Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu urodził się Henryk Jerzy Chmielewski…
2023-06-07, 13:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

100 lat temu urodził się Henryk Jerzy Chmielewski - "Papcio Chmiel", grafik i rysownik

Autoportret Henryka Jerzego Chmielewskiego w pierwszym tomie kultowego komiksu
Autoportret Henryka Jerzego Chmielewskiego w pierwszym tomie kultowego komiksu
Sto lat temu, 7 czerwca 1923 roku, urodził się Henryk Jerzy Chmielewski, grafik, rysownik i publicysta, znany jako "Papcio Chmiel", twórca popularnej serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Zmarł w 2021 roku, w wieku 97 lat. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Komiksy "Papcia Chmiela" cieszyły się nadzwyczajną poczytnością kilku pokoleń młodych Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, ukazująca się od 1957 roku, została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Tytułowy szympans Tytus był w nich harcerzem, kosmonautą, plastykiem, dziennikarzem, aktorem, a nawet olimpijczykiem. Podróżował na Dziki Zachód i Wyspy Nonsensu. Ostatnia księga, w której Tytus został kibicem, trafiła do księgarń w 2008 roku.

Opublikowano też wydania okolicznościowe, między innymi w 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 2009 roku, ukazał się komiks "Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 (...)", w 2018-tym trójka bohaterów obchodziła stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a w 2021-ym wyszedł tytuł: "Tytus, Romek i A’Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę".

Chmielewski był także autorem książek "W odwiedziny do rodziny" oraz "Witek Sprytek i inne opowieści", tomiku zawierającego takie opowieści jak: "Sadełko i Szczudełko", "Kapitan Mewka", "Cyrk Bum Tarara". W 2015 roku ukazał się komiks "Elemelementarz". Papcio Chmiel napisał też trzytomową autobiografię: "Urodziłem się w Barbakanie", "Tytus zlustrowany'' i "Tarabanie w Barbakanie".

Na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu w 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Ukazały się również gry: planszowa i komputerowa, których głównymi bohaterami byli Tytus, Romek i A’Tomek.

Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień, został odznaczony między innymi Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Był też kawalerem Orderu Uśmiechu, przyznanego przez dzieci.

Jest patronem dwóch szkół podstawowych w Warszawie, ulic w Łukowie i Słubicach oraz skweru w Krakowie. W 2021 roku na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" został zaprezentowany film "Papcio Chmiel" w reżyserii Petro Aleksowskiego. Dokument opowiada o determinacji Henryka Jerzego Chmielewskiego w tworzeniu komiksu - gatunku sztuki niechcianego w komunistycznej Polsce.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »