Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Opolu trwa I Piastowski Turniej Terenowy
2023-05-17, 13:21 Autor: Agnieszka Lubczańska/Monika Matuszkiewicz

W Opolu trwa I Piastowski Turniej Terenowy

Piastowski turniej terenowy [fot. Jarosław Madzia]
Piastowski turniej terenowy [fot. Jarosław Madzia]
Piastowski turniej terenowy [fot. Jarosław Madzia]
Piastowski turniej terenowy [fot. Jarosław Madzia]
I Piastowski Turniej Terenowy o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego, jest okazją, aby lepiej poznać Opole, miasto o przeszło 800-letniej historii.
W każdym z miast znajdują się budynki, pomniki, czy tablice upamiętniające ważne wydarzenia i postacie, które mijamy codziennie, nie zwracając uwagi na ciekawą historię, jaka się z nimi wiąże.

W ramach turnieju Szkoły z Opola mogły zgłosić jeden trzyosobowy zespół uczniów z klas V lub VI. Grupy biorące udział w turnieju otrzymały pakiet startowy z mapą, kartę zadań oraz kartę odpowiedzi.

Na około 6-kilometrowej trasie znajdują się punkty kontrolne, w których uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytanie zamieszczone w karcie zadań lub wykonać zadanie sprawnościowe.

Trasa będzie wieść będzie przez Stare Miasto - mówi Katarzyna Szawan, organizator turnieju, zastępca kierownika Muzeum Śląska Opolskiego.
Pytanie dotyczącą historii Opola, jego zabytków, kultury, ważnych postaci związanych z miastem. Zaplanowaliśmy to w ten sposób, aby turniej był doskonałą zabawą i przy tym okazją do lepszego poznania miasta i jego historii.

Uczestnicy zabawy zapewniali, że są przygotowani, mimo, że historia Opola jest bardzo bogata.

- Jesteśmy przygotowani, oglądaliśmy różne prezentacje. - Czytaliśmy o historii Opola, o pomnikach. Trochę tego jest. - Myślałem, że Opole to jest takie małe miasto w Polsce i nic tam nie ma, a w sumie jest dużo rzeczy, więcej niż myślałem. - Przygotowaliśmy się z wiedzy. - W sumie, jak tak przechodzimy przez miasto, to tak nie za bardzo zwracamy na to uwagę, ale teraz poczytaliśmy i w sumie, to jest dość ciekawe. - Średnio przygotowaliśmy się. Przeczytaliśmy trochę w internecie, ale nie jest to zbyt dobre przygotowanie. Idziemy na wyczucie.

Uczestnicy rozpoczęli rywalizację o godzinie 9:00 spod Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (ul. Mały Rynek 7). Drużyna, która zbierze najwięcej punktów otrzyma Puchar Marszałka Województwa Opolskiego. Zakończenie przewidziano około godzinie 14:30 w sali Orła Białego (ul. Piastowska 14).

Organizatorem turnieju jest Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - oddział Muzeum Śląska Opolskiego.
Radio Opole I Piastowski Turniej Terenowy o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego objęło patronatem medialnym.

Zobacz także

2024-03-30, godz. 07:30 100 lat temu urodził się Józef Uznański, narciarz, ratownik tatrzański, kurier Armii Krajowej 100 lat temu, 30 marca 1924 roku, urodził się Józef Uznański, "Ujek", narciarz, ratownik tatrzański, w czasie II wojny światowej łącznik i kurier Armii… » więcej 2024-03-30, godz. 07:30 81. rocznica śmierci Jana Bytnara "Rudego" i Aleksego Dawidowskiego "Alka" 81 lat temu, 30 marca 1943 roku, zmarli więziony i torturowany przez Niemców Jan Bytnar "Rudy" oraz Aleksy Dawidowski "Alek", który cztery dni wcześniej brał… » więcej 2024-03-30, godz. 08:30 Wielka Sobota Zwyczaj urządzania Grobu Pańskiego wprowadził w XII wieku zakon bożogrobców - Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego. W Polsce… » więcej 2024-03-30, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 30 marca » więcej 2024-03-29, godz. 12:59 Instytut Polonika zakończył renowację najstarszego obrazu Sz. Czechowicza "Ukrzyżowanie" "Ukrzyżowanie", najstarszy obraz Szymona Czechowicza z 1715 roku w kościele świętego Stanisława w Rzymie, odzyskał dawny blask. Prace konserwatorskie zostały… » więcej 2024-03-29, godz. 12:47 Kraje bałtyckie obchodzą 20. rocznicę przystąpienia do NATO Kraje bałtyckie świętują dziś dwudziestą rocznicę przystąpienia do NATO. Na Litwie, Łotwie i w Estonii w tym tygodniu organizowane są obchody tego wydarzenia… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Wielki Piątek 29 marca przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Najstarszym… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 29 marca » więcej 2024-03-28, godz. 22:49 Muzeum POLIN otrzymało grant od niemieckiego MSZ na działalność edukacyjną Upowszechnianie dziedzictwa polskich Żydów, innowacyjne programy edukacyjne oraz rozbudowywanie i udostępnianie zasobów historycznych - to główne cele projektu… » więcej 2024-03-28, godz. 21:43 Odkryto najprawdopodobniej najstarszy w Polsce wyrób z miedzi Miedziana siekiera z IV-III tysiąclecia p.n.e identyfikowana z kulturą trypolską została znaleziona w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »