznawstwa?

Gościem Salonu Naukowego Radia Opole była profesor Danuta Lech-Kirstein z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, która wytłumaczyła nam co to jest ta cała onomastyka.
2023-10-17, 14:28

Wybory parlamentarne okiem politologa

Adam Drosik [fot. Marcin Boczek]
Adam Drosik [fot. Marcin Boczek]
Gościem audycji był prof. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO. Nasz gość wytłumaczył nam wszystkie zagadnienia związane z wyborami parlamentarnymi.
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »