Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa prac zakupionych…
2023-05-15, 12:00 Autor: IAR/#Woźniak

W Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa prac zakupionych przez instytucje w latach 2017-2022

Anna Bilińska, „Kobieta w kimonie z japońską parasolką”, 1888. [fot. źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie]
Anna Bilińska, „Kobieta w kimonie z japońską parasolką”, 1888. [fot. źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie]
Ponad 120 prac zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie w latach 2017-2022 trafiło na nową wystawę. To dzieła takich artystów jak: Chagall, Goya, Weiss, Bilińska, Wyspiański, Nadar czy Kulik.
"Muzeum Narodowe w Warszawie stale powiększa swoje zasoby i najcenniejsze nabytki z ostatnich lat zwiedzający mogą teraz podziwiać na jednej ekspozycji" - powiedział dyrektor instytucji Łukasz Gaweł. Jak dodał, to zarówno te najdawniejsze obiekty jak i współczesne. Wskazał, że na wystawę trafił między innymi zbiór 14 rysunków Marca Chagalla zakupiony przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 2021 roku i którego premierowa prezentacja cieszyła się ogromną popularnością wśród zwiedzających.

Wśród eksponatów znalazły się również nabytki nawiązujące do początków kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. To dwa obrazy tablicowe - Bernardyn ze Sieny i święta Urszula oraz święty Ludwik z Tuluzy i święty Antoni z Padwy namalowane przez Cosima Rossellego.

Dyrektor Gaweł wskazał, że po 160 latach dołączyły one do kwatery świętego Jan Chrzciciel i świętego Franciszek z tego samego kompletu, który trafił na sprzedaż w Kolonii w 1862 roku. "Ówczesnemu dyrektorowi honorowemu instytucji udało się pozyskać do zbiorów tylko jedną z tablic, a współczesny zakup jest zwieńczeniem tamtych starań" - tłumaczył Łukasz Gaweł i dodał, że wszystkie dzieła udało się pozyskać dzięki dotacjom celowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kurator ekspozycji Piotr Czyż zapowiedział, że zwiedzający zobaczą prace polskich i zagranicznych artystów z różnych okresów. Jak dodał, na ekspozycji znalazły się między innymi: rycina Francisca Goi "Szaleństwo strachu", pastel Stanisława Wyspiańskiego, obraz Wojciecha Weissa "Pierrot i Colombina", dzieła Meli Muter "Le Pont Neuf zimą" i "Widok portu w Collioure". Podkreślił, że znaczną część zakupów z ostatnich lat stanowią też prace polskich artystów współczesnych, między innymi: Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej.

Wiele dzieł pozyskano w związku ze zrealizowanymi wystawami monograficznymi. W ten sposób do Muzeum trafiły prace Anny Bilińskiej, Witkacego, Wojciecha Gersona i Piotra Potworowskiego.

W przypadku dzieł Augusta Zamoyskiego to zakup kolekcji stał się impulsem do zorganizowania prezentacji dorobku artystycznego rzeźbiarza. Na wystawie zaprezentowano też eksponaty rzemiosła artystycznego jak: kompletny serwis deserowy z połowy XVIII wieku wykonany w miśnieńskiej Królewskiej Manufakturze Porcelany oraz pas kontuszowy z królewskiej manufaktury jedwabiu w Grodnie. Nie zabrakło też mebli projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy.

MNW przechowuje obecnie ponad 800 tysięcy dzieł sztuki.

Zobacz także

2024-04-12, godz. 12:00 19 kwietnia - w 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie - akcja Żonkile odbywać się będzie w Warszawie, w Polsce… Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania… » więcej 2024-04-12, godz. 11:00 Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Kolejni Polacy uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne… » więcej 2024-04-12, godz. 10:00 Premier Estonii i dyrektor IPN upamiętnili Zbrodnię Katyńską Premier Estonii Kaja Kallas i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich… » więcej 2024-04-12, godz. 09:00 95 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP "Wilk" 95 lat temu, 12 kwietnia 1929 roku, we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny - ORP "Wilk". Mimo oficjalnego zakończenia budowy wciąż trwało… » więcej 2024-04-12, godz. 00:20 Kalendarium historyczne 12 kwietnia » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 IPN - Pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa… » więcej 2024-04-11, godz. 12:00 W Lublinie wystawa o zbrodni katyńskiej Wystawę "Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit" będzie można oglądać w Lublinie. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji… » więcej 2024-04-11, godz. 11:00 Dyskusja „Zbrodnia Katyńska. Wołanie o prawdę i sprawiedliwość” Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o sowieckim… » więcej 2024-04-11, godz. 09:37 Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia 11 kwietnia jest obchodzony w Polsce Dzień Radia. Ma na celu podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć nie jest nowym wynalazkiem… » więcej 2024-04-11, godz. 09:46 Kalendarium historyczne 11 kwietnia » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »