Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przedpremierowy pokaz „Raportu Pileckiego” w…
2023-05-27, 08:00 Autor: IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton

Przedpremierowy pokaz „Raportu Pileckiego” w Waszyngtonie

Rotmistrz Witold Pilecki [fot. została pokolorowana, Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046]
Rotmistrz Witold Pilecki [fot. została pokolorowana, Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046]
W Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie odbyła się zagraniczna premiera filmu „Raport Pileckiego”. Pokaz zbiegł się z 75 rocznicą śmierci bohatera filmu - rotmistrza Witolda Pileckiego.
W projekcji ponad dwugodzinnego filmu fabularnego „Raport Pileckiego” wzięli udział przedstawiciele Muzeum Ofiar Komunizmu, producentów filmu oraz Polskiej Fundacji Narodowej, która współfinansowała produkcję. W przesłaniu wideo do uczestników pokazu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że rotmistrz Pilecki całe swoje życie poświęcił dla Polski.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział, że Witold Pilecki jest twarzą 100 milionów ofiar komunizmu na świecie. „Czułem satysfakcję, że premiera miała miejsce dwie przecznice od Białego Domu, w Muzeum Ofiar Komunizmu, które nasza fundacja współerygowała, wraz z rządami Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Rumunii oraz fundacji Victims of Comunism Memorial Fundation” - powiedział Marcin Zarzecki Polskiemu Radiu.

Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras jest przekonany, że film „Raport Pileckiego” dotrze także do widzów poza Polską. „Jest to film, który niesie ze sobą potężny ładunek emocji ale przede wszystkim pokazuje doświadczenia polskie w perspektywie uniwersalnej”- ocenił Michał Góras.

Zastępca dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Agnieszka Będkowska powiedziała, że zdjęcia do filmu nie trwały długo, ale twórcy dużo czasu poświęcili na postprodukcję i efekty specjalne, aby film był spójny i czytelny dla widza. Agnieszka Będkowska poinformowała, że polska premiera „Raportu Pileckiego”, którego produkcja kosztowała 30 milionów złotych, odbędzie się jesienią. Wówczas film wejdzie do dystrybucji, za którą odpowiada Telewizja Polska.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »