Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 81 lat temu zakończyła się bitwa o Midway
2023-06-07, 11:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Leo/K.Koziełł

81 lat temu zakończyła się bitwa o Midway

Atol Midway 24 listopada 1941. Na pierwszym planie Eastern Island z niedawno wybudowanym lotniskiem. W głębi Sand Island gdzie znajdowała się większość infrastruktury atolu. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Atol Midway 24 listopada 1941. Na pierwszym planie Eastern Island z niedawno wybudowanym lotniskiem. W głębi Sand Island gdzie znajdowała się większość infrastruktury atolu. [fot. wikipedia/domena publiczna]
81 lat temu, 7 czerwca 1942 roku, zakończyła się bitwa o Midway - japońsko-amerykańskie starcie o atol leżący na Pacyfiku między Japonią a Hawajami. Był on strategicznym punktem zaopatrzeniowym dla amerykańskiej floty. Czterodniowe, morsko-lotnicze walki zakończyły się wielkim zwycięstwem Stanów Zjednoczonych. Wygrana Amerykanów powstrzymała dalsze plany japońskiej ekspansji terytorialnej i została uznana za punkt zwrotny II wojny światowej na Pacyfiku.
Japończycy po miażdżącym zwycięskim ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku, szybko zdobywali kolejne amerykańskie bazy. Osłabieni Amerykanie nie byli w stanie przeciwstawić się silnej flocie cesarskiej, której trzon stanowiły cztery potężne lotniskowce. Udało im się jednak złamać japońskie kody wojskowe, dzięki czemu dowiedzieli się o planowanej operacji na Midway, która miała mieć siłę i zasięg bez precedensu w historii floty.

Głównodowodzący sił amerykańskich admirał Chester Nimitz zastawił na japoński zespół uderzeniowy zasadzkę. Wysłał lotniskowce na pełne morze, poza zasięg samolotów zwiadowczych wroga, pozostawiając Midway pozornie bezbronne. Kiedy Japończycy zaatakowali, lotniskowce znów się pojawiły. Wówczas Japończycy podjęli decyzję o przezbrojeniu swoich samolotów z bomb w torpedy. Wywołało to zamęt w japońskich szeregach i kiedy cesarskie okręty zostały na chwilę pozbawione parasola ochronnego, amerykańskie bombowce nurkujące zamieniły trzy lotniskowce wroga w kule ognia. Bitwa o Midway była pierwszą porażką floty japońskiej od 350 lat. Japończycy stracili w niej trzon swych sił - 4 lotniskowce, krążownik, ponad 250 samolotów, a także ponad 3 tysiące ludzi. Straty amerykańskie były znacznie mniejsze: lotniskowiec, niszczyciel, niemal 150 samolotów i ponad 300 ludzi.

Katastrofalna klęska w bitwie o Midway załamała japońską strategię wojny na Pacyfiku. Japończycy do końca wojny nie odzyskali inicjatywy w tym rejonie. Porażka była tak dotkliwa, że postanowiono ją utajnić przed społeczeństwem.

Admirał Chester Nimitz, głównodowodzący sił amerykańskich w bitwie o Midway, 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika USS "Missouri" podpisał kapitulację Japonii z ramienia rządu Stanów Zjednoczonych. W imieniu całych sił alianckich dokument sygnował generał Douglas MacArthur

(więcej)

Od druzgocącej porażki w bitwie o Midway cesarstwo zaczęło tracić zdobyte terytoria. Od początku 1945 roku miasta japońskie poddawane były nalotom dywanowym armii amerykańskiej. Jednak nawet kapitulacja Niemiec w maju 1945 roku nie skłoniła do podobnego kroku Japończyków. Pokonana militarnie Japonia, odmawiała podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji, wymaganej przez deklarację poczdamską. Ostatecznie poddanie się zostało wymuszone zrzuceniem przez Stany Zjednoczone bomb atomowych - 6 sierpnia 1945 roku na Hiroszimę, a trzy dni później na Nagasaki.

Akt bezwarunkowej kapitulacji podpisano 2 września 1945 roku o godzinie 9.00 na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS "Missouri". Z ramienia rządu Stanów Zjednoczonych kapitulację Japonii podpisał głównodowodzący sił amerykańskich w bitwie o Midway - admirał Chester Nimitz. Wraz z kapitulacją Cesarstwa Japonii, Amerykanie rozpoczęli jego okupację, która trwała sześć lat. 8 września 1951 roku odbyła się konferencja pokojowa w San Francisco, na której Japonia podpisała traktat pokojowy oraz traktat bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi.

W czasie II wojny światowej Japonia straciła ponad dwa miliony żołnierzy, śmierć poniosło ponad 500 tysięcy cywilów.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »