Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80. rocznica śmierci Jana Bytnara 'Rudego' i Aleksego…
2023-03-30, 10:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Leo/K.Koziełł

80. rocznica śmierci Jana Bytnara "Rudego" i Aleksego Dawidowskiego "Alka"

Dawidowski Alek. [fot. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, Nasza Księgarnia, Warszawa 2008, p.152 / źródło: wikipedia/domena publiczna]]
Dawidowski Alek. [fot. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, Nasza Księgarnia, Warszawa 2008, p.152 / źródło: wikipedia/domena publiczna]]
Jan Bytnar zdjęcie z kenkarty. [fot. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, Nasza Księgarnia, Warszawa 2008, p. 177 / źródło: wikipedia/domena publiczna]
Jan Bytnar zdjęcie z kenkarty. [fot. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, Nasza Księgarnia, Warszawa 2008, p. 177 / źródło: wikipedia/domena publiczna]
80 lat temu, 30 marca 1943 roku, zmarli więziony i torturowany przez Niemców Jan Bytnar "Rudy" oraz Aleksy Dawidowski "Alek", który cztery dni wcześniej brał udział w odbiciu "Rudego", czyli słynnej akcji pod Arsenałem. Harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolnili wówczas więźniów przewożonych z siedziby Gestapo do więzienia na Pawiaku.
Uwolniony podharcmistrz Jan Bytnar "Rudy", komendant Hufca "Południe" warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów, wcześniej brutalnie przesłuchiwany przez Niemców, zmarł mimo pomocy lekarskiej. Aleksy Dawidowski "Alek" podczas akcji został ranny w brzuch. Zmarł z powodu odniesionych obrażeń. Obaj spoczywają w kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Akcja pod Arsenałem stała się symbolem solidarności, przyjacielskiej więzi i harcerskiej odwagi dla kilku pokoleń Polaków. Jej inicjatorem był Tadeusz Zawadzki "Zośka", przyjaciel zarówno Jana Bytnara, jak i Aleksego Dawidowskiego. To on przygotował jej plan i zadbał o uzbrojenie uczestników. Jan Bytnar i Aleksy Dawidowski byli wychowankami "Pomarańczarni", czyli 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej działającej przy stołecznym gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego. To właśnie z niej wywodzili się najsłynniejsi bohaterowie Szarych Szeregów. Wychowywani w duchu patriotyzmu, gdy wybuchła wojna, zostali najpierw uczestnikami Małego Sabotażu, potem przeszli do Grup Szturmowych, stając się żołnierzami podziemnej armii.
Jan Bytnar "Rudy" i Aleksy Dawidowski "Alek" do dziś pozostają symbolem prawdziwych harcerzy i prawdziwych przyjaciół. Trzeci z kolegów Tadeusz Zawadzki "Zośka" zginął 20 sierpnia 1943 roku, podczas ataku na niemiecką strażnicę w Sieczychach koło Wyszkowa, na granicy między Generalnym Gubernatorstwem a polskimi ziemiami włączonymi do Rzeszy.
Kilka dni po śmierci "Alka" i "Rudego", 2 kwietnia, zmarł także inny uczestnik akcji pod Arsenałem Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan", który był w trzyosobowej sekcji „Sten II” i został ciężko ranny. Inny uczestnik akcji Hubert Lenk "Hubert", aresztowany w czasie odwrotu, został przewieziony na Pawiak. Niemcy zakatowali go podczas brutalnego śledztwa. Nie wydał nikogo ze swoich współtowarzyszy.

(więcej)

Jan Bytnar "Rudy" urodził się 6 maja 1921 roku. Był podharcmistrzem, członkiem Szarych Szeregów, dowódcą Hufca „Południe” warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. W liceum im. Stefana Batorego siedział w jednej ławce z Aleksym Dawidowskim. Po wybuchu II wojny światowej działał w lewicowej Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, pełnił funkcję łącznika w komórce więziennej Związku Walki Zbrojnej, a od marca 1941 roku był członkiem Szarych Szeregów. Od lata do listopada 1941 dowodził hufcem „Ochota” w Okręgu „Południe” Szarych Szeregów, angażując się jednocześnie w akcje małego sabotażu organizacji "Wawer". Wziął udział w kilkudziesięciu. To on zerwał hitlerowską flagę z gmachu warszawskiej Zachęty i namalował symbol Polski Walczącej na pomniku Lotnika na placu Unii Lubelskiej. Za takie czyny groziła wówczas kara śmierci.
Kiedy w listopadzie 1942 roku w strukturach Kedywu Komendy Głównej AK utworzono Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, Jan Bytnar "Rudy" objął dowództwo Hufca "Południe". Został aresztowany przez gestapo razem ze swoim ojcem 23 marca 1943 roku w mieszkaniu przy aei Niepodległości. Jeszcze tego samego dnia trafił do siedziby gestapo na Szucha. Był torturowany do utraty przytomności, po dwóch dniach nie był już w stanie samodzielnie się poruszać. Odbity z rąk Niemców 26 marca, zmarł cztery dni później. Aresztowany wraz z nim ojciec zginął w styczniu 1945 roku, podczas ewakuacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Aleksy Dawidowski "Alek" urodził się 3 listopada 1920 roku. W 1933 dołączył do "Pamarańczarni", czyli 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego. W maju 1939 roku zdał maturę w liceum im. Stefana Batorego, do którego chodził razem ze swoim przyjacielem Janem Bytnarem "Rudym". Był bardzo sprawny fizycznie: miał dobre wyniki w zawodach lekkoatletycznych, ponadto świetnie pływał i grał w koszykówkę.
Krótko po wybuchu II wojny światowej Niemcy aresztowali i po kilku miesiącach rozstrzelali jego ojca. Aleksy Dawidowski wraz z grupą przyjaciół z "Pomarańczarni" działał najpierw w Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, następnie pełnił funkcję łącznika w komórce więziennej Związku Walki Zbrojnej. W marcu 1941 roku razem z kolegami wstąpił do Szarych Szeregów. Był jednym z najaktywniejszych członków Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. To właśnie on 11 lutego 1942 roku zdjął niemiecką tablicę z warszawskiego pomnika Mikołaja Kopernika.
W czasie akcji pod Arsenałem dowodził sekcją "Granaty" w grupie "Atak". Podczas odwrotu został poważnie ranny w brzuch. Jego stan pogarszał się z dnia na dzień, zmarł w szpitalu Dzieciątka Jezus przy Nowogrodzkiej. Tego samego dnia w Szpitalu Wolskim przy Płockiej zmarł Jan Bytnar "Rudy".
Aleksy Dawidowski został pochowany pod przybranym nazwiskiem na Cmentarzu Powązkowskim. Po wojnie jego ciało ekshumowano i przeniesiono do grobu Jana Bytnara w kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka".

Informacyjna Agencja Radiowa//dok.?



16:22 29/03/2023

Zobacz także

2024-05-03, godz. 13:00 80 lat temu żołnierze Kedywu przeprowadzili atak na niemieckie lotnisko w Warszawie 80 lat temu, w nocy z 3 na 4 maja 1944 roku, Oddział Specjalny "Osjan" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej zniszczył na wojskowym lotnisku na warszawskich… » więcej 2024-05-03, godz. 11:00 Mija 103. rocznica wybuchu III powstania śląskiego 103 lata temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie. Tak jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska… » więcej 2024-05-03, godz. 08:15 Centralne obchody Święta Konstytucji Koncerty, pikniki, wystawy plenerowe i oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Polska uczci dziś (3.05) 233. rocznicę uchwalenia… » więcej 2024-05-03, godz. 08:00 233 lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa… » więcej 2024-05-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 maja » więcej 2024-05-02, godz. 13:00 79 lat temu został zdobyty Berlin 79 lat temu, 2 maja 1945 roku, wojska radzieckie wraz z oddziałami 1. i 2. Armii Wojska Polskiego zdobyły Berlin. Polacy zawiesili biało-czerwoną flagę na… » więcej 2024-05-02, godz. 11:00 Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich… » więcej 2024-05-02, godz. 10:00 Wojewódzkie Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Wojewódzkie Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej po raz 16. organizuje wieś Moszczanka w gminie Prudnik. W programie są akcenty patriotyczne i rozr… » więcej 2024-05-02, godz. 09:00 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej W Polsce przypada dziś (2 maja) Dzień Flagi - święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach… » więcej 2024-05-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 maja » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »